Nešto se ipak kreće

Uređenje Zametske pećine stalo na dokumentaciji: U pitanju je izniman primjer krškog podzemlja u urbanoj sredini

Ljiljana Hlača

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Na javni postupak prikupljanja ponuda izrade rješenja elektroinstalacijskog stupa u pećini te izradu projekta uređenja s nadzorom nije se nitko javio



RIJEKA – Još prije dvije godine pisali smo da kreće uređenje i otvaranje za javnost Zametske pećine, iznimnog primjera krškog podzemlja koji se nalazi u urbanoj gradskoj sredini. No, tek se sada – u 2020. godini – nešto po tom pitanju počelo događati.


Naime, Grad Rijeka je do sredine lipnja imao otvoren postupak za prikupljanje ponuda za spomenutu svrhu, a poziv je bio podijeljen u dvije grupe – »Usluga izrade idejnog rješenja elektroinstalacijskog stupa u Zametskoj pećini i izrada izvedbenog projekta unutarnjeg uređenja Zametske pećine s projektantskim nadzorom« te »Usluga izrade izvedbenog projekta ulazne građevine u Zametsku pećinu s projektantskim nadzorom«. Procjena vrijednosti ovih radova bila je 300.500 kuna.


– Za prvu grupu javnog postupka nije pristigla niti jedna ponuda, pa će se taj dio postupka ponoviti. Za drugu grupu je kao najpovoljnija odabrana ponuda tvrtke GEO-RAD Rijeka s kojom je i zaključen ugovor i postupak izrade projektne dokumentacije za ulaznu građevinu je u tijeku, saznajemo od Grada Rijeke.




Plan je da se špilja uredi kao intrepretacijski centar prirodne baštine PGŽ-a u čijoj bi realizaciji uz Grad Rijeku sudjelovala i Javna ustanova Priroda. Zametska pećina otkrivena je dvadesetih godina 20. stoljeća, a tek krajem 70-tih javlja se poseban interes za nju jer je postajala mogućnost da se uništi zbog gradnje nebodera u njezinoj neposrednoj blizini. Početkom 80- tih proglašena je geomorfološkim spomenikom prirode te je upisana u Registar posebno zaštićenih objekata prirode.


Nalazi se između gradske obilaznice i Ulice Ivana Ćikovića Belog, odnosno ulaz je smješten praktički između stambenih zgrada. Da je bilo namjere da se ona na neki način uredi, to jest populazira, ukazuje činjenica da se u nju spušta metalnim stepenicama koje su ugrađene još prije mnogo godina.


Zaboravljena, možda i nepoznata novijim generacijama, Zametska pećina duga je 200 metara, dok se njezina najniža točka nalazi 23 metra ispod razine ulaza. Ima nekoliko dvorana i kanala (neki su ulazi ipak rezervirani samo za speleologe). Nekad ju je krasilo mnoštvo zanimljivih špiljskih ukrasa, ali nažalost prema dostupnim informacijama dosta je toga devastirano.


U vrijeme Drugog svjetskog rata služila je kao sklonište, a iz tog doba još su vidljivi tragovi, odnosno na stijenama se mogu uočiti natpisi onih koji su je koristili. Procjenjuje se da je stara između 20.000 i 30.000 godina. U svakom slučaju velik potencijal koji pruža niz mogućnosti.