RADIONICA

Tek 15 dužnosnika na riječkoj edukaciji o sprečavanju sukoba interesa

Orjana Antešić

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa održalo je poduku u Rijeci



Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa danas je u Gradskoj vijećnici Rijeke održalo jednu od njihovih kontinuiranih edukacija obveznika po pitanju primjene odredbi Zakona o sprječavanju sukoba interesa, što je posebno aktualno post festum nakon zadnjih lokalnih izbora.


U riječkoj vijećnici primijetili smo, doduše, tek petnaestak nazočnih, a ova brojka objašnjena je time da je velik broj obnašatelja javnih dužnosti i funkcija već odslušao ranije edukacije i upoznat je s osnovnim pitanjima oko toga što predstavlja stvarni, a što potencijalni sukob interesa.


Zakon o lobiranju


Uz zamjenicu v.d. predsjednice Povjerenstva Anu Poljak, nove je obveznike kroz pitanja i dvojbe oko popunjavanja imovinskih kartica provela Milena Novaković, savjetnica u Uredu Povjerenstva, a jedan dio skupa bio je posvećen i Zakonu o lobiranju, koji je stupio na snagu početkom listopada prošle godine, i koji je također potpao pod ingerencije ovog Povjerenstva.




Taj dio “odradila” je voditeljica njihove Službe za lobiranje Simona Marić Ćurić dok je Ana Poljak u svom uvodnom izlaganju iznijela i podatak kako je dosad u Registru lobista upisano 80-ak fizičkih te oko 35 pravnih osoba.



Edukaciji o sprečavanju sukoba interesa bili su nazočni i aktualni zamjenici primorsko-goranskog župana, Robert Matić i Toni Štimac.


S pozicije nekog tko je, kao bivši načelnik Općine Lokve, već dvanaest godina obveznik pridržavanja Zakona o sprječavanju sukoba interesa i ispunjavanja imovinske kartice, Toni Štimac istaknuo je značaj i ulogu postojanja jednog takvog alata u borbi protiv korupcije koja nagriza hrvatsko društvo.


Pogreške iz neznanja


– Važno je da javnost i građani znaju tko smo, što smo i s kojih početnih pozicija krećemo u obnašanje javne dužnosti, rekao je Štimac.


Na upit novinara oko čega se političari najviše namjerno ili nenamjerno “poskliznu”, Štimac je kazao da su najčešće, barem koliko je upoznat, u pitanju slučajevi da ljudi kod ispunjavanja imovinske kartice pogriješe iz neznanja ili, pak, dodao je, da se iz nekog straha ne prijave neke stvari.


– Moj je savjet prikazati sve, do zadnjeg centa jer se to kasnije može svakako tumačiti. U današnjem digitalnom svijetu nema se što skrivati jer sve je vidljivo i može se jednostavno izvući vrlo jednostavno, poručio je Štimac. Dodao je i kako je on sam bio kažnjen od strane Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa.


– Platio sam kaznu jer nisam na ispravan način prijavio tvrtku kojoj sam 50-postotni vlasnik. Tvrtku sam uredno prijavio u svojoj imovinskoj kartici, drugim riječima nije me se istraživalo da bi se došlo do te informacije, međutim, nisam proveo prijenos vlasničkog udjela kako je trebalo i zbog toga sam platio kaznu, kazao je Štimac.