
Dr. Tea Štimac u "bojnoj opremi", spremna za liječenje trudnica oboljelih od COVID-19
SARS-CoV-2 infekcija tijekom trudnoće izaziva težu kliničku sliku, povezanu s čak šest puta češćom potrebom za liječenjem u jedinicama intenzivne skrbi, kaže dr. Tea Štimac
povezane vijesti
Danas stručna zajednica smatra da se trudnice trebaju cijepiti protiv koronavirusa, a stručna društva visokorazvijenih zemalja, poput Amerike i Velike Britanije, smatraju obvezom ginekologa preporučiti trudnicama cijepljenje, i to bilo kada tijekom trudnoće, ističe prof. dr. Tea Štimac, pročelnica Zavoda za perinatologiju Klinike za ginekologiju i porodništvo Kliničkog bolničkog centra Rijeka.
Ukoliko je cijepljenje započelo i trudnica je, primjerice, cijepljena prvom dozom cjepiva, zbog trudnoće ne treba odustajati od druge doze, odnosno nastavka cijepljenja.
Cijepljenje je, kako naglašava prof. dr. Štimac, najbolja zaštita trudnih žena, babinjača nakon porođaja, ali i novorođenčadi zbog prijenosa protutijela kroz posteljicu tijekom trudnoće koja potom štite dijete dok ne postane imunološki zrelo i samostalno u obrani od infekcije.
Česte smrti fetusa
– Danas je jasno dokazano da SARS-CoV-2 infekcija tijekom trudnoće izaziva težu kliničku sliku, povezanu s čak šest puta češćom potrebom za liječenjem u jedinicama intenzivne skrbi. U Engleskoj, jedna od šestero osoba koja se intenzivno liječi je necijepljena trudnica. Nažalost, posljednjih dana svjedoci smo da takvih slučajeva ima diljem Hrvatske, u Rijeci, Splitu i Zagrebu, upozorava dr. Štimac.
Upravo je jedan od takvih slučajeva bila i trudnica koja je zbog komplikacija bolesti bila priključena na ECMO aparat i koja je preminula prekjučer u Zagrebu, unatoč naporima liječnika. U Zagrebu je nedavno preminulo i tek rođeno dijete koje bilo pozitivno na koronavirus.
Cijepljenje majke u trudnoći, prema aktualnim saznanjima, moglo je spriječiti ovako tragične ishode.
– Trudnici iz Zagreba nije pomoglo niti invazivno liječenje uz pomoć respiratora i tzv. ECMO uređaja koji zamjenjuje pluća i srce, nažalost, unatoč svim poduzetim mjerama, preminula je. Njezino dijete je moralo biti rođeno kao nedonošče te se sada bori s posljedicama prijevremenog rođenja, jedne od najčešćih i najtežih posljedica bolesti trudnica.
Iz objavljenih podataka poznato je da trudnice oboljele od SARS-CoV-2 infekcije češće trebaju respiratore i ECMO uređaje, a, nažalost, i 70 posto češće umiru u odnosu na skupinu žena istih karakteristika koje nisu trudne.
Trudnice koje imaju pridružene bolesti poput šećerne bolesti, visokog tlaka, pretilosti ili su starije od 35 godina imaju veći rizik za nastanak komplikacija tijekom infekcije SARS-CoV-2 u trudnoći. Češći su loši ishodi takvih trudnoća u smislu većeg broja prijevremenog porođaja, i češće smrti fetusa u maternici za vrijeme trudnoće.
U svijetu je izrazito velika kampanja za cijepljenje trudnica protiv SARS-CoV-2 u bilo kojem tjednu trudnoće kao prioritetne skupine, po mogućnosti s mRNA cjepivom te se nadamo da će se i naše trudnice čim prije odlučiti cijepiti kako bi zaštitile ne samo svoj život, nego i život svog novorođenog djeteta, naglašava prof. dr. Štimac.
Ugroženi životi
Nedavni tragični događaji ukazuju da u četvrtom valu pandemije trudnice češće obolijevaju ili barem vidljivo češće završavaju s teškim ishodom bolesti, a kako objašnjava prof. dr. Štimac, neki od razloga sigurno su što se četvrti val širi među mladima i djecom. Škole rade normalno, pa i trudnice imaju sve više kontakata s virusom koji je zarazniji.
– Svaka trudnica je zbog fizioloških promjena u trudnoći imunokompromitirana i sklonija težim oblicima infekcije, kao što su primjerice skloni i pacijenti koji su transplantirani te se za sve infekcije, pa i SARS-CoV-2, smatraju visokorizičnom populacijom.
Veći broj zaraženih trudnica rezultira većim brojem trudnica koje zahtijevaju intenzivno liječenje. Virus napada pluća i srce čija je funkcija već promijenjena samom trudnoćom.
