INFLUENCA

U PGŽ-u istovremeno se širi nekoliko zaraza. Dvije osobe umrle od gripe, epidemija je na vrhuncu

Barbara Čalušić

Photo: Matija Habljak/PIXSELL

Photo: Matija Habljak/PIXSELL

Uz gripu i povremeno COVID-19 u općoj populaciji i dalje haraju streptokok, šarlah i vodene kozice. Osobito je to izraženo među djecom, naročito u vrtićkoj populaciji, kaže dr. Andrea Petaros Šur



RIJEKA – U Primorsko-goranskoj županiji u proteklom su tjednu od posljedica virusa gripe preminule dvije osobe. Jedna preminula osoba bila je starija od 65 godina i bila je cijepljenja od gripe, dok je druga preminula osoba bila u skupini radno-aktivnog stanovništva u dobi od 20 do 64 godine.


Istodobno u Kliničkom bolničkom centru Rijeka proteklog se tjedna zbog gripe liječila čak 21 osoba.


– Činjenica da je preminula osoba starija od 65 godina koja je bila cijepljena nije rijetkost, s obzirom na to da znamo da učinkovitost cjepiva protiv gripe nije stopostotna. Također, u ovom slučaju bili su osim dobi prisutni i drugi faktori poput komorbiditeta, odnosno raznih drugih popratnih kroničnih bolesti, a to su slučajevi kada u zaštitu cjepiva protiv gripe nikad ne možemo biti sasvim sigurni.




S druge strane, kad je riječ o koronavirusu, brojke su sada već uobičajeno niske te posljednji dnevni podaci za PGŽ govore o 11 novih slučajeva i 100 aktivnih slučajeva u cijeloj našoj županiji.


Očekivana kretanja


U KBC-u Rijeka šestero je osoba hospitalizirano s dijagnozom COVID-19, a s obzirom na 21 hospitalizaciju zbog gripe, sasvim je jasno koja epidemija u ovom trenutku prevladava, kaže dr. Andrea Petaros Šuran, zamjenica voditelja Epidemiološkog odjela u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.


Uz dvije smrti od posljedica gripe, proteklog je tjedna iz ordinacija obiteljske medicine u PGŽ-u pristiglo 776 prijava novih slučajeva te je dosad u našoj županiji u ovoj sezoni gripe zabilježeno 4.977 slučajeva gripe.


Na razini Hrvatske ta je brojka zaključno s 19. veljače iznosila 30.904 slučaja, a od posljedica gripe u ovoj je sezoni dosad u Hrvatskoj preminulo 14 osoba.


– U Primorsko-goranskoj županiji najveći udio zaraženih je u radno-aktivnoj skupini populacije u kojoj je zabilježeno 50 posto od svih slučajeva gripe, a tek nešto manje, dakle 45 posto, zabilježeno je kod djece i mladih u dobi do 19 godina. Upravo iz tog razloga, a s obzirom da je brojka od 776 novih slučajeva nešto manja od 860 novih slučajeva koliko je u PGŽ-u zabilježeno tjedan ranije, ne možemo još govoriti o eventualnom platou epidemije gripe ove sezone, budući da su nam školarci protekli tjedan bili na praznicima te nam on ne daje realnu sliku kod donošenja takvih zaključaka.


Realniju sliku imat ćemo idući tjedan s obzirom na to da su se djeca vratila u školske klupe, no ono što definitivno možemo reći jest da je epidemija gripe u ovom trenutku na vrhuncu. To je uostalom i za očekivati u ovo doba godine, budući da gripa svoj vrhunac najčešće dosiže u veljači.


Pritom nam je zasad ova sezona po svemu jedna uobičajena sezona epidemije gripe kakve smo običavali pratiti u godinama prije pandemije COVID-19, bilo da je riječ o brojkama, bilo da je riječ o kliničkoj slici.


Visoka temperatura


Na nacionalnoj razini izrazito su zastupljeni slučajevi gripe tipa A koji su pronađeni u 79 posto svih slučajeva pri čemu je tip A (H1N1) prisutan u čak 80 posto svih slučajeva, a ostatak čini tip A (H3N2). U Primorsko-goranskoj županiji situacija je bitno drugačija pa je virus gripe tipa A zabilježen u 51 posto svih evidentiranih slučajeva, a virus tipa B u čak 49 posto slučajeva, objašnjava Petaros Šuran.


– Ako ste imali nekoliko dana visoke temperature, imate kašalj koji traje više od tjedan dana i osjećate opću slabost, a COVID ste primjerice isključili kućnim testom, nije nemoguće da ste ipak preboljeli gripu. Naime, imali smo ove sezone dosta takvih slučajeva gdje su simptomi gripe bili prilično blagi u odnosu na njezinu standardnu sliku te ih oboljeli i liječnici nisu povezivali s gripom, ali smo gripu naposlijetku ipak potvrdili testiranjem, kaže Petaros Šuran dodajući kako uz gripu i povremeno COVID u općoj populaciji i dalje haraju streptokok, šarlah i vodene kozice. Osobito je to izraženo među djecom, naročito u vrtićkoj populaciji


U Primorju nešto blaži oblik bolesti


Iako se tip B uvriježeno smatra blažim oblikom virusa gripe, dr. Petaros Šuran kaže da i ovaj tip gripe često ima burnu kliničku sliku koju obilježava visoka temperatura, opća slabost i kašalj. Ipak, uz povremenu pojavu COVID-a koji se često preklapa s kliničkom slikom gripe, riječki epidemiolozi u ovoj su sezoni testovima potvrdili gripu kod slučajeva koji su se po kliničkoj slici mogli izjednačiti s puno blažom zimskom respiratornom virozom.