17. rođendan

U OŠ Kostrena otvoren STEM kabinet, namijenjen je nadarenima i motiviranima za više i bolje

Barbara Čalušić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Opremili smo prostor kako bi se naši učenici mogli upoznati sa zanimanjima 21. stoljeća, ističe Adriana Glavan, ravnateljica OŠ Kostrena



Povodom 17. rođendana Osnovne škole Kostrena, s radom je započeo STEM kabinet opremljen europskim sredstvima u okviru projekta Regionalni znanstveni centar Jadranske Hrvatske.


Glavni nositelj projekta je Splitsko-dalmatinska županija, a partneri su Ličko-senjska županija, Grad Gospić, Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, Cluster za eko-društvene inovacije i razvoj CEDRA Split, International Development Norway (IDN), Prirodoslovno-matematički fakultet u Splitu, Visoko učilište Algebra, Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja i Javna ustanova Razvojna agencija LSŽ LIRA i Osnovna škola Kostrena, kao jedina iz naše županije.


Poseban fokus na darovite


Aktivnosti projekta većim dijelom financira Kraljevina Norveška preko programa Europskog gospodarskog prostora (EGP) za razdoblje od 2014 – 2021. godine.





Projekt vrijedan više od 2,7 milijuna eura namijenjen je učenicima i odgojnim djelatnicima osnovnih škola, s posebnim fokusom na darovite, visoko motivirane učenike te one s poteškoćama.


Kroz edukacije, studijska putovanja, ljetne škole i smotre, projekt će poboljšati STEM, IKT i poduzetničke vještine učenika i odgojnih djelatnika.



– Cilj nam je uspostaviti model rada s darovitom djecom, poticati darovitost učenika u STEM području, te one koji su nadareni u tom području priučiti uz ovakve centre dodatnim oblicima rada i unaprijediti naš obrazovni sustav.


Naša je misija na ovaj način identificirati darovitu djecu i uključiti ih u dodatne oblike rada. Veliko nam je zadovoljstvo da nam je partner škola iz Primorsko-goranske županije i nadamo se da će se ova suradnja u budućnosti proširiti, rekao je Tomislav Đonlić pročelnik za za prosvjetu Splitsko-dalmatinske županije.


Radionice za nastavnike


U sklopu projekta radit će se i radionice sa nastavnicima, a projekt će biti uključeno preko 700 učenika i nastavnika. Kako je dodao Đonlić cilj je da se ovaj projekt održava i u budućnosti, te da se se županije uključe u rad s darovitom djecom.



– Ukupna vrijednost projekta je 21 milijun kuna. U sklopu projekta uredit će se učionice i nabaviti oprema kojom će se djeca služiti, istaknuo je Đonlić.


Pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje u PGŽ-u Edita Stilin istaknula je kako je Osnovna škola Kostrena jedina škola iz PGŽ-a koja je uključena u ovaj projekt.



– Zahvaljujući ovom projektu i suradnji, kostrenska škola je dobila opremu u vrijednosti od gotovo 100 tisuća eura. Naš je cilj nastaviti daljnju suradnju i rado bismo se uključili u izradu kurikuluma za darovite učenike, da u budućnosti budemo važan dio ovog centra izvrsnosti, a jednog dana vjerujem da ćemo i mi u PGŽ-u imati svoje centre izvrsnosti, poručila je Stilin.


Projekt obuhvaća darovite


Ivica Zelić, ravnatelj Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije i voditelj projekta Jadranskog regionalnog znanstvenog centra pojasnio je kako je projekt započet u srpnju prošle godine i trajat će do travnja iduće godine.



– Projekt obuhvaća darovite, a naša je intencija rad s darovitim učenicima, jer je školski sustav skrojen prema prosječnim učenicima, smatra Zelić.


Adriana Glavan, ravnateljica Osnovne škole Kostrena poručila je kako je ovaj rođendan kostrenske škole poseban obzirom na činjenicu da kao jedina škola iz županije postaje regionalni centar i podružnica nacionalnog centra iz Splita.



– Na taj način započet ćemo s aktivnostima koje su usmjerene prema učenicima koji su nadareni i motivirani za više i bolje. Dobivena sredstva su nam vrlo značajna i opremili smo prostor kako bi se naši učenici mogli upoznati sa zanimanjima 21. stoljeća.


U projekt će biti uključeni svi oni koji budu željeli više i bolje, dijelit ćemo znanja i otvoriti se prema drugima, zaključila je Glavan.