Dan svjesnosti

U Rijeci promoviran priručnik o svjesnosti o antibioticima

Bruna Matičić

Bolničko propisivanje antimikrobnih lijekova



Europski dan svjesnosti o antibioticima obilježava se svake godine 18. studenoga, a u istom tjednu obilježava se i Svjetski tjedan svjesnosti o antibioticima. Sveučilište u Rijeci, Medicinski fakultet i KBC Rijeka, kao suizdavači, ove godine, kao doprinos obilježavanju dana i tjedna svjesnosti o antibioticima, promoviraju priručnik »Smjernice za bolničku primjenu antimikrobnih lijekova« glavne urednice prof. dr. Vere Vlahović-Palčevski, specijalistice kliničke farmakologije, priopćeno je iz KBC-a Rijeka.


Kako se navodi, riječ je o petom revidiranom i dopunjenom izdanju knjižice koja redovito izlazi od 2006. godine.


– Antibiotici su civilizacijski medicinski doseg od kojeg najveću korist po živote i zdravlje ukupna populacija ostvaruje samo uz striktno stručne preporuke i indikacije, a što daje poseban značaj Europskom danu svjesnosti o antibioticima i veliku očekivanu korist novih smjernica koje je izdao KBC Rijeka u suradnji s Medicinskim fakultetom – poručio je ravnatelj riječkog KBC-a prof. dr. Alen Ružić.




Ove su smjernice namijenjene liječnicima svih specijalnosti koji propisuju antibiotike, kao i studentima medicine, dentalne medicine i studentima poslijediplomskih specijalističkih studija.


Oblikom i veličinom prilagođene su veličini džepa liječničkog mantila kako bi mogle biti dostupne u svakom trenutku.


– Nadamo se da će ovaj priručnik barem donekle pridonijeti usporavanju razvoja otpornosti bakterija i učiniti antibiotike što dulje djelotvornim.


U prosjeku svaki treći hospitalizirani bolesnik prima neki antimikrobni lijek, a najmanje polovina daje se bespotrebno ili pogrešno. Razlozi su brojni, a najčešći je dijagnostička nesigurnost, kad se propisuju »za svaki slučaj« – ističe prof. Vlahović-Palčevski.


Posljedica je galopirajući razvoj bakterija otpornih na antibiotike, pa se danas suočavamo s infekcijama za koje više nema učinkovitog liječenja. U zemljama EU-a od posljedica infekcija uzrokovanih otpornim bakterijama godišnje umire oko 33.000 ljudi, što je više umrlih nego da u Uniji svaki tjedan padne avion s više od 600 putnika.