Vizualnu dimenziju izložbi dat će i ulja na platnu riječkog slikara Nevenka Žunića koji prikazuje karakteristične prizore »Titanica« i »Carpathije«
Izložba u Narodnoj čitaonici u Kostreni Sv. Barbari kroz originalne predmete, dokumente, fotografije i makete približava priču o najpoznatijem putničkom brodu svih vremena i o brodu koji mu je prvi priskočio u pomoć
povezane vijesti
KOSTRENA – Izložba »RMS Titanic i RMS Carpathia«, koja donosi dvije isprepletene priče o tragediji, hrabrosti i ljudskoj požrtvovnosti i izdržljivosti, bit će otvorena u petak u 18 sati u Narodnoj čitaonici u Kostreni Sv. Barbari.
Organizatori izložbe su Udruga Titanic 100 Bratina, Hrvatsko grboslovno i zastavoslovno društvo Zagreb, Udruga pomorskih kapetana Sjevernog Jadrana »Kraljica mora« Rijeka i Mjesni odbor Pećine, u suorganizaciji s Bratovštinom sv. Nikole iz Kostrene Sv. Barbare, Centrom kulture Kostrena i Kućom kostrenskih pomoraca.
Komadić ugljena
Izložba kroz originalne predmete, dokumente, fotografije, makete i multimedijalne sadržaje približava priču o najpoznatijem putničkom brodu svih vremena – »Titanicu«, ali i o »Carpathiji«, brodu koji mu je prvi priskočio u pomoć te, kako ističu organizatori izložbe, tragediju pretvorio u priču o spasu i humanosti. Kako dodaju, izložba ne donosi samo priču o tragediji i spasu, već i o putnicima, članovima posade, kapetanima i brodograditeljima čije su sudbine povezale Atlantik i Kvarner.

U sklopu izložbe bit će predstavljena jedinstvena zbirka Udruge Titanic 100 iz Bratine koja obuhvaća originalne predmete i vjerne replike povezane s »Titanicom« i njegovim sestrinskim brodovima »Olympic« i »Britannic«. Posjetitelji će moći vidjeti posljednje pismo hrvatskog iseljenika Ivana Stankovića, originalne dokumente putničke agencije iz Basela, fragmente brodske opreme s »Olympica« te komadić ugljena izvađen s olupine Titanica s dubine od 3.800 metara. Među izloženim predmetima nalaze se i replika spasilačkog prsluka izrađenog prema uputama iz 1911. godine, originalni tanjur iz blagovaonice trećeg razreda, drveni rukohvat i palubna obloga s broda »Olympic« te autentični štambilj radnika brodogradilišta Harland & Wolff koji je sudjelovao u izgradnji »Titanica« i »Olympica«.
Specijalizirana knjižica
Izložba uključuje i povijesne razglednice iz 1912. godine, popis hrvatskih putnika te bogatu zbirku dokumenata, fotografija i pisama vezanih uz njihove sudbine, kao i specijaliziranu knjižnicu s četrdesetak naslova posvećenih ovoj temi. Posebnu vizualnu dimenziju dat će joj brodske makete i ulja na platnu riječkog slikara Nevenka Žunića, koji prikazuje karakteristične prizore »Titanica« i »Carpathije«.
Izložba će biti otvorena za posjetitelje do 29. svibnja, a na dan njezinog otvorenja za sve će posjetitelje biti otvorena i Kuća kostrenskih pomoraca.