Privremeni podaci

U Primorsko-goranskoj županiji odgođen upis u prvi razred za 178 djece. U školu će ih krenuti oko 2.500

Ingrid Šestan Kučić

Prošle školske godine sveukupno je odgođen upis za 184 djece, a s obzirom na to da upisni postupak nije okončan za još 140 djece, sigurno će se naći još djece kojima će biti odgođen upis u prvi razred



RIJEKA – Prema privremenim podacima upisa u prvi razred osnovne škole Primorsko-goranska županija u rujnu će imati oko 2.500 prvašića. Naime, podaci Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Primorsko-goranske županije pokazuju da je postupku utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta prije upisa u prvi razred osnovne škole pristupilo 2.473 djece.


Podaci privremeni


Prema prikupljenim podacima iz siječnja, kada je u tijeku bio postupak predbilježbi za upise, obvezi upisa u prvi razred nije se odazvalo 282 djece, a nakon obrade podataka, za 195 djece utvrđeno je da nema podataka gdje se nalaze. Roditeljima je upućen poziv da jave gdje je dijete pristupilo upisnom postupku, a temeljem tog poziva upisnom postupku pristupilo je 55 djece od čega desetak djece s teškoćama u razvoju. U Upravnom odjelu kažu da je posebno zadovoljavajuća povratna informacija roditelja koji žive u inozemstvu koji iskazuju zadovoljstvo činjenicom da se o njihovoj djeci vodi briga, ali i da poteškoću pri utvrđivanju točnog broja prijavljene djece, predstavlja činjenica da roditelji prijavljuju djecu u dvije i više škola, što je suprotno zakonskim propisima pa se tek provjerom djece po imenu i prezimenu, može utvrditi gdje će se provesti upisni postupak.


Prema privremenim podacima osnivača škola upisni postupak u školama čiji je osnivač Županija završilo je 1.285 dijece od 1.321 prijavljenih i upisano u prvi razred. Prijevremeno je upisano 11 djece, dok se za 52 djece donijelo ili se vodi postupk određivanja primjerenog oblika odgoja i obrazovanja i primjerenog oblika pomoći. Istodobno se za 11 djece traži uključivanje pomoćnika u nastavi. Od ukupnog broja pregledane djece za 92 djece donijeto je rješenje o odgodi upisa za jednu školsku godinu, dok 52 djece nije dovršilo postupak. U školama čiji je osnivač Grad Rijeka upisni postupak okončalo je 811 djece od prijavljenih 900, a za 65 djece donijeto je rješenje o odgodi upisa te upisni postupak nije okončan za 83 djece. U školama Grada Crikvenice upisni postupak završilo je 68 od prijavljenih 77 djece, a za 4 djece donijeto je rješenje o odgodi upisa, dok je u opatijskoj školi upisni postupak završilo za 80 od prijavljenih 116 djece te je za 10 djece donijeto rješenje o odgodi upisa. Također, u Katoličkoj osnovnoj školi »Josip Pavlišić« upisano je 36 djece, a za 7 je donijeto rješenje o odgodi, dok je u Osnovnoj waldorfskoj školi upisano 9 djece.


Zanimljiva Klana




Kao zanimljiv podatak u Upravnom odjelu izdvajaju Osnovnu školu Klana gdje je prijavljeno 26 djece te je nakon provedenog upisnog postupka upisano 23 djece, dok je za 3 donijeto rješenje o odgodi, a za jedno još nije okončan postupak. Istovremeno u Upravnom odjelu napominju da treba obratiti pažnju i na broj od 178 djece kojima je za sada odgođen upis u prvi razred. Prošle školske godine sveukupno je odgođen upis za 184 djece, a s obzirom na to da upisni postupak nije okončan za još 140 djece, sigurno će se naći još djece kojima će biti odgođen upis u prvi razred.


– Također je uočljiva brojka od 140 nepregledane djece, odnosno djece za koju nije okončan upisni postupak iz raznih razloga. Najčešći razlog za nemogućnost dovršenja upisnog postupka su raspoloživi termini specijalističkih pregleda u KBC-u Rijeka, a još veći, nedovoljan broj timova i specijalista školske medicine. Navedeno je dugogodišnji problem, no odlaskom specijalista školske medicine i nemogućnost zapošljavanja istih, dolazi u pitanje optimalno funkcioniranje školske medicine u cjelini. Na žalost, prema informacijama iz Odjela školske i sveučilišne medicine, nema novih specijalizacija. Primorsko-goranska županija se na razini Hrvatske smatra za najbolje organiziranu u suradnji nadležnog tijela za poslove odgoja i obrazovanja i Nastavnog zavoda za javno zdravsto, Odjela školske i sveučilišne medicine i to od njenog nastanka 1997. godine, zaključuju u Upravnom odjelu.