Prvi u Hrvatskoj

U Rijeci počeli e-Upisi u vrtiće, evo svih informacija i uputa

Ingrid Šestan Kučić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Upisi u riječke dječje vrtiće ove se godine po prvi put obavljaju putem nacionalnog portala e-Upisi, odnosno putem sustave e-Građani



Rijeka je prvi veći grad u Hrvatskoj koji je uveo novi način upisa djece u vrtiće putem sustava e-Građani, a digitaliziran upisni postupak započeo je danas i trajat će do 15. travnja.


Roditelje djece jasličke i vrtićke dobi koji prvi put upisuju dijete u vrtić u tri gradske predškolske ustanove – More, Rijeka i Sušak – čeka ukupno 756 upisnih mjesta, od čega je 389 mjesta namijenjeno za djecu jasličkog uzrasta, a 367 za djecu vrtićke dobi.


Pojašnjavajući da se upisi ove godine obavljaju putem nacionalnog portala e-Upisi, odnosno putem nacionalnog portala e-Građani, pročelnica Odjela gradske uprave za odgoj i školstvo Sanda Sušanj kazala je da su roditelji u Rijeci i ranijih godina mogli prijavljivati djecu u vrtiće online putem, no sada su ti upisi sastavni dio nacionalnog projekta i to isključivo zbog činjenice da ovaj način upisa omogućava roditeljima da bitno jednostavnije, s dokumentacijom koja je dostupna online u nacionalnim registrima, izvrše prijave za upis svoga djeteta.


Prvi korak




Dodajući da za sve roditelje ovo znači da se, za početak, trebaju prijaviti u sustav e-Građani pomoću neke od vjerodajnica koje nalaže ovaj nacionalni sustav, pročelnik Zavoda za informatičku djelatnost Grada Rijeke Željko ​Jurić je pojasnio da se prijavom na portal e-Građani i odabirom Upisa u vrtiće, dolazi do stranice e-Upisa na kojoj se nalazi popis svih vrtićkih ustanova i programa koje pojedine ustanove nude.



– Na ovom mjestu moguće je, odabirom županije i grada, dobiti prikaz sve tri vrtićke ustanove u Rijeci, njihovih podcentara i programa koje pojedini vrtić nudi. Ove informacije pomažu roditeljima da odabir vrtića, odnosno programa, usklade s vlastitim i djetetovim potrebama i željama.


Također, stranica e-Upisa sadržava i opće uvjete upisa te prilično detaljne korisničke upute za roditelje o načinu ispunjavanja same aplikacije upisa te je preporuka da ih roditelji pročitaju.


Također, upute se nalaze i na svim web stranicama vrtića, a kako je riječ o novom modelu, odnosno aplikaciji nad kojom Grad Rijeka i riječki vrtići nemaju izričitu nadležnost, nego je ona izrađena od strane Središnjeg državnog ureda i nadležnog Ministarstva, teško je prije početka samih prijava reći koliko će roditeljima u ovoj prvoj godini korištenja nacionalnog sustava e-Upisi biti zahtjevno ispuniti aplikaciju.


Upravo zato smo roditeljima osigurali kontinuiranu pomoć za vrijeme trajanja prijava, kazao je Jurić.


Dežurni telefon


Svi roditelji trebaju najprije prijavom u sustav e-Građani provjeriti podatke koje ovaj sustav sadrži o njima kao roditeljima i o djeci, a ukoliko postoje podaci koji su netočni, potrebno ih je izmijeniti kroz e-Matične knjige, dostupne također na nacionalnom portalu e-Građani.


Za sve roditelje Grad Rijeka je, u kontekstu tehničke podrške i pomoći prilikom prijavljivanja u sam sustav e-Građani i u sustav e-Upisi, osigurao dežurni telefon 209-911 i troje djelatnika koji će biti dostupni za telefonske upite od 8 do 16 sati svakog radnog dana te e-mail adresu [email protected] za upite koje će roditelji postavljati u popodnevnim satima, odnosno nakon 16 sati.


Također, za sve upite vezane uz sam sadržaj prijava i dokumentaciju koju je potrebno priložiti, bit će moguće kontaktirati riječke vrtićke ustanove Rijeka, More i Sušak.



U slučaju da roditelj iz specifičnih razloga ne može izvršiti prijavu djeteta putem aplikacije, omogućeno mu je najaviti svoj dolazak u vrtić gdje će prijavu podnijeti administrator vrtića, a u tom slučaju roditelj svoj dolazak treba najaviti putem e-maila ili telefona zaključno do 11. travnja te će po odobrenju zamolbe za pomoć pri podnošenju prijave, roditelj biti obaviješten o terminu u kojem će moći doći u vrtić.


