DIJALOG 

U Rijeci počeo Mediteranski međureligijski forum

Mirjana Grce

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Forum je otvoren dvama panelima, a tema jednog od njih bilo je hodočašće.



Dvama panelima – »Hodočašće kao dijalog« te »Doprinos vjerskih zajednica društvenoj solidarnosti« – danas je u Rijeci otvoren Mediteranski međureligijski forum.


Riječ je o projektu pod vodstvom oca Vedrana Obućine, starokatoličkog svećenika iz Rijeke, koji se realizira u partnerstvu s novoosnovanim Centrom za međureligijski dijalog u Rijeci, a financira u sklopu KAICID Fellows programa – kako je objasnio Obućina – koji ima za cilj pružiti mogućnosti pojedincima za pokretanje novih projekata u međureligijskom dijalogu i drugim srodnim područjima.


U četvrtak novi panel


Današnji paneli održani su u Botelu Marina u Rijeci, a sljedeći će na istome mjestu biti u četvrtak, 22. rujna u 10.30 na temu »Religija, okoliš i klimatske promjene«.




Mediteranski međureligijski forum bit će zaključen 1. listopada u Umagu Međureligijskom radionicom za mlade, koja će biti održana u tamošnjoj Islamskoj zajednici.



– Međureligijski dijalog nije pokušaj da nekoga privučete na svoju stranu, nije ni sinkretizam, čak ni pluralizam u nekom multikulturalnom smislu, nego je prije svega nastojanje da se međusobno upoznamo, uvažavamo i na temelju tog novog znanja transformiramo odnose koje imamo, pogotovo u lokalnim zajednicama.


To je najbolje kad jedni druge upoznajemo osobno, a ovdje se svi poznajemo, prijatelji smo. Uvod u forum je tema hodočašća jer kada hodamo zajedno – najbolje se upoznajemo.


Ovdje ne predstavljamo ideje naše vjerske zajednice, nego naša osobna uvjerenja, ali ne možemo zanemariti da smo doista i predstavnici svojih vjerskih tradicija i vrijednosti, objasnio je otvarajući forum otac Obućina.


Sudionici


Prenoseći osobna hodočasnička iskustva u prvom panelu sudjelovali su: Marijana Petir, saborska zastupnica iznijevši svoja iskustva s Camina de Santiago; Hidajet Hasanović, glavni riječki imam opisavši što muslimanima znači hodočašće u Meku; Neli Vukić, predstavnica Bahai zajednice izloživši o iskustvu hodočašća u Haifu i okolicu, te sestra milosrdnica Benedikta Krapić govoreći o hodočašćima uopće, posebno o ovogodišnjem hodočašću mladih u Međugorje.


Svi izlagači izrazili su isto hodočasničko iskustvo – iskustvo koje život vraća na temeljno, ili kako je sažela s. Krapić: iskustvo susreta s Bogom i s čovjekom, iskustvo zajedništva i pripadnosti.