Dr. Alen Ružić o stanju u bolnici

U riječkom KBC-u dosad najviše oboljelih od covida-19: Kliničke slike teže, prosječna dob pacijenata se smanjila

Hina, P. N.

Alen Ružić / Snimio Marko GRACIN

Alen Ružić / Snimio Marko GRACIN

U riječkom KBC-u dosad je najviše pacijenata koji se liječe od covida-19, čak 197, a kliničke slike pacijenata su, prema dojmu liječnika, teže nego u prijašnjim fazama, rekao je u srijedu ravnatelj KBC-a Alen Ružić



Predstavnici KBC Rijeka, HZZO RU Rijeka, Doma zdravlja PGŽ, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ te KoHOM PGŽ, nakon zajedničkog sastanka na Svjetski dan zdravlja u riječkoj bolnici, još su jednom pozvali građane na odgovorno ponašanje u pandemiji te povjerenje u zdravstvene radnike, priopćeno je iz riječkog KBC-a.


Novinarima prvi se obratio ravnatelj KBC-a Rijeka prof. Alen Ružić, naglasivši da nažalost baš na Svjetski dan zdravlja imamo najveći broj bolesnika od početka pandemije, njih 197. Ružić se zahvalio svim djelatnicima u zdravstvu, posebice djelatnicima KBC-a koji čine velike fizičke i psihičke napore.


“Daju sve od sebe, rade u smjenama u prosjeku 12 sati, ulažu velike fizičke i psihičke napore”, istaknuo je.




U prosincu, tijekom drugog vala pandemije, u jednom je danu u KBC-u bilo najviše 164 pacijenata, dodao je.


“Mnogo brže pacijenti sa srednje teškom kliničkom slikom razvijaju teži oblik bolesti te završavaju u intenzivnoj njezi. Smanjila se i prosječna dob pacijenata, tako da je sad oko 60 godina”, istaknuo je Ružić.


Dodao je da je zasad premali uzorak za izradu kvalitetne znanstvene analize te da se rečeno temelji na dojmovima.


Glavni epidemiolog NZJZ-a PGŽ Dobrica Rončević iznio je ohrabrujuće vijesti o smanjenju broja aktivno oboljelih u županiji, napominjući da nažalost tek nastupa povećan broj hospitalizacija, jer broj osoba na liječenju u bolnici još uvijek ima uzlazni trend. Ipak, uz apel na odgovornost svakog pojedinca, Rončević je izrazio optimizam koji temelji na povećanju broja cijepljenja u idućim tjednima.


 


 


Dobrica Rončević rekao je kako su svi u zdravstvenom sustavu preopterećeni, a u tijeku je i kampanja cijepljenja.


Nastavlja se cijepljenje drugom dozom, a od preostalih količina cjepiva počet će se cijepiti prvom dozom. Očekuje se da će od posljednjeg tjedna u travnju u županiju stizati povećane količine cjepiva pa bi trebala početi masovna kampanja cijepljenja prvom dozom više tisuća ljudi, rekao je. “Počeli bismo tada i s trećom fazom, odnosno radno aktivnim stanovništvom, i to najizloženijim skupinama zbog njihove društvene i gospodarske uloge”, istaknuo je Rončević.


 


 


Predsjednik KoHOM-a PGŽ Leonardo Bressan ukazao je da je PGŽ zbog izuzetno dobre suradnje svih razina zdravstvene zaštite korak-dva ispred ostatka Hrvatske pozvavši građane da se prijave za cijepljenje, a dr. Avelino Baretić, voditelj regionalnog ureda HZZO u Rijeci stanje ja nazvao najvećim zdravstvenim izazovom u Hrvatskoj nakon Domovinskog rata.


 


Leonardo Bressan istaknuo je da je ta koordinacija pokrenula zajedničke sastanke sa zdravstvenim ustanovama u Primorsko-goranskoj županiji 2010. i da se od tada redovito održavaju jedanput na godinu.


To je tajna stabilnoga i dobrog zdravstvenog sustava u županiji, ocijenio je.


Rekao je kako vjeruje da će se stanje s pandemijom stabilizirati sljedećih tjedana te je pozvao građane da “ne nasjedaju na neprovjerene informacije o efikasnosti ili kvaliteti pojedinih cjepiva”.


“Mi u Hrvatskoj nismo imali nuspojava nakon cijepljenja i treba imati povjerenja u epidemiologe”, istaknuo je.


 


Svi sudionici su još jednom pozvali stanovništvo na pomoć zdravstvenom sustavu poštivanjem svih mogućih predloženih epidemioloških mjera radi suzbijanja širenja zaraze uzrokovane SARS-CoV2 virusom.