Dani židovske kulture

Tradicija dulja od dva desetljeća: Židovska baština se intenzivno obnavlja

Ingrid Šestan Kučić

Na otvorenju Dana židovske kulture bio je i riječki nadbiskup koadjutor mons. Mate Uzinić / Foto A. KRIŽANEC

Na otvorenju Dana židovske kulture bio je i riječki nadbiskup koadjutor mons. Mate Uzinić / Foto A. KRIŽANEC

U petnaestak godina Židovska općina Rijeka obnovila je 90 godina staru sinagogu, zgradu s mikvama te mrtvačnicu na židovskom groblju. »Ulagat ćemo još koju godinu, jer naša su sredstva dosta ograničena«, kazao je predsjednik Židovske općine Ranko Špigl



 


 


RIJEKA – Tradicionalni Dani židovske kulture, koji se održavaju prvu nedjelju u rujnu, danas su dupkom napunili riječku sinagogu. Pojašnjavajući kako se radi o inicijativi koja se obilježava u cijeloj Europi, u svim židovskim zajednicama, koordinatorica programa Rina Brumini istaknula je da Dani židovske kulture imaju tradiciju dulju od dva desetljeća.


Izložba akvarela




– Tema ovogodišnje inicijative je obnova, a naša se obnova uglavnom tiče arhitektonske obnove. Odlučili smo se više posvetiti sinagogi pa je organizirana i izložba akvarela koja predstavlja detalje vezane uz židovsku kulturu, kazala je Brumini.

Foto galerija: Dani židovske kulture u Rijeci Foto: Ana Križanec



O prošlosti i baštini riječkih i opatijske sinagoge predavanje je održao Zlatko Karača, a ujedno je promoviran i doprinos Židovske općine na projektu “Fiume in Flux”.


– Riječ je o aplikaciji, povijesnom vodiču kroz Rijeku, koja već tri godine postoji, a ove godine se aplikaciji priključila i Židovska općina s pet naših markera te smo time obogatili znanja na tu temu, istaknula je Brumini.


Dodajući kako je tema današnjeg događanja obnova i to u vrijeme kada se u Europi više razara nego obnavlja predsjednik Židovske općine Rijeka Ranko Špigl istaknuo je da je u posljednjih petnaestak godina Židovska općina obnovila 90 godina staru sinagogu, kao i zgradu s mikvama.


– Ulagat ćemo još koju godinu, jer naša su sredstva dosta ograničena. Obnovljena je i mrtvačnica na Židovskom groblju koja je bila u funkciji sve do Drugog svjetskog rata, a s obzirom da je cijelo to područje spomenik kulture, mrtvačnica će povremeno služiti kao muzejski prostor te za razgledavanje, najavio je Špigl.


Spajanje ljudi


Podsjećajući kako se Dan židovske kulture obilježava s ciljem spajanja ljudi i približavanja židovskih običaja građanima rabin Luciano Moše Prelević istaknuo je da su Židovi nekada gradili male sinagoge, jer nisu vjerovali da će nigdje dugo ostati. Upravo se na progone Židova i njihova stradanja osvrnuo i riječki gradonačelnik Marko Filipović istaknuvši da Grad Rijeka i Židovska općina surađuju na mnogim projektima, a Rijeka je prva u Hrvatskoj pokrenula projekt Kamen spoticanja.


– Obilježili smo mjesta s kojih su Židovi za vrijeme Drugog svjetskog rata odvođeni u logore, a tada je u Rijeci živjelo oko tri tisuće Židova. To je trajni podsjetnik na patnju koju su prošli, kazao je gradonačelnik.


U sklopu manifestacije predstavljeno je i košer vino, kao i židovska kuhinja, te je održan koncert zbora Zajednice Talijana “Fratellanza” i nastup glazbenika Davida Danijela.