Tijekom normalne, uredne trudnoće rizik za tromboembolijske incidente povezane sa zgrušavanjem krvi je 200 puta veći, a SARS-CoV-2 još dodatno utječe na povećanu sklonost prekomjernog zgrušavanja krvi u organizmu. To su neki od razloga koji dovode do loših ishoda bolesti, pojašnjava prof. dr. Štimac.
Prema njezinim riječima, u KBC-u Rijeka dosad se liječilo pedesetak hospitaliziranih trudnica koje su bile SARS CoV-2 pozitivne, a hospitalizirane su uglavnom trudnice s težim simptomima bolesti ili one čija trudnoća zahtijeva intenzivni nadzor zbog nekog drugog opstetričkog razloga, primjerice s prijetećim prijevremenim porođajem.
Zabrinjavajući rast
– Broj hospitaliziranih trudnica u zadnje vrijeme raste, što nas posebno zabrinjava. Liječenje zahtijeva timski rad liječnika intenzivista i perinatologa koji skrbe o majci i nerođenom djetetu. Porod kod trudnica sa simptomima i jako razvijenom kliničkom slikom često završava carskim rezom, jer takve trudnice nisu sposobne podnijeti fizički napor rađanja koje traje veći broj sati.
Ukoliko je moguće, normalno rađanje je bolje jer je tada oporavak brži i lakši. Osim hospitaliziranih, ambulantno nadziremo trudnice koje nemaju simptome bolesti, a COVID su pozitivne ili imaju blago razvijeno kliničku sliku, pojašnjava dr. Štimac.
Na pitanje kako COVID-19 utječe na sam plod, na razvoj djeteta i kakva je on opasnost za dijete, dr. Štimac kaže kako je SARS CoV-2 infekcija jako povezana sa prijevremenim porođajem zbog potrebe za dovršenjem trudnoće kako bi se majci olakšalo i bolje je liječilo, a spriječilo nedostatak kisika djetetu.
Kisik iz majčine krvi njegov je jedini izvor kisika, pa ukoliko je koncentracija kisika u majčinoj krvi niska, onda i dijete ima manjak kisika.
– Nažalost, teške infekcije praćene su dvostruko većim brojem fetalnih smrti koje su posljedica nastanka ugrušaka u krvnim žilama posteljice koja tada više ne može obavljati svoju funkciju, a to je između ostalog, prijenos hranjivih tvari i kisika od majke k djetetu, zaključuje prof. dr. Štimac.
U cijepljene mame imuna i beba
Jedno od najčešćih pitanja trudnica svakako je i može li cijepljenje protiv COVID-19 u trudnoći izazvati nuspojave kod majke i kako ono utječe na razvoj djeteta.
– Cijepljenje može uvijek izazvati nuspojave, one su jednako učestale i slične u trudnica kao i u ostaloj populaciji. Najčešće su blage, brzo prolaze te nema dokaza da cjepivo izaziva češće spontane pobačaje ili malformacije ploda.
Cijepiti se može s obje vrste cjepiva, no mala se prednost daje mRNA cjepivima. Zbunjujući stavovi u javnosti u pogledu cijepljenja trudnica proizlaze iz činjenice da u početku cijepljenja nisu bila provedena ispitivanja cjepiva na trudnicama, ali neka su naknadno učinjena, a neka se sada provode.
Do danas je diljem svijeta cijepljeno na stotine tisuća trudnica koje su nadzirane i kod kojih nisu uočene veće nepravilnosti nakon cijepljenja u odnosu na opću populaciju. Dosad nisu opisane štetne ili dugotrajne posljedice za dijete, za njega je puno veći problem utjecaj SARS CoV-2 infekcije na majku u odnosu na potencijalni rizik od nuspojave cijepljenja.
Obaveza je svakog tko pruža skrb, trudnicu informirati i educirati o prednostima i potencijalnim rizicima cijepljenja, kao i drugih procedura i terapija tijekom trudnoće, i to ne samo protiv SARS CoV-2 nego i protiv gripe i hripavca, a konačnu odluku o cijepljenju donosi sama trudnica.
Treba naglasiti, osobito u svjetlu tragičnog događaja necijepljene trudnice u Zagrebu, da 16. dana nakon primjene cjepiva započinje prijenos protutijela iz majke prema djetetu kojeg štiti i nakon rođenja.
Znači, osim majke, zaštićeno je i dijete u prvim tjednima i mjesecima u životu. Cijepljenje se preporuča i ženama koje doje, jer majčino mlijeko sadrži čimbenike koji štite dijete od infekcije u prvim danima, tjednima, pa i mjesecima kada ono nije imunološki zrelo i teško se bori protiv virusa.
Cjepivo sprečava ili znatno ublažava bolest, smanjuje rizik za loše ishode i značajno štiti trudnicu i fetus prije, a novorođenče nakon porođaja, poručuje prof. dr. Štimac.