Bogat program

Sve je spremno za 21. izdanje projekta “S vjetrom kroz tišinu”. Ove godine ima novih aktivnosti

Sanja Gašpert

Foto: S. DRECHSLER

Foto: S. DRECHSLER



RIJEKA – Dvadeset i prvo izdanje projekta “S vjetrom kroz tišinu”, usmjerenog osobama s invaliditetom (OSI), bit će održano od 26. do 29. svibnja na području Opatije i Cresa.


Riječ je o jedinstvenom projektu jedrenja i jedriličarskog druženja za gluhe i nagluhe osobe i djecu, pokrenutog 2002. godine.


Ove godine će se prvi puta održati tri nove aktivnosti – Mala škola jedrenja u koju će pored gluhe i nagluhe djece biti uključeni i mali jedriličari Jedriličarskog kluba Refula iz Cresa, provedba inkluzivnih praksi kroz projekciju filmova prilagođenih gluhim i nagluhim osobama i djeci te posjet Muzeju Apoksiomena kroz vođeni obilazak s tumačem/prevoditeljem hrvatskog znakovnog jezika, najavljeno je na konferenciji za novinare.




– Pored jedrenja i ronjenja, u sklopu projekta održat će se i umjetničke radionice, mindfulnessa te 4. stručni skup “More dostupno svima” s temom “Pristupačni turizam kroz prilagodbu i univerzalni dizajn”. Fokus je ove godine na djeci oštećena sluha staroj između 4,5 i 13,5 godina.


Dolaze u pratnji roditelja od kojih je petero također gluhih. U samoj navigaciji bit će sedam gluhih osoba te će s pratnjama, tumačima/prevoditeljima i sudionicima uživati u čarima jedrenja i zajedno sa skiperima JK Opatija jedriti primjenjujući znakovni jezik prilagođen uvjetima jedrenja, rekao je voditelj projekta Damir Herega, dodajući kako projekt potiče i razvoj znakovnog jezika, na čemu se konstantno radi.


Stručni suradnik i voditelj ronjenja Jadran Rubeša rekao je kako je prije sedam godina započeo i program ronjenja za osobe s invaliditetom, većinom s gluhuim osobama, što je izazvalo veliki interes.


“Pod morem su gluhe osobe ravnopravne s čulnim osobama, a ronjenje im je i jedna vrsta terapije”, rekao je Rubeša.


Idejni začetnici projekta su Damir Herega iz Udruge gluhih i nagluhih Primorsko-goranske županije i Slobodan Banašin iz Udruge skipera Jadrana.


U projekt su uključeni JK Opatija koji osigurava jedrilice i skipere, Sveučilište u Rijeci koje ustupa Palaču Moise, licencirani učitelj ronjenja za OSI za edukaciju ronjenja koja se organizira u Kampu Kovačine, JK Reful iz Cresa s Malom školom jedrenja, kroz koju će članovi kluba zajedno s djecom oštećenog sluha iskusiti jedrenje u malim jedrilicama, Filmaktiv i Istra film s projekcijama filmova prilagođenih nagluhoj i gluhoj populaciji, Akademija primijenjenih umjetnosti iz Rijeke kroz organizaciju radionica za djecu i mindfulness radionica za roditelje djece sudionika projekta, Muzej Apoksiomena kroz vođenu grupu gluhih s tumačem/prevoditeljem, Centar za odgoj i obrazovanje Rijeka, čiji učenici sudjeluju na početku manifestacije, stručne osobe koje provode edukaciju znakovnog jezika za skipere i posadu te prevoditelji/tumači hrvatskog znakovnog jezika.