Spor se nastavlja

U riječkim vrtićima idućeg tjedna referendum o štrajku: ‘Mi ovo sve tražimo već tri godine’

Ingrid Šestan Kučić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Nakon izjašnjavanja, sedam dana prije treba najaviti štrajk. Naša je dužnost osigurati zaposlenike koji će raditi, ali mora biti jasno da to neće biti u potpunom broju. Već i sada, bez štrajka, radimo sa 60 posto ljudskih kapaciteta zbog epidemije, kaže Ingrid Čavić



RIJEKA – Za zaposlenike sva tri riječka gradska dječja vrtića početkom idućeg tjedna provest će se referendum na kojem će se izjasniti podržavaju li odluku o pokretanju štrajka koji najavljuje većinski Sindikat obrazovanja, medija i kulture – kaže potpredsjednica Ingrid Čavić.


Neuspješno mirenje


Odluka da se krene u takvu industrijsku akciju kakva u sustavu predškolskog obrazovanja još nikad nije organizirana uslijedila je nakon ovog tjedna neuspješno završenog postupka mirenja Grada Rijeke i Sindikata, a do spora je došlo zbog izmjena kolektivnoga ugovora i traženja Sindikata da se osnovica plaće odgojiteljima poveća s 5.211 kuna na 6.044 kune, te povećanje koeficijenata za šest posto za zaposlene u vrtićima Rijeka, More i Sušak. Riječ je o zakonom propisanoj osnovici koja je odgajateljima riječkih vrtića uskraćena čime su, tvrdi Čavić, svrstani u kategoriju najlošije plaćenih odgajatelja u Hrvatskoj, a plaće 650 riječkih odgojitelja od onih zakonom propisanih zaostaju za 16 posto. Iako je Grad ponudio povećanje plaće za 7 posto, Sindikat je to odbio iz razloga što bi to povećanje nastupilo tek 1. srpnja. Sindikalni protuprijedlog da se plaća s prvim danom ove godine uveća za 3,5 posto, a s prvim danom srpnja za još 4 posto i da se pregovori nastave, Grad je odbio. Zbog svega toga, najavljuje Čavić, do najavljenog će štrajka vrlo brzo doći, međutim to ne znači da će se za više od tri tisuće riječkih predškolaca zatvoriti vrata vrtića.


– Ovo što mi tražimo nije nešto što se jučer dogodilo. Naša traženja traju već tri godine, a inicijativu prema Gradu uputili smo još početkom rujna. Međutim, na prvi smo sastanak bili pozvani tek početkom prosinca. Kako naši zahtjevi nisu uvaženi, ne preostaje nam drugo nego organizirati štrajk. Moramo poštovati protokol i nakon provedenog izjašnjavanja na referendumu donijeti odluku te 7 dana prije najaviti štrajk. Naša je dužnost osigurati zaposlenike koji će raditi, ali svima mora biti jasno da to neće biti u potpunom iznosu. Međutim, već sada i bez štrajka radimo sa 60 posto ljudskih kapaciteta zbog epidemije. Dobili smo veliku podršku roditelja, sadašnjih i bivših, kao i kolega iz drugih predškolskih ustanova, kaže Čavić.


Podrška iz PGS-a




Podršku riječkim odgojiteljima jučer je dao i PGS koji ističe da su novonastalim uvjetima zbog COVID pandemije, odgojitelji i svi ostali zaposlenici vrtića pokazali su veliku hrabrost i snagu radeći u nimalo lakim uvjetima jer vrtić je, bez obzira na situaciju, uvijek otvoren.


– Ne želimo da vrijedni odgojitelji i zaposlenici naših vrtića odlaze u druge vrtiće okolnih općina i gradova nakon godina vjernosti i nesebičnog rada zbog toga što nisu plaćeni onoliko koliko bi trebali biti. Pozdravljamo nastojanja Grada u smislu povećanja vrtićkih kapaciteta i poboljšanja usluge, ali taj trend svakako treba pratiti i povećanje plaća. Stoga dajemo punu podršku odgojiteljima i svim zaposlenicima, kažu u PGS-u.

 


Veliki odljev ljudi


Ujedno dodaje i da ukoliko se materijalni status zaposlenika u gradskim predškolskim ustanovama ne poboljša, doći će do njihovog velikog odljeva.


– Imamo najave da će 90 ljudi otići iz sve tri ustanove ukoliko se nešto ne promijeni. Nama na tjednoj bazi zbog potplaćenosti odlaze odgojitelji. Samo od početka ove godine otišlo je 20 zaposlenika različitih profila, kaže Čavić.


Sve tri ravnateljice riječkih vrtića ističu da za sada takve najave nisu dobile, kao i da će u slučaju štrajka prihvat za svu djecu biti organiziran. Ravnateljica najveće predškolske ustanove Dječjeg vrtića Rijeka, Davorka Guštin, kaže da roditelji za uslugu neće biti uskraćeni dođe li do štrajka za koji se svi nadaju da se neće realizirati.


– U slučaju da do štrajka ipak dođe, štrajkaški odbor mora ga najaviti sedam dana ranije, a ravnatelj i upravno vijeće moraju dogovoriti način rada. Rad u vrtiću odvijat će se i dalje. Za sada nemamo najave da neki zaposlenici imaju namjeru otići. Istina je da ih je nekoliko otišlo, ali odlazili su i ranije. Pravo je svakoga tko nađe bolje uvjete rada da ode, kaže Guštin.


Ni u Dječjem vrtiću More, dodaje ravnateljica Jasna Crnčić, takvih najava nemaju, a nedavno su ih napustile svega dvije zaposlenice koje su otišle izvan Hrvatske.


– Nemam informaciju da je itko najavio odlazak, ali znam da su u drugim vrtićima veće plaće. Ukoliko do štrajka dođe mi smo dužni osigurati prihvat djece i to ćemo i učiniti, najavljuje Crnčić.


​Dodajući da također nema najave odlazaka zaposlenika ravnateljica Dječjeg vrtića Sušak, Milena Vuletić, kaže da je do sada bilo takvih slučaja, ali ne u znatnom broju.


– Ne odlaze samo odgojitelji, odlaze zaposlenici svih profila ukoliko za to imaju mogućnosti i uvjete. Trenutno nemam informacije da itko planira otići, a ono što je najvažnije, dođe li do štrajka, sva će djeca biti zbrinuta, zaključuje Vuletić.