16. put

U subotu se na Korzu obilježava Dan mimoza: Rak vrata maternice bolest je koja ne bi trebala postojati

Sanja Gašpert

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Postoji šansa da se redovitim ginekološkim pregledima bolest otkrije praktički prije nego što je i nastala, a cijepljenjem protiv najčešćeg uzročnika, humanog papiloma virusa (HPV), spriječi da do nje uopće dođe, rečeno je



Ove subote, 21. siječnja, od 9 do 13 sati na rječkom Korzu održat će se tradicionalna akcija Lige protiv raka Primorsko-goranske županije, Dan mimoza – nacionalni dan prevencije raka vrata maternice, koja se provodi već šesnaestu godinu.


Diljem PGŽ-a


Osim u Rijeci, informacije o raku vrata maternice te o tome kako ga prevenirati, građani će istoga dana moći dobiti i u Crikvenici, Opatiji, Malom Lošinju, kao i u Delnicama, Omišlju, Njivicama i Kijcu.


Cilj akcije je podići svijest o ovoj bolesti, pa će se u šatoru na Korzu građanima dijeliti edukacijski materijali, davati savjeti i motivirati ih na brigu o zdravlju.




Ujedno će biti organizirana i prodaja mimoza po simboličnim cijenama te će se na taj način prikupljati humanitarni prilozi za daljnji rad Lige na promicanju znanja o raku te podrške pacijentima.


Također, akciju će posjetiti i Kraljica i Meštar Karnevala, a po prvi puta bit će organizirano oslikavanje lica, istaknuto je to na konferenciji za novinare.


Predsjednica Lige protiv raka Primorsko-goranske županije prim.dr. sc. Ira Pavlović-Ružić istaknula je kako je cilj aktivnosti i akcija koje provodi Liga protiv raka PGŽ-a podsjetiti na važnost prevencije ove bolesti, odnosno provesti edukacije o načinima prevencije raka vrata maternice.


Vraćaju se na trgove i štandove


– Nakon dvogodišnje pauze, kada smo akciju provodili virtualno, vraćamo se na trgove i štandove. Liga protiv raka PGŽ-a djeluje od 1967. godine, od kada radi na edukaciji i prevenciji građana te podizanju kvalitete i rehabilitacije života ljudi oboljelih od raka.


Rak vrata maternice je bolest koja uopće ne bi trebala postojati, jer postoji šansa da se redovitim ginekološkim pregledima bolest otkrije praktički prije nego što je i nastala, a cijepljenjem protiv najčešćeg uzročnika ove bolesti, humanog papiloma virusa (HPV), spriječi da do nje uopće dođe, kazala je dr. Pavlović-Ružić.


Županijska koordinatorica Nacionalnog programa prevencije raka vrata maternice Helena Glibotić Kresina, dr. med., istaknula je kako je HPV virus u 99,7 posto slučajeva uzročnik raka vrata maternice, ali i raka penisa, ždrijela, čmara i stidnice, dakle, nije ograničen samo na žensku populaciju.


Organizirano cijepljenje


– Cijepljenje protiv HPV virusa je od 2015. godine u redovnom kalendaru cijepljenja, a država je osigurala besplatno cijepljenje za djevojčice i dječake starosti od 8. razreda osnovne škole pa sve do 25. godine života.


Cijepljenjem se smanjuje mogućnost infekcije od onkogenih tipova HPV virusa koji uzrokuju malignu transformaciju, odnosno pojavu karcinoma, istaknula je dr. Glibotić Kresina.


Dodala je kako je Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije u prosincu prošle godine u riječkom Kampusu na Trsatu proveo cijepljenje za zainteresirane studente, koji drugu dozu mogu primiti 15. veljače, kada će cijepljenje biti organizirano i za one koji žele, a nisu se cijepili u prvom turnusu.



Također, Glibotić Kresina podsjetila je na važnost redovitih ginekoloških pregleda, koji su kao preventivni pregledi od 2006. godine bili uvršteni u županijski program, da bi se 2012. godine digli na nacionalnu razinu. Nažalost, od 2016. godine projekt stagnira, ali se revidira i ove godine kreće pilot projekt u Virovitičko-podravskoj županiji.


Dopredsjednica Lige protiv raka PGŽ-a te stručni voditelj Kluba Mirta za žene liječene od raka ginekoloških organa, Ani Mihaljević Ferari, dr.med., istaknula je kako se ovom akcijom žene želi educirati da se je rak vrata maternice jedna od bolesti koja, ako se detektira u dovoljno ranoj fazi, manjim operativnim zahvatom može izliječiti.


Akcija namijenjena svima


– Ova akcija je namijenjena svima i svatko može pronaći razlog zašto bi je podržao – žene, jer je prije svega akcija usmjerena na rano otkrivanje raka vrata maternice, mlade djevojke može potaknuti da krenu sa pregledima i posvete se brizi o svom zdravlju, majke da budu upoznate s mogućnošću cijepljenja svojih i djevojčica i dječaka, a muškarci mogu podržati svoje supruge, partnerice, majke, sestre i kćeri da naprave ginekološki pregled i na taj način možda spase svoj život, poručila je dr. Mihaljević Ferari.


Dr. sc. Iva Sorta Bilajac Turina, dr. med. iz Odjela školske medicine Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a, ujedno i članica Predsjedništva Lige protiv raka, istaknula je kako je prema posljednjim dostupnim podacima Registra za rak Republike Hrvatske u 2019. godini dijagnosticirano 268 slučajeva raka vrata maternice.


– Primijećeno da se ova vrsta malignoma spušta u niže dobne skupine, tako da je u 2019. godini čak trećina oboljelih žena bila mlađa od 50 godina.


U PGŽ preminulo 18 žena


U 2020. godine je od raka vrata maternice u Hrvatskoj preminulo 126 žena, a posljednjih pet godina je u našoj županiji od te bolesti preminulo osamnaest žena, kazala je dr. Sorta Bilajac Turina.


Poziv građanima da se akciji odazovu u što većem broju uputile su i pročelnica Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke Karla Mušković te privremena pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo Primorsko-goranske županije Silvia Hunjadi Korošec, kao predstavnice Grada i Županije, institucija koje kontinuirano podržavaju rad Lige protiv raka.


Kako je kazala pročelnica Mušković, Grad Rijeka namjerava u svoje osnovne škole uvesti Zdravstveni odgoj i obrazovanje, čiji će dio biti i seksualni odgoj.


Inače, ovu tradicionalnu javnozdravstvenu akciju podržavaju Primorsko-goranska županija, Grad Rijeka, Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ-a, KBC Rijeka, gradovi i općine županije, Medicinska škola Rijeka, Jadran Galenski laboratorij, gradska društva Crvenog križa Rijeke, Opatije i Krka te Udruga žena operiranih dojki Nada.