Projekt Revival

Uređeni riječki tuneli na Pulcu, pogledajte kako sad izgleda Katarina B

Slavica Kleva

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Svi će sad moći šetati negdašnjom linijom obrane ovog dijela zemlje s podzemnim sklopom bunkera iz II svjetskog rata



U okviru programa Interreg Italija –Hrvatska završen je projekt Revival, revitalizacija i ponovna upotreba izgubljene baštine u jadranskom krajoliku, konkretno, uporište Katarina B na Pulcu.


Riječ je o prostorno i graditeljskoj jedinstvenoj lokaciji na kojoj se mogu vidjeti primjerci bunkera, ali i prošetati tunelima.





Gradonačelnik Marko Filipović u društvu direktora Turističke zajednice Grada Rijeke Petra Škarpe, te Srđana Škunce, pročelnika Odjela za razvoj i urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem Grada Rijeke, te predsjednika Mjesnog odbora Brašćine- Pulac Josipa Rupčića prošetao je ne samo vanjskom šetnicom u dužini 580 metara, nego i uređenim tunelima u dužini 780 metara.


Foto galerija: Tuneli Katarina - prezentacija nove staze i turističkih sadržaja Foto: Marko Gracin


Brojne medijske kuće popratile su ovaj jedinstveni događaj koji je Rijeku s ovom atraktivnom novom turističkom destinacijom stavio u sam vrh novih, atraktivnih turističkih ponuda.


Revitalizacija baštine


Prije samo šest mjeseci projekt se našao na izložbenim panoima na Korzu, a ovo danas je realizacija projekta, kazao je gradonačelnik Filipović te objasnio da je riječ o liniji obrane ovog dijela zemlje s podzemnim sklopom bunkera iz II svjetskog rata.



Ovo je vrijedna baština i zato hvala svim partnerima koji su omogućili da danas prošetamo tunelima. Otvaranjem tunela koji kreće od crkve Sv. Vida do Talijanske škole u Barčićevoj ulici, nastavljamo s revitalizacijom podzemne baštine, kazao je Filipović


– Prijavili smo projekt, pa iako nismo jedini, prvi smo koji smo turistički revitalizirali ovaj projekt ali ne samo to, mi smo uključili i znanstveno-stručnu komponentu ispitujući cjelokupnu znanstvenu građu vezanu za nadzemne i podzemne sklopove na Katarini B, kazao je Škunca.



Mi smo izvršili i geokodiranje, spojili sve točke iznad i ispod zemlje, odnosno podzemnog i nadzemnog dijela fortifikacije.


Izrađena turistička ruta


Za mjesec dana na ovom će mjestu biti postavljene i orijentacione ploče za organizirani razgled fortifikacije izgrađene tridesetih godina prošlog stoljeća, a to je elementarno za novu turističku rutu.


Riječ je o kružnoj formi pa samim time turistički obilasci će se odvijati bez smetnje. Hvala svima, Gradu Zadru, zadarskom Sveučilištu koje nam je izradilo metodologiju i izvršilo istraživanje, no, nastavljamo dalje, kazao je Škunca.



Vlasnica zadarske turističke agencije Break-leag Iva Bencun potrudila se izraditi turističke rute, naglasivši kako nije dovoljno izraditi i revitalizirati objekt već kako ga dalje održavati i implementirati u turističku ponudu, proizvod učiniti primamljivim turistu.


Mi smo to napravili, osmislili s partnerima program i kroz dva ili tri sata uz digitalnu vizualizaciju učinit ćemo turistu pravi ugođaj. Sada radimo na tomu da turističkim agencijama ponudimo jedan novi, atraktivan turistički sadržaj, zaključila je Bencun.


Prepoznatljiva riječka priča


I Škarpa se pridružio čestitkama, naglasivši da uz tunel u centru grada ovo otvaranje tunela Katarina B, ne samo da će biti atraktivna nego i prepoznatljiva riječka priča u turističkom smislu.



Predsjednik MO Brašćine Pulac Josip Rupčić prisjetio se petnaest godina starog projekta revitalizacije tunela te naglasio da je niz godina utvrda bila predmetom promišljanja kako je staviti u turističke svrhe, a sada je, kazao, i to postala stvarnost, ali i postignut uspjeh da se sačuva od daljnjeg devastiranja.


Nakon toga su se okupljeni podijelili u dvije grupe, jedna je krenula put očišćenih i prohodnih tunela, dok je druga grupa obilazila vanjsku šetnicu, pa se potom zamijenili, ušli u utrobu zemlje gdje se moglo vidjeti između ostalog, položaj za tešku strojnicu, spremište za vodu, spremište hrane, spremište streljiva, generator struje, oklopljena kupola za dvije teške strojnice ali i osmatračnica.



Revitaliziranje izgubljenog nasljeđa


Projekt se realizira u sklopu Programa prekogranične suradnje Interrega V-A Italija-Hrvatska 2014-2020. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1,82 milijuna eura, bespovratna sredstva Europskog fonda za regionalni razvoj iznose 136,12 tisuća eura, a preostala sredstva osiguravaju partneri projekta.


Foto Marko Gracin


U brojnim talijanskim i hrvatskim gradovima uključenim u projekt postoje mnogi zapušteni prostori te industrijski kompleksi koji imaju arhitektonsko i povijesno značenje, a predstavljaju izvanredne primjere industrijske arheologije, racionalističke i modernističke arhitekture ili raznih vojnih utvrda i bunkera izgrađenih kroz 20. stoljeće.


Ovo gotovo potpuno izgubljeno nasljeđe danas treba ponovo otkriti, revitalizirati i ponovno upotrijebiti u u turizma i kulture što će dakako proširiti turističku ponudu gradova.


Nositelj projekta je talijanski grad Forli, Campobasso, Casenatico, Pesaro, Rijeka, Zadar, javna ustanova Rera za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije i Sveučilište u Zadru.