
Foto SERGEJ DRECHSLER
Cilj je bio propagiranje žena u pomorstvu i stvaranje percepcije da pomorstvo nije samo muško zanimanje, već segment u kojem su žene sve više tražene, a što potvrđuju i svjetske statistike, rekla je Ana Perić
povezane vijesti
Susretom studentica i studenata sa ženama iz pomorske industrije koje počinju ili su već ostvarile uspješne poslovne karijere, Pomorski fakultet u Rijeci se priključio obilježavanju Međunarodnog dana žena u pomorstvu. Međunarodna pomorska organizacija (IMO), naime, međunarodni dan žena u pomorstvu obilježava 18. svibnja čime se odaje počast ženama u pomorskoj industriji i potiče zapošljavanje, zadržavanje i nastavak zapošljavanja u pomorskom sektoru.
O svom iskustvu i karijeri u pomorstvu tako su u raspravi okruglog stola govorile Lorena Rušinić Juričević, članica Uprave Comarka, Maja Borčić, Marina Belasić i Petra Prosenica iz tvrtke Rijeka Gateