TEHNIKA DJECI - "STEMANJE"

Šušur tehničke kulture kod klanjskih osnovaca

Filip Brnelić

Predavanje Zorana Vakule o meteorologiji / Foto: OŠ Klana

Predavanje Zorana Vakule o meteorologiji / Foto: OŠ Klana

Aviomodelarstvo, programiranje, izrada i upravljanje dronovima te umjetna inteligencija samo su neka područja tehničke kulture i STEM-a koja su učenicima Osnovne škole Klana približili priznati edukatori i znanstvenici



Kraj školske godine pomalo se bliži, no klanjski učenici razloge za radost ovog mjeseca nisu pronalazili samo u odbrojavanju do ljetnih ferija. Ovih je dana u Osnovnoj školi Klana bilo posebno veselo i poučno jer je za male i one nešto starije školane organiziran »Primorski šušur«, program Zajednice tehničke kulture Primorsko-goranske županije za popularizaciju tehničke kulture i STEM područja na uzrastu prilagođen način. Manifestacija koja je u Klani provedena prvi put učenicima je predstavila atraktivne aparate, strojeve i tehnologije prošlosti, sadašnjosti i budućnosti kako bi ih zainteresirala za znanosti koje imaju itekakav utjecaj na naše živote.


Zabavno i poučno


Našlo se tako tu radionica o aviomodelarstvu, raketnom modelarstvu i brodomaketarstvu, učilo se programirati, izrađivati i upravljati FPV dronovima, otkrivali su se misteriji metala, zvjezdanog neba i astronomije, a za najstarije osnovnoškolce pripremljene su radionice posvećene umjetnoj inteligenciji.


Klanjskim sedmašima i osmašima predstavljeni su najnoviji alati koji svijet sada mijenjaju ne iz mjeseca u mjesec, već na dnevnoj bazi. Radionicom o umjetnoj inteligenciji učenici su mogli saznati kako ona zbilja funkcionira, kako izraditi i koristiti njene aplikacije, te zašto kȏd lošeg programera fotografiju gorile može prepoznati kao psa.




– Pokušali smo naučiti umjetnu inteligenciju da raspozna fotografije mačke ili psa. Programu smo dali fotografije i naredili smo mu da po veličini ušiju i nosa zaključi što je na slici. Kada smo mu za probu dali fotografiju gorile, UI je rekao da je to pas jer je prepoznao velike nosnice, a mi ga nismo naučili da raspozna gorilu. Nismo joj dali znanje i podatke i umjetna inteligencija je mislila da na svijetu postoje samo pas i mačka, objasnile su Lena i Vita, učenice 8. razreda OŠ Klana koje su uz svoje školske kolege i predavača Ivana Šimca naučile osnove stvaranja umjetne inteligencije. Uz nju su im se, kažu, posebno svidjele radionice brodomaketarstva i upravljanja dronovima, a program Primorskog šušura na zabavan ih je način naučio stvari izvan redovne nastave.


S FPV dronovima baratali su učenici 7. i 8. razreda / Foto: OŠ Klana

S FPV dronovima baratali su učenici 7. i 8. razreda / Foto: OŠ Klana


Radionica raketnog modelarstva / Foto: OŠ Klana

Radionica raketnog modelarstva / Foto: OŠ Klana


Obrazovni nadstandard


Prema riječima ravnateljice OŠ Klana Jelene Grbčić Samardžić, upravo su atraktivnost i prilagođenost uzrastu jedne od najvećih kvaliteta ovakvih vankurikularnih programa. U jednu »mobilnu školu tehničkih aktivnosti«, koja se u jednotjednom rasporedu sprovela u klanjskoj te matuljskoj Osnovnoj školi »Dr. Andrija Mohorovičić«, stale su tako čak 73 radionice održane pod vodstvom priznatih znanstvenika i edukatora.


– Ove su radionice našim učenicima proširile znanja, a vjerojatno i zainteresirale kojeg učenika za neko područje tehničke kulture koja je po svom spektru izuzetno široka. Manifestacija je u našoj školi održana prvi put, s ciljem afirmiranja STEM-a i tehničke kulture među djecom u manjim sredinama, koja imaju manje mogućnosti sudjelovati na ovakvim radionicama. Njeni provoditelji doktori znanosti su s različitih fakulteta diljem Hrvatske, kod nas je gostovao i Zoran Vakula koji je nižim razredima približio meteorologiju, a mnogo je njih u Klanu donijelo svoj materijal i prikazalo ga djeci. Posebno zahvaljujem predsjednici Zajednice tehničke kulture PGŽ-a Ružici Kamenjašević koja nam je ovaj program ponudila, kazala je Grbčić Samadržić, zahvalivši i općini Klana i Primorsko-goranskoj županiji koji su manifestaciju prihvatili i financijski podržali.


Sedmaši i osmaši na radionici brodomaketarstva / Foto: OŠ Klana

Sedmaši i osmaši na radionici brodomaketarstva / Foto: OŠ Klana


Pomoć Općine


Načelnica Klane Željka Šarčević Grgić, koja je uz pročelnicu Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu PGŽ-a Sonju Šišić prisustvovala otvorenju manifestacije, navela je kako općina uvijek nastoji potpomognuti sve programe koji uključuju djecu, mlade i obrazovanje.


– Općina puno ulaže u djecu i školstvo, u proteklih osam godina uveli smo produženi boravak koji je najjeftiniji u cijeloj regiji, nabavili smo školski kombi i financiramo šofera za prijevoz djece, pomažemo programe dva strana jezika.


Isto smo tako odlučili financirati i Primorski šušur kako bi naša djeca mogla pohoditi i uživati u aktivnostima koje im nisu svakodnevne, provedba ovih STEM radionica čini nadstandard koji nemaju sve županijske škole. Program je svakako zanimljiv i poučan, drago nam je da su stručnjaci iz raznih područja učenicima prikazali i objasnili različite grane tehničke kulture. Djeca su stekla nova znanja i vještine, a u Klani ćemo i dalje nastojati podupirati ovakve programe, zaključila je Šarčević Grgić.


Kreativna radionica tkanja / Foto: OŠ Klana

Kreativna radionica tkanja / Foto: OŠ Klana


 


Radionice našim učenicima proširile znanja, a vjerojatno i zainteresirale kojeg učenika za neko područje tehničke kulture koja je po svom spektru izuzetno široka


 


Jelena Grbčić Samardžić, ravnateljica OŠ Klana


 


RADIONICE

Održane su radionice o aviomodelarstvu, raketnom modelarstvu i brodomaketarstvu, učilo se programirati, izrađivati i upravljati FPV dronovima, otkrivali su se misteriji metala, zvjezdanih neba i astronomije, a za najstarije osnovnoškolce pripremljene su radionice posvećene umjetnoj inteligenciji