Sedmo izdanje

U Rijeci počela Škola intervencijske radiologije

Katarina Bošnjak

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Studentice i studenti završnih godina studija medicine imaju priliku slušati brojna predavanja i sudjelovati u praktičnoj nastavi



Na Medicinskom fakultetu u Rijeci danas je s održavanjem započela 7. Škola intervencijske radiologije, projekt koji se u kontinuitetu održava od 2016. godine.


Sama ideja projekta srž je dobila iz sličnog, postojećega projekta Škola intervencijske radiologije za specijalizante i specijaliste iste grane koji se održava u Ljubljani pod vodstvom prof.dr.sc. Dimitrija Kuhelja.





Organizaciju projekta provode Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Klinički bolnički centar Rijeka, Univerzitetni klinički center Ljubljana te udruga FOSS MedRi, a u trajanju od dva dana studentice i studenti završnih godina studija medicine imaju priliku slušati brojna predavanja i sudjelovati u praktičnoj nastavi kojom stječu vještine potrebne za budući rad.


Tijekom održavanja projekta, edukacijski dio tematski vezan uz minimalno invazivne intervencijske zahvate predaju vrsni domaći i strani stručnjaci iz polja intervencijske radiologije i invazivne kardiologije i pacijenti koji iz vlastita gledišta daju svoj dojam i shvaćanje samog zahvata.


Sudjeluje 55 studenata


U praktičnom dijelu, studenti imaju priliku samostalno izvesti svoj prvi intervencijski zahvat na posebnim uređajima – simulatorima intervencijskih zahvata uz stručno vođenje edukatora.


Ove godine u Školi sudjeluje 55 studenata završnih godina studija medicine, Medicinskih fakulteta Rijeke, Zagreba, Ljubljane, Tuzle i Mostara.


Foto Mateo Levak


– Škola je odlična prilika za studente jer na faksu nemamo priliku izvoditi takve zahvate na pacijentima, jer je to, naravno, vrlo ozbiljan zahvat.


Tu učimo metode i tehnike kako bi nam jednog dana, ako odaberemo intervencijsku radiologiju, bilo lakše izvesti takve zahvate i kako bi bili upoznati s tehnikama i metodama rada.


Prve generacije koje su sudjelovale danas su jedni od predavača i interventnih radiologa na KBC-u Rijeka. Nama je to jako velika škola za budući rad, za stjecanje iskustva i upoznavanje vrsnih predavača – objasnila je studentica i organizatorica Magdalena Milić.


Uz predavače s Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju, Klinike za internu i Klinike za kirurgiju Kliničkog bolničkog centra Rijeka, na Školi gostuju i predavači s Kliničnog inštituta za radiologijo Univerzitetnog Kliničnog centra Ljubljana, Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju Kliničkog bolničkog centra Zagreb.


Vlada veliki interes


Ova grana radiologije bavi se minimalno invazivnim liječenjem mnogih bolesti za koje su prije bili potrebni zahvati većeg opsega uz dulji oporavak pacijenata.


Polaznici će se na predavanjima upoznati s poviješću intervencijske radiologije u svijetu i Rijeci, osnovnim principima i materijalima u intervencijskoj radiologiji, pregledom vaskularnih i nevaskularnih zahvata, hibridnim zahvatima i osnovama intervencijske kardiologije te kontrastnim sredstvima, zaštitom od zračenja, ulozi slikovne dijagnostike u planiranju zahvata, biopsijama navođenim CT-om i ultrazvukom.



– Na ovaj način pokazujemo što danas nudi intervencijska radiologija, imamo jako dobru suradnju pa smo htjeli tu našu suradnju pokazati studentima i na neki način nadograditi tu suradnju edukacijom mladih ljudi.


Moram reći da smo jako veseli, imamo limitirani broj na radionicama i uvijek se prijavi veliki broj sudionika pa nažalost neke moramo odbiti, ali mi je drago da postoji toliki interes.


Intervencijska radiologija inače su minimalno invazivne metode, često mogu zamijeniti veće kirurške operacije, što je dobro za pacijente – kazao je dr. sc. Dimitrij Kuhelj.