U tu kategoriju ulaze i skrbnici, jer kako je pojasnio Jurić, njih sustav ne prepoznaje.


Bez prikupljanja dokumentacije


– S obzirom na to da je aplikacija e-Upisi dostupna samo građanima koji imaju djecu jasličke i vrtićke dobi, sustav skrbnike ne prepoznaje. Za njih će upisni postupak odrađivati vrtići, istaknuo je Jurić.


Glavni benefit sustava e-Upisa je što roditelji ne moraju prilagati dodatnu dokumentaciju, već je sustav sam povlači, a do 15. travnja roditelji imaju mogućnost ulaska u sustav, mijenjanja podataka i odabira vrtića.


No, prijavi se prilažu i određeni dokumenti koje nije moguće »povući« iz sustava e-Građani, a koji se, kako je pojasnila ravnateljica Dječjeg vrtića Rijeka Davorka Guštin, dijelom nalaze na web stranicama riječkih predškolskih ustanova odakle ih roditelji mogu povući u svoje računalo, ispuniti i potom priložiti u nacionalnu aplikaciju ili ih trebaju pribaviti od liječnika te poslodavca.


– Riječ je o potvrdi o obavljenom sistematskom zdravstvenom pregledu koja nije starija od mjesec dana i koju roditelj mora priložiti u aplikaciju već tijekom prijave.


Također, radi se i o svoj relevantnoj dokumentaciji u slučaju da dijete ima zdravstvenu ili razvojnu teškoću, ispunjenom obrascu o prebivalištu i članovima zajedničkog kućanstva, ispunjenom obrascu inicijalnog upitnika za roditelje koji se također nalazi na stranicama odabranog dječjeg vrtića.


Za pripadnike talijanske nacionalne manjine potrebna je izjava roditelja o pripadnosti talijanskoj nacionalnoj manjini, a obrazac se također nalazi na stranicama odabranog dječjeg vrtića.


Obavezna provjera


Ukoliko roditelj želi dijete upisati u smjenski vrtić, potrebna je potvrda poslodavca o smjenskom radu oba roditelja, a dokaze o primanjima ostvarenima u posljednja tri mjeseca roditelji koji ne ulaze u cenzus ne trebaju dostavljati, pojasnila je Guštin.



Nakon okončanja upisnog roka roditelji su obavezi još jednom ući u sustav kako bi se uvjerili da je priložena dokumentacija kompletna jer, kako je pojasnila ravnateljica, u protivnom dijete neće biti upisano u vrtić.


– U razdoblju od 18. do 29. travnja roditelji su obvezni ponovo ući u aplikaciju i provjeriti trebaju li dopuniti svoju prijavu. Svaki roditelj može odabrati dvije predškolske ustanove, ali u jednoj prijavi nije moguće predati dva zahtjeva, već će roditelji cijeli proces morati prolaziti dva puta.


Predane zahtjeve je moguće posložiti po prioritetima, a unutar svakog vrtića roditelj ima mogućnost odabira četiri lokacije ili programa i potom ih poredati prema željenom redu preferencija.


Također, molimo roditelje koji nakon okončanja postupka prijava odustanu od jedne ustanove, da pošalju izjavu o odustajanju kako bi se mjesto u vrtiću ustupilo drugom djetetu, zaključila je Guštin.


Unatoč povećanim kapacitetima, očekuju se liste čekanja


Prvi rezultati upisa bit će poznati 10. svibnja, a lista s konačnim rezultatima upisa bit će objavljena na mrežnim stranicama vrtića 24. svibnja. Međutim, izvjesno je da će i ove godine biti djece koja će ostati na listama čekanja.


Podsjećajući da je Grad u prošloj godini znatno investirao u osiguranje dodatnih smještajnih kapaciteta, Sanda Sušanj je kazala da je značajno povećan obuhvat djece jasličkog uzrasta, i to za njih stotinjak, zbog čega su realizirana i nova zapošljavanja.


– Ipak očekujemo liste čekanja jer iako su kapaciteti povećani, još uvijek je interes roditelja veći od mogućeg obuhvata. Treba uzeti u obzir i da se te liste značajno smanjuju tijekom rujna i listopada, kada se vidi stvarna potreba za smještajem djece u vrtić i jaslice, kazala je Sušanj.