Tribina

Sveučilište za treću dob predstavilo ostvareno u 12 godina

Ingrid Šestan Kučić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Rezultati provedenih anketa pokazuju da je pohađanje edukacija povećalo kvalitetu života, pozitivna razmišljanja, osjećaj samopoštovanja i da su stariji korisno iskoristili vrijeme i dalje radeći na osobnom rastu i razvoju



U 12 godina Sveučilišta za 3. dob odrađeno je 50 ciklusa s 10 do 20 sati, stotinjak pojedinačnih predavanja, niz izložbi i druženja te lani i online nastava s 300 polaznika. U 12 godina bilo je više od tisuću polaznika, među kojima je 85 posto žena. Lijepe su to brojke, ali brojke su manje važne. Puno važnije je zadovoljstvo. Puno važnije je i ono što pokazuju naše ankete, a to je da je pohađanje tih edukacija povećalo kvalitetu života, pozitivna razmišljanja, osjećaj samopoštovanja i da ste korisno iskoristili vrijeme i dalje radeći na osobnom rastu i razvoju, istaknula je rektorica Sveučilišta u Rijeci, prof.dr. Snježana Prijić Samaržija na tribini »Sveučilište za treću dob: jučer, danas, sutra« koja je organizirana u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana starijih osoba.


Bolja kvaliteta života


Dodajući da je napravljena i komparativna analiza između onih koji pohađaju Sveučilište za 3. dob i onih koji ga ne pohađaju te je vidljiva razlika u pogledu ispunjenijeg i kvalitetnijeg života, rektorica je napomenula da sustavna edukacija i obrazovanje sugrađana treće životne dobi kakvu pruža riječko Sveučilište za 3. dob nije tako učestala.


– Sveučilište za 3. dob je uspješnica i jedan od brendova Sveučilišta u Rijeci. Odlučili smo nadograditi priču i lani smo osnovali Klub Sveučilišta za 3. dob koji je namijenjen umirovljenim profesorima, kazala je rektorica.




Iako Klub još nije počeo organizacijski djelovati, predsjednica Savjeta Kluba, prof.dr. Jasna Krstović, rekla je da već okuplja dvadesetak profesora, a jedan od ciljeva njegovog rada je pomoći riječkom sveučilištu da se profilira kao »age friendly university«.


Pozitivna iskustva


Osvrćući se na ideju da sveučilište mora djelovati duboko u zajednici raniji rektor, prof.dr. Pero Lučin, konstatirao je da znanje, iskustvo i talent ne prestaju nakon 65. godine života, dok je bivši riječki gradonačelnik, Vojko Obersnel kao jednu od prednosti programa Sveučilišta za 3. dob istaknuo mogućnost da polaznici u slobodno vrijeme mogu stjecati nova znanja te je zaključio da je program dao novu kvalitetu riječkom Sveučilištu.


​Pročelnica Odjela gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb, Karla Mušković, osvrnula se na pozitivna iskustva polaznika i liste čekanja za upis programa, dok je voditeljica Studentskog kulturnog centra Sveučilišta u Rijeci Jana Ažić najavila upise u jesenji ciklus predavanja i radionica koje ponovo počinju s održavanjem uživo.


Ono što će se ponuditi starijim sugrađanima u novom ciklusu su radionice slikarstva te popularna predavanja iz psihologije na temu emocionalne inteligencije.


Upisi u novi ciklus trajat će cijeli idući tjedan, a sam ciklus će trajati do kraja godine kada će krenuti novi ciklus kraćih predavanja.