MOŽE SE

U KBC-u Rijeka otkrili uzrok dugih listi čekanja: “Upravo radimo na implementaciji digitalnog rješenja”

Barbara Čalušić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Ministar je zatražio od bolnica da smanje liste čekanja na 270 dana, u riječkom KBC-u poručuju da se kod njih čeka manje od 200 dana



Nakon što je ministar zdravstva Vili Beroš prošle jeseni zatražio od bolnica da smanje liste čekanja na 270 dana do kraja protekle godine, u Kliničkom bolničkom centru Rijeka ističu kako se u riječkoj bolnici na dijagnostičke pretrage čeka manje od 200 dana.


Trenutno su, kako su nam odgovorili iz riječkog KBC-a, u postupku uočavanja razloga uskih grla zbog kojih se na neke pretrage čeka dulje od uobičajenog vremena.


– KBC Rijeka, u koordinaciji s Ministarstvom zdravstva i drugim dionicima javnozdravstvenog sustava koji su uključeni u upravljanje listama čekanja, sveo je navedene liste za sve dijagnostičke postupke u ustanovi ispod ciljanog praga koji se komunicira u javnoj sferi (270 dana).




Sad smo u postupku svakodnevnih kontrola upravo kako bismo uočili potencijalna nova »uska grla«, a razloge istih otklonili, sve kako bismo održavali ciljanu razinu sa željom da liste čekanja trajno svedemo u realne okvire.


Navedeni postupci ne uključuju hitna stanja, prioritetne termine, termine za onkološke ili onkološko suspektne bolesnike, ističu u KBC Rijeka.


I popodne, i vikendom


Iako su, kako ističu, sve liste čekanja ispod ciljanog praga, uočeno je opterećenje kod listi čekanja za određene pretrage poput dermatoskopije, UTZ-a dojke, određivanja dioptrije, mjerenja očnog tlaka i ergometrije.


Tu je i niz pretraga na koje se čekalo dan do dva, a tu se radi o više pretraga magnetskom rezonancijom, ergometriji za djecu i holter EKG-u za djecu.


– Za cijeli niz pretraga postoji tzv. slobodan prijam (EKG, hormoni štitnjače, uzimanje uzoraka-mikrobiologija, nuklearna, laboratorij, itd).


»Slobodan prijam« znači da pacijent dolazi na pretragu bez narudžbe i obavi pretragu istog dana. U KBC-u Rijeka dijagnostičke pretrage specijalističko – konzilijarne zdravstvene zaštite provode se također i popodne ili vikendom.


Primjerice, popodne na Klinici za tumore, Klinici za dermatovenerologiju, Klinici za bolesti srca i krvnih žila, Klinici za dentalnu medicinu Kliničkom zavodu za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju, Klinici za psihijatriju, Klinici za internu medicinu, Kliničkom zavodu za laboratorijsku dijagnostiku, Klinici za neurologiju, Klinici za otorinolaringologiju i kirurgiju vrata, Kliničkom zavodu za transfuzijsku medicinu, Zavodu za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu, Klinici za ginekologiju i porodništvo, Klinici za oftalmologiju, Klinici za neurokirurgiju, Klinici za neurologiju te Klinici za urologiju i barokomori, prema definiranim rasporedima.


Neke se pretrage obavljaju svakog dana i popodne ili tijekom vikenda, kao što je slučaj s određenim radiološkim pretragama, primjerice MR-om, koje se inače obavljaju od 7 do 22 sata, svakim danom osim nedjelje, ali se prema potrebama pretrage obavljaju i nedjeljama, ističu u riječkoj bolnici.


Informatizacija sustava


Kao uzrok dugih listi čekanja, u KBC-u Rijeka vide nedostatak medicinskog kadra u sustavu, ali i samu informatizaciju sustava.


– Na oblikovanje lista čekanja utječe manjak nekih profila medicinskog kadra u sustavu, broj pacijenata, ali uočavamo u posljednje vrijeme kako tzv. vanjski liječnici prilikom narudžbe pacijenata u e-sustavu odaberu usprkos ranijim slobodnim terminima daljnji datum, a pritom ispuste označiti da se radi o kontrolnom medicinski uvjetovanom, a ne prvom pregledu.


Upravo radimo na implementaciji digitalnog rješenja za transparentno i precizno naručivanje kontrolnih pretraga.


U ovisnosti o kadrovskoj raspoloživosti i drugim elementima koji mogu utjecati na rasporede po pojedinačnim radilištima, prilagođavamo i prilagođavat ćemo i nadalje raspon pružanja usluga dijagnostičkih postupaka i specijalističkih pregleda.


U KBC-u Rijeka nastavljamo s kontrolom lista čekanja u cilju njihove maksimalno moguće redukcije, uz poštivanje svih drugih zakonskih odredbi koje smo kao poslodavac dužni pratiti, poručuju iz KBC-a Rijeka.


Najdulje čekanje kraće od 7 mjeseci


Kad je riječ o podacima na koje se pretrage najdulje i najkraće čeka, u riječkoj bolnici naglašavaju da je najdulje čekanje na zdravstvenu uslugu kraće od sedam mjeseci.


– Moramo naglasiti da se u ovom trenutku u KBC-u Rijeka najdulje na ikoju dijagnostičku pretragu čeka manje od 200 dana, s time da je kontrolom lista u petak taj broj dana čekanja dosegnuo razinu ispod 180 dana.


Najopterećenije su, primjerice, bile liste kod slikovnih dijagnostičkih pretraga.


Liste čekanja uspjeli smo smanjiti kombinacijom mjera: ažurirali smo liste za slikovne pretrage tako što je cijeli tim osoblja, od administrativnog osoblja do inženjera radiološke tehnologije, uz koje smo angažirali i studente u ovim poslovima, nazivao pacijente kako bi revidirali potrebe i termine narudžba, ali i uvođenjem dodatnih ambulanti tamo gdje je bilo najpotrebnije i kadrovski moguće, objašnjavaju u KBC-u Rijeka.