Groblje Kozala

Učenici OŠ Škurinje projektom “Šafran” obilježili Dan sjećanja na holokaust

Ingrid Šestan Kučić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Važno je da se o istini progovara i uči



Na dan 27. siječnja 1945. godine Crvena armija oslobodila 7.500 preživjelih logoraša iz Auschwitza u Oświęcimu u Poljskoj, a u povodu Dana sjećanja na Holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti na Židovskom groblju Kozala danas su se okupili učenici Osnovne škole Škurinje te predstavnici Židovske općine Rijeka i Grada Rijeke.


Okupljanje kod spomenika žrtava Holokusta tradicija je škurinjskih učenika kojim odaju počast žrtvama Holokausta, a sve u okviru projekta “Šafran” u kojem već godinama sudjeluju.


Pojašnjavajući kako se radi o projektu Irske zaklade za obrazovanje o Holokaustu, profesorica povijesti Nevenka Ilić, kazala je da učenici OŠ Škurinje kroz cijelu školsku godinu uče o židovskoj povijesti kroz stoljeća.


Podizanje svijesti




– Nije fokus samo na Drugom svjetskom ratu, jer tada bi se zajednicu prikazivalo isključivo kao žrtvu, a ona to nije bila cijelo vrijeme. Dapače, dali su veliki doprinos razvoju Europe, kazala je Ilić.



Ujedno je dodala da se o Holokaustu uči i kroz književnost, dok je predsjednik Židovske općine Rijeka, Ranko Špigl naglašavajući važnost Dana sjećanja na Holokaust napomenuo da je samo u Auschwitzu nestalo četvrt milijuna ljudi.


Ističući važnost nalaženja upravo na Dan sjećanja na Holokaust zamjenica riječkog gradonačelnika, Sandra Krpan, projekt “Šafran” ocijenila je izuzetno kvalitetnim, jer podiže svijest o opasnostima diskriminacije, predrasudama i nesnošljivosti.


– Ova tema apsolutno je aktualna među mladima. Moramo biti svjesni važnosti teme, ali i ozbiljnosti.


Važno je da se o istini progovara i uči, da se znaju povijesne činjenice i da se o tome govori u školskim klupama. nažalost, što zbog zaborava, što zbog neznanja ili političkih previranja i danas prečesto svjedočimo pojavljivanju iskrivljenih podataka, neistina i davno poraženih ideja.


Stoga, ostaje na mladima da sve znanje koje koju su dobili i sve što su naučili pretvore u alat kojim se mogu boriti protiv neistina, poručila je Krpan.



Dodajući da Rijeka ne tolerira nasilje, već poštuje različitosti naglasila je da se ne smije dozvoliti da se Holokaust više ikada igdje ponovi.


Da se više ne ponovi


Predsjednik Udruženja antifašističkih boraca i antifašista Rijeke, Vojko Obersnel, podjsetio je da je jedina krivica žrtava Holokausta bilo to što se nekome nisu sviđali zbog svoje vjeroispovijesti ili pripadanja određenom narodu, a takve ideje nisu zauvijek zamrle.



– Vidimo da postoje pojedinci ili grupacije koje žele negirati ono što se dešavalo kroz povijest i upravo su ovakve prilike dobrodošle da poručimo da se s time nećemo nikad pomoriti te da je sloboda jedna od najvećih ljudskih vrijednosti i da svatko ima pravo na život bez obzira na nacionalnu, rasnu pripadnost, vjeroispovijest ili bilo što drugo.


Kažu da je povijest učiteljica života, međutim iz svakodnevnog života vidimo da nismo ništa naučili, jer u suprotnom ne bismo svjedočili činjenici da se i ovog trenutka u svijetu vodi nekoliko ratova u kojima opet najčešće ginu nevini ljudi koji nisu željeli rat i koji nisu sudjelovali u idejama koje su dovele do rata, ustvrdio je Obersnel.



Podsjetio je da je nedavno u okviru riječkog Filozofskog fakulteta osnovan Centar za proučavanje holokausta i genocida na području jugoistočne Europe čime je Rijeka još jednom dokazala svoje opredjeljenje i svoj stav prema važnosti izučavanja onoga što se desilo, a upravo s ciljem da se tako nešto više ne ponovi.



Najavio je i sutrašnju komemoraciju kod “kamena spoticanja” u Starčevićevoj ulici, kao i postavljanje spomen ploče na OŠ-SE “Belvedere” u ponedjeljak, jer je upravo u toj školi 1938. godine temeljem talijanskih fašističkih rasnih zakona osnovana škola za djecu židovskog porijekla kako bi ih se odvojilo od ostale djece, što samo po sebi, zaključio je Obersnel, govori o suludoj ideologiji koja se više ne smije ponoviti.