Osmaši, pažnja

Za dva tjedna počinju upisi u srednje škole. Gimnazije u PGŽ-u smanjuju broj učenika po razredu s 26 na 24

Ingrid Šestan Kučić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Razlog smanjenja razrednih kapaciteta je smanjenje broja osmaša



Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih objavilo je u javnom savjetovanju prijedlog odluke o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2025./2026., a prihvati li se odluka, početak prijava u Nacionalni informacijski sustav prijava upisa u srednje škole (NISPUSŠ) bit će 26. svibnja, dok će se prijave programa obrazovanja odvijati od 24. lipnja do 4. srpnja. Objava konačnih ljestvica poretka za učenike s teškoćama je 23. lipnja, a za sve ostale učenike 7. srpnja.


Modularna nastava


Ove školske godine 8. razred na razini Hrvatske završava 38.972 učenika, što je dvije tisuće učenika manje u odnosu na prošlu školsku godinu, a manje ih je i u klupama Primorsko-goranske županije. U odnosu na lani primorsko-goranskih osmaša je 160 manje, a prema riječima pročelnice Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, Edite Stilin, ukupna upisna kvota srednjih škola ove godine iznosi 2.809 mjesta. Novost na razini Hrvatske je da se od jeseni u školama uvodi ukupno 120 novih strukovnih kurikula, odnosno započinje modularna nastava, a Stilin ističe da je Županija, kao osnivač škola, svim strukovnim školama dala suglasnosti za nove programe.


– Iduće školske godine, u dogovoru s ravnateljima škola, u gimnazijskim razrednim odjeljenjima bit će nešto manje učenika nego lani. Naime, neće se više upisivati 26, nego 24 učenika po razredu, a razlog je smanjenje broja osmaša. Primorsko-goranska županija ove godine očekuje upis 2.650 učenika u prve razrede srednjih škola. Unatoč tome što smo se usuglasili oko smanjenja broja učenika u gimnazijskim razredima, i dalje 30 posto upisne kvote čine gimnazijalci, a po tome smo drugi u Hrvatskoj, odmah iza Zagreba, kazala je Stilin.




Planiranih 2.809 upisnih mjesta odnosi se na škole čiji je osnivač Županija, dok će zajedno sa školama drugih osnivača upisna kvota iznositi 3.011 mjesta, jer ostali osnivači planiraju ukupno upisati 202 učenika. Riječ je o Salezijanskoj klasičnoj gimnaziji, Srednjoj školi Andrije Ljudevita Adamića, Srednjoj waldorfskoj školi i Međunarodnoj školi Adria.


Najviše Medicinska škola


Prema planu upisa Primorsko-goranske županije, najveću upisnu kvotu ima najbrojnija primorsko-goranska srednja škola. Riječ je o Medicinskoj školi koja planira upis 200 učenika. Prva riječka hrvatska gimnazija ove će godine upisati 144 učenika od čega su 24 mjesta namijenjena međunarodnom IB programu, Prva sušačka hrvatska gimnazija planira upisati 186 osmaša, među kojima je i 9 plesača klasičnog baleta te jednako toliko plesača suvremenog plesa. Gimnazija Andrije Mohorovičića ima upisnu kvotu od 120 mjesta, Srednja talijanska škola 55, Prirodoslovna i grafička škola 120, a Ekonomska škola »Mije Mirkovića« 129, od čega 24 mjesta idu budućim gimnazijalcima, odnosno smjeru opće gimnazije koji je lani uveden.


Srednja škola za elektrotehniku i računalstvo u svojim je klupama za osmaše osigurala 120 mjesta, Tehnička škola 96, Prometna 84, Škola za trgovinu i modni dizajn 72, a Elektroindustrijska i obrtnička škola planira upisati 120 budućih srednjoškolaca. Drvodjeljska i strojarska škola ima mjesta za 72 osmaša, Strojarska škola za industrijska i obrtnička zanimanja čeka 96 novih učenika, Graditeljska škola za industriju i obrt njih 72, Škola za primijenjenu umjetnost 44, a Glazbena škola Ivana Matetića Ronjgova 56.


Pomorska škola Bakar ima upisnu kvotu od 88 mjesta, Srednja škola Hrvatski kralj Zvonimir Krk 128, Srednja škola Markantuna de Dominisa Rab 56, a Srednja škola Ambroza Haračića Mali Lošinj 94. Među goranskim školama najveću upisnu kvotu ima Srednja škola Delnice koja će upisati 60 učenika, dok Željeznička tehnička škola Moravice planira primiti 52 osmaša, a Srednja škola Vladimira Nazora Čabar njih 26.


Među opatijskim školama, po broju upisnih mjesta prednjači Ugostiteljska škola koja planira upisati 120 osmaša, slijedi Obrtnička škola s 96 mjesta, Hotelijersko-turistička škola sa 72 mjesta, dok će Gimnazija Eugena Kumičića upisati 48 učenika. Jedina crikvenička srednja škola, Dr. Antuna Barca, za osmaše je osigurala 87 mjesta.


Nema novih programa


Pročelnica za odgoj i obrazovanje Edita Stilin kaže da osim modularne nastave, ove godine u srednjim školama nema novih programa, jer lani ih se uvelo nekoliko, a već za iduće upise u planu je uvođenje programa tehničara za brodsku mehatroniku u Elektroindustrijskoj i obrtničkoj školi.