JUBILARNI SUSRET 

U subotu 30. izdanje Oldtimer auto rallyja Rijeka: Od Korza do Punta vozi čak 110 oldtimera

Miroslav Krpan

Interes za dolaskom u Rijeku iz inozemstva i brojnih krajeva Hrvatske je izuzetno velik



RIJEKA – U subotu 2. svibnja, dan uoči Dana oslobođenja Rijeke, po 30. put održat će se Oldtimer auto rally Rijeka 2026., tradicionalni međunarodni susret u organizaciji Oldtimer kluba Rijeka 1996, koji ove godine obilježava 30 godina postojanja i izuzetno uspješnog djelovanja. Interes za dolaskom u Rijeku iz inozemstva i brojnih krajeva Hrvatske je izuzetno velik, iz godine u godinu sve veći, pa je organizacijski tim morao zaključiti listu prijava s maksimalnih 110 sudionika zbog svih infrastrukturnih mogućnosti koje se pružaju, od mjesta okupljanja, vožnje itinererom, odmorišnih destinacija i završne manifestacije nagrađivanja najuspješnijih.


Slavljenička godina


– Ovo je slavljenička godina za naš klub koji postoji od 1996. godine, pa su tako sve manifestacije u znaku broja 30. Vjerujemo da će do 110 automobila u subotnje jutro pristići na riječki Korzo odakle će se, zadanim itinererom duljine 61,8 km, voziti kroz Kostrenu i Kraljevicu, do odmorišta na vidikovcu s krčke strane istoimenog mosta koji taj naš otok povezuje s kopnom već više od 45 godina.


Jutarnja kavica i prvi zalogaj upriličit će se na Korzu, da bi dolaskom na Krk okrepa za marendu bila obogaćena izvornim domaćim specijalitetima koje priprema ugostiteljski sektor Marine Punat.




Uslijedit će nastavak duge kolone do središta samog grada Krka, gdje će na Obali Hrvatske mornarice biti izloženi svi automobili koji sudjeluju u manifestaciji, a domaćin nam je Grad Krk i domicilna Turistička zajednica.


Poslijepodnevni sati rezervirani su za odlazak do Marine Punat gdje sve sudionike, gotovo 200 ljudi, očekuje završni ručak, te dodjela sportskih i prigodnih priznanja, rekao je predsjednik Oldtimer kluba Rijeka 1996 Marino Radan.


Bodovno natjecanje


Ovogodišnji susret ujedno je bodovno natjecanje Prvenstva HROS-a (Hrvatski oldtimer savez) u kojem već niz godina upravo članovi riječkog kluba rezultatski dominiraju.


Četiri su posljednje godine ekipni prvaci u autoreliju, a tri u motoreliju, te su jedini domaći klub koji i organizira i natječe se u obje kategorije, na četiri i dva (tri) kotača. Posebni ispiti, za one sudionike koji sudjeluju u sportskom prvenstvu, pripremljeni su na poligonu parkirališta Ponikve na prilazu središtu grada Krka.


Dio Organizacijskog tima 30. Oldtimer auto rallyja Rijeka


S obzirom na jubilej 30 godina uzastopne tradicije priređivanja relija, isti se odvija pod motom »30 godina furamo svoj film«, što očito uspješno radi organizacijski tim, samo manji dio od gotovo 200 članova kluba, među kojima je posljednjih godina sve više mlađih ljudi zainteresiranih za očuvanje tehničke baštine i povijesnih automobila. Istovremeno, u vlasništvu članova riječkog kluba ima sve raritetnijih i starijih primjeraka automobila kakve možemo vidjeti ili u muzejima, na prigodnim izložbama ili pak samo na ovakvim susretima.


Nije beznačajno da je upravo jedan od automobila iz ergele riječkog kluba bio sudionikom svečanog ceremonijala otvorenja ovogodišnjeg petog u nizu WRC Croatia rallyja na riječkom Korzu prije samo dvadesetak dana.


Program i itinerar


Okupljanje vozila na Korzu je u subotu od 8 do 10 sati, prigodni program i svečano otvorenje ispred Radio Rijeke je u 10.15 sati, uz prisustvo riječke gradonačelnice u ime glavnog pokrovitelja Grada i Turističke zajednice grada Rijeke, dok je polazak prvog vozila u 10.30 sati s izlazom na Adamićevu ulicu.


Na odmorište i jednosatnu pauzu poslije Krčkog mosta stiže se oko 11.30 sati, a u grad Krk u 13 sati, odakle se dva sata kasnije kreće za Punat i Restaurant Marina u puntarskoj marini, gdje je cilj, zajednički ručak i podjela nagrada.


Autoreli najava je i motorelija koji će obilježiti drugi značajan dan grada Rijeke – Dan zaštitnika sv. Vida sredinom lipnja.