
Foto Ana Križanec
Fokusiraju se na razvoj sustava AI agenata za napredne analize podataka
povezane vijesti
Tim stručnjaka i znanstvenika Sveučilišta osnovao je prvu spin-off tvrtku SyntAgent d.o.o. koja se, primjenom najnovijih postignuća umjetne inteligencije (AI), fokusira na razvoj sustava AI agenata za napredne analize podataka u svrhu generiranja novih znanja te automatizaciju i optimizaciju poslovnih procesa.
Nije nastala slučajno
SyntAgent nastao je kao odgovor na rastuće zahtjeve tržišta za AI-em i naprednim analitičkim rješenjima te za realizaciju razmjene znanja, iskustva i novih ideja između akademske zajednice i gospodarstva.
Tvrtka će omogućiti i studentima Sveučilišta stjecanje praktičnih znanja i vještina, što će potaknuti mlade talente na iskorištavanje potencijala istraživanja i tehnologija na Sveučilištu i pružiti im prednost na tržištu rada, a na jučerašnjem predstavljanju direktor SyntAgenta, Damir Medved, naglasio je da tvrtka nije nastala slučajno.
– Surađujemo već dugi niz godina na projektima, a jednako dugo se bavimo i umjetnom inteligencijom.
Ideja za uspostavu tvrtke došla je iz projekta EDIH Adria, čiji je cilj potpora malim i srednjim poduzetnicima te jedinicama lokalne samouprave s budžetom gotovo tri milijuna eura.
Unutar tog projekta provedena je analiza trenutnog stanja prihvaćanja novih tehnologija na području obale Hrvatske, naveo je Medved.
Konzultantska potpora
Istraživanje je pokazalo da je svega 24 posto organizacija spremno prihvatiti nove tehnologije, a istovremeno se pokazalo da u Hrvatskoj postoji mali broj tvrtki koje su u stanju pružiti primjenu umjetne inteligencije za male i srednje organizacije, kao što su male općine i tvrtke.
– Stoga će SyntAgent biti fokusiran na to da dajemo konzultantsku potporu malim tvrtkama i općinama te gradovima, koji od umjetne inteligencije najviše mogu dobiti, jer im to pomaže u operativnom radu, istaknuo je Medved.
Dodajući da se već niz godina radi na raznim aplikacijama vezanim uz područje komunikacijskih sfera doc. dr. Benedikt Perak istaknuo je da se u tom kontekstu razvilo niz projekata, dok je rektorica Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. Snježana Prijić Samaržija, osnivanje spin-offa ocijenila kao još jednu točku kojom riječko Sveučilište nadilazi stereotipe o tome što sveučilišta rade.
Transfer znanja
– Ideja da možemo imati pravo i autentično istraživanje koje se transferira je nešto što treba postati opće mjesto sveučilišta.
Obično imamo stereotip da rezultati rada znanstvenika završavaju u publikacijama i u edukaciji, a činjenica transfera znanja je nešto što još uvijek u pravom smislu riječi u praksi nije skroz zaživjelo, kazala je rektorica.
Dodala je i da su u stvaranje tvrtke sudjelovali znanstvenici Filozofskog te Fakulteta za informatiku, dok je prorektor za strateške projekte, prof. dr. Saša Zelenika, naglasio dobru suradnju s Regionalnom razvojnom agencijom Primorsko-goranske županije, a njezin ravnatelj Vedran Kružić istaknuo je da je u posljednjih šest godina, od osnivanja agencije, pomaknut, okrupljen i povećan regionalni inovacijski eko sustav.