Prevencija slabovidnosti

“Sva djeca zaslužuju najbolje. I u potpunosti oštar vid”: U Rijeci predstavljena brošura za roditelje

Sanja Gašpert

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

U brošuri se nalaze savjeti roditeljima na koje što treba obratiti pažnju i kada treba posjetiti liječnika, a tu je i jednostavan test za djecu od 5 do 12 godina



U Vijećnici Grada Rijeke predstavljena je brošura pod nazivom »Sva djeca zaslužuju najbolje. I u potpunosti oštar vid«, koja je namijenjena djeci u predškolskim i školskim ustanovama.


Brošuru je od internacionalne agencije za prevenciju sljepoće IAPB Italia onlus preuzela Udruga »… i djeci s ljubavlju«, koja ju je, u sklopu projekta »Otvori oči«, prevela na hrvatski jezik, tako da je sada dostupna i na talijanskom i hrvatskom jeziku, a izdana je u svrhu povećanja znanja i svijesti o brizi za zdravlje, važnosti očuvanja vida i prevencije pojave slabovidnosti kod djece, mladih i građana.


Projekt je u 2023. godini sufinanciran sredstvima Grada Rijeke, Grada Novog Vinodolskog, Grada Crikvenice te Općine Kostrena.


Otvori oči




Brošuru su novinarima predstavili Livia Mjeda, predsjednica Udruge »… i djeci s ljubavlju« i Jadran Mandekić, voditelj projekta Rijeka – Zdravi grad.


Kako je pojasnila Livia Mjeda, glavni cilj prilikom izdavanja brošure, ali i cijelog projekta »Otvori oči«, je prevencija slabovidnosti kod djece.



– U brošuri se nalaze i savjeti roditeljima na što treba obratiti pažnju i kada treba posjetiti liječnika, kao i jedna mala igra za djecu, odnosno jednostavan test za djecu od 5 do 12 godina, temeljem kojeg se može vidjeti postoje li određena odstupanja koja mogu ukazati na to da dijete ima određenih problema s vidom.


Želja nam je potaknuti roditelje da iskoriste pitanja i savjete u brošuri jer ako postoji određeni problem kod djece, važno je što prije otići na pregled k liječniku.


U sklopu programa »Otvori oči« napravljen je i edukativni animirani film koji se zahvaljujući Udruzi prikazuje u odgojno-obrazovnim ustanovama diljem Primorsko-goranske županije.


Crtani film je namijenjen djeci, ali i roditeljima, jer uz njega im dijelimo i anonimni upitnik na koji odgovaraju, a rezultati su nam važni radi daljnje evaluacije kako bismo došli do broja djece s problemima vida u našoj županiji, i u tom segmentu surađujemo i s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, rekla je Mjeda, dodajući kako je u fazi opremanja prostor s kabinetom u Zanonovoj ulici 1 u Rijeci, gdje bi se uz pomoć stručnjaka i u suradnji s KBC-om Rijeka radila procjena vida kod djece.


Očuvanje zdravlja


Važnost rada Udruge »… i djeci s ljubavlju«, kao i ovog projekta prepoznao je i Grad Rijeka, koji projekt »Otvori oči« sufinancira kroz javni natječaj za odabir projekata/programa u zdravstvenoj zaštiti i socijalnoj skrbi.


– Ciljevi Udruge i ovog projekta u skladu su s ciljevima Grada Rijeke i projekta Rijeka – Zdravi grad. Uvijek ističemo važnost prevencije, u ovom konkretnom slučaju je to očuvanje zdravlja očiju, za što je važno krenuti od najranije dobi.


Uz djecu, važno je informacije dati i roditeljima kako bi lakše mogli prepoznati postoji li određeni problem kod djece kako bi se na vrijeme moglo reagirati, istaknuo je Jadran Mandekić.


Projekt »Otvori oči« je od 2017. godine do danas sufinanciran sredstvima Primorsko-goranske županije, Ministarstva znanosti i obrazovanja, Ministarstva zdravstva te gradova i općina – Rijeka, Split, Kastav, Crikvenica, Kraljevica, Novi Vinodolski, Cres, Lovran, Kostrena, Punat i Omišalj.