Općinsko vijeće Čavle

Uvodi se red u prometovanje šlepera kroz čavjanska naselja, postavljaju se uspornici

Sanja Gašpert

Ove godine planira se postavljanje uspornika na tri lokacije za koje su prikupljeni potpisi mještana



Općinsko vijeće Čavle jednoglasno je usvojilo druge izmjene i dopune proračuna za 2023. godinu, kojim se planirani proračun povećava za 315.332,76 eura, odnosno za 4,3 posto i iznosi 7.698.365,59 eura.


Kako je u obrazloženju rebalansa rekla Tamara Kovačić Relja, viši stručni suradnik za finacije, proračun i javnu nabavu Općine Čavle, do povećanja proračuna došlo je zbog povećanja prihoda poslovanja u iznosu od 296.986,55 eura ili pet posto u odnosu na proračun, što je rezultat planiranja, ali i nekoliko dobivenih natječaja.


Povećani prihodi od poreza


– Najveće povećanje bilježe prihodi od poreza, 214.989 eura, zbog dosadašnjeg izvršenja proračuna temeljem prihoda od poreza na dohodak, poreza na promet nekretnina te poreza na potrošnju.




Povećanje proračuna dijelom je rezultat i odluke Vlade Republike Hrvatske o dodjeli sredstava za fiskalnu održivost dječjih vrtića za pedagošku godinu 2023./2024. temeljem koje Općina Čavle ostvaruje sredstva u iznosu od 40.800 eura za 2023. godinu.


Nadalje, predlaže se smanjenje s osnova pomoći iz EU sredstava za cestu I2, obzirom na to da su završeni radovi za koje je utrošeno manje od planiranog te će slijedom toga biti ostvareni i manji prihodi, rekla je Kovačić Relja.


Uspornici na tri lokacije


U sklopu drugih izmjena i dopuna programa održavanja komunalne infrastrukture, kojim se sredstva za ovaj program povećavaju za 50.700 eura, predloženo je povećanje sredstava za održavanje prometne signalizacije za petnaest tisuća eura.


– Ove godine planira se postavljanje uspornika na tri lokacije za koje su prikupljeni potpisi mještana, izrađeni prometni elaborati i dobiveno odobrenje od MUP-a. Dakle, pristupa se postavljanju uspornika prometa na lokalnoj cesti Cernik – Mavrinci, s ciljem da uvedemo red u prometovanje šlepera kroz čavjanska naselja, rekla je načelnica Općine Čavle Ivana Cvitan Polić.



HDZ-ov vijećnik Stanislav Žeželić pitao je tko će to kontrolirati, a odgovarajući mu, načelnica Cvitan Polić rekla je da će biti teško, ali će se u cijeli posao uključiti dva komunalna redara, očekuje se suradnja policije, a na lokacijama gdje bude učestao promet šlepera postavit će se video nadzor.


Raspravljalo se i o planu djelovanja u području prirodnih nepogoda, što je zakonska obveza, a koji je usvojen većinom glasova, uz glas protiv vijećnika Akcije mladih Gorana Mavrinca.


Tko će brojati oštećena stabla?


“Ovo je nerealno, pa tko će, primjerice, brojati oštećena stabla tijekom nevremena”, rekao je Mavrinac, dok je Stanislav Žeželić (HDZ) tijekom rasprave upozorio kako je civilna zaštita Općine Čavle “jao meni”.


Načelnica Cvitan Polić rekla je kako uskoro ide javni poziv za novi ustroj civilne zaštite, s manje članova, ali članova koji su voljni raditi i osposobljavati se.


Također, dodala je, Općina će uložiti u novu opremu i edukaciju članova.


PTO Frankulin oslobođen plaćanja dijela komunalija


Čavjanski su vijećnici većinom glasova, uz suzdržane HDZ-ovce Stanislava Žeželića i Milana Milardovića, usvojilo odluku o djelomičnom oslobođenju obveze plaćanja komunalnog doprinosa na zahtjev Aleksandra Kamenara, vlasnika PTO Frankulin.


– Općinsko vijeće može, djelomično ili u cijelosti, osloboditi obveze plaćanja komunalnog doprinosa investitore koji grade objekte od interesa za Općinu Čavle.


Na zahtjev Aleksandra Kamenara, vlasnika PTO Frankulin, predlaže se djelomično oslobađanje od obveze plaćanja komunalnog doprinosa za tri gospodarske zgrade poljoprivredne namjene, u naravi štale za krave i spremanje sijena, u ukupnom iznosu od 18.190,84 eura, a s obzirom da PTO Frankulin uvelike utječe na promicanje tradicije i vrijednosti grobničkog kraja te da je razvoj poljoprivredne i gospodarske djelatnosti od interesa za Općinu Čavle.


Kamenar je jedan od najvećih poljoprivrednika na našem području, koji je u postupku legalizacije, za što je već platio oko 2.550 eura komunalnog doprinosa za kušaonu.


Želja je ovom odlukom pomoći ovom, jednom od rijetkih poljoprivrednika na našem području, da opstane. Riječ je jednom od rijetkih proizvođača grobničkog sira, koji je postao pravi brend našega kraja.


Nitko se više ne želi baviti kravama i ovcama. Ovo neka bude primjer da Općina Čavle želi poticati poljoprivredu, rekla je načelnica Ivana Cvitan Polić.


I dok su svi vijećnici koji su se uključili u raspravu zdušno podržali ovakvu odluku, uz napomenu “kada bi barem bilo više takvih uspješnih poljoprivrednika”, kako je riječ o poslu koji se obavlja 24 sata na dan, 365 dana u godini, nedjeljom i blagdanima, kako treba podržati ljude koji se bave zanimanjem koje izumire, HDZ-ovac Stanislav Žeželić, koji je bio suzdržan u glasovanju, rekao je kako svojom odlukom ne umanjuje njegove vrijednosti, ali kako bi se i drugi koji su u postupku legalizacije mogli javiti i pitati zbog čega je Kamenar vrjedniji od njih, samo zato jer proizvodi sir.


Njegov stranački kolega Denis Čargonja rekao je kako se Kamenar, nakon Domovinskog rata gdje je bio hrvatski branitelj, odmah ulovio rada, uložio u posao, ima između 40 i 60 krava, a takvoga blaga, dodao je, danas više nemamo.


“Ja sam za to da se oslobodi, jer to nije ni kozmetički ni frizerski salon, niti automehaničarska radnja, to je poljoprivreda koja je danas, nažalost, na koljenima”, rekao je Čargonja.