Sudionici bakarske ekološke akcije / Foto Miljenko Šegulja
I ovog puta odaziv na akciju bakarskog Sportsko-pomorskog društva Luben bio je masovan, okupilo se oko 200 sudionika, od kojih je 40 bilo ronilaca koji su bakarsku valu učinili čišćom
povezane vijesti
BAKAR – Danas je u Bakru organizirana tradicionalna godišnja ekološka akcija čišćenja podmorja, čime je još jednom u ovom primorskom gradiću potvrđena briga za okoliš i promociju lokalne prirodne i kulturne baštine, nakon što je dugo godina smatran simbolom teške industrije.
I ovog puta odaziv na akciju bakarskog Sportsko-pomorskog društva Luben bio je masovan, okupilo se oko 200 sudionika, od kojih je 40 bilo ronilaca koji su bakarsku valu učinili čišćom.
Svi su se angažirali na volonterskoj bazi, a neki od njih su prešli čak 200 kilometara kako bi mogli biti sudionici ove akcije. Osim domaćih ronioca, sudjelovali su članovi ronilačko-pomorskih udruga iz Slovenije, čime je akcija i ove godine dobila međunarodni karakter.

Plovilo za “skeniranje” podmorja / Foto Miljenko Šegulja
Iz podmorja je izvađeno vidno manje smeća nego prošle godine, što je pokazatelj da je redovito organiziranje akcije dobar put da bakarsko podmorje bude čisto.
Naravno, članovi Lubena, na čelu s predsjednikom Ljubomirom Vladislovićem, ne bi mogli sami nastaviti tradiciju ovakve akcije kakvu sprovode još od 90-ih godina prošlog stoljeća, ali veliku pomoć i potporu pružili su im prije svih Grad Bakar i gradonačelnik Tomislav Klarić, Turistička zajednica grada Bakra i Županijska lučka uprava Bakar-Kraljevica-Kostrena.
Bile su tu i druge udruge, poput Lions cluba Rijeka, Kulturno-umjetničke udruge Sklad, Bakarske gospode, Bakarskih žena, Gradske straže Bakar, a istaknuli su se i sponzori ovog, ali i brojnih drugih programa u okviru aktualnog Margaretinog leta, na čelu s Inom i Metisom.

Aktivni predsjednik Lubena Ljubomir Vladislović / Foto Miljenko Šegulja
– Vrlo sam zadovoljan kako je protekla akcija, a posebno me veseli što je izvađeno manje smeća nego prošle godine, a prošle godine je količina smeća bila manja nego pretprošle, što je dokaz da je konstantno čišćenje put prema čistoći podmorja.
Ove godine smo prvi put ostvarili kontakt s mladim umovima s Tehničkog fakulteta Rijeka koji su osmislili nove načine pregledavanja podmorja, što će se u budućnosti sve više koristiti.
Na akciji je prezentirano autonomno plovilo pogodnih upravo u ovakve svrhe koje su izradili studenti riječkog sveučilišta pod mentorstvom profesora Ljubomira Pozdera itvrtke Innovamare Technologies iz Rijeke.
Treba pohvaliti i najmlađe sudionike akcije iz Društva Naša djeca Bakar koji osim pomoći roniocima i volonterima oslikavali akrilnim bojama na platnu svoju željenu sliku podmorja.
Posebno mi je drago da je akciju podržao i otvorio gradonačelnik Tomislav Klarić, došao nam je i ravnatelj ŽLU-a Bakar-Kraljevica-Kostrena Marko Čičin-Šain.
Još se jednom istakla direktorica TZG-a Bakar Sonja Jelušić-Marić koja je, osim pomoći u organizaciji, po tko zna koji put obukla ronilačko odijelo i sama se aktivno uključila u čišćenje podmorja – nije skrivao riječi zadovoljstva Lubenov predsjednik Ljubomir Vladislović.
Svoje dojmove, i s kopna i iz podmorja, prenijela je čelnica bakarske turističke zajednice.

Sonja Jelušić-Marić u ulozi ronioca / Foto Miljenko Šegulja
– Drago mi je da sam i ove godine bila sudionica akcije čišćenja podmorja u kojoj se uvijek zajedničkim snagama izvuče velika količina svega onoga što ne pripada u naše predivno more.
Pohvalno je što je ove godine smeća bila dosta manje, što znači da su akcije tijekom svih ovih godina ipak urodile plodom. Izvučeno je plastičnog otpada, boca, limenki, guma, povraza, raznoraznih predmeta.
Recimo, pronašla sam pod morem sunčane naočale, mobitel, bojler, čak i jednu kamionsku gumu. Hvala svim sudionicima, volonterima, roniocima, svima koji su pridonijeli da akcija bude ovako uspješna – istaknula je Sonja Jelušić-Marić, zbog svoje višestruke uloge nazvana “Sonja za sve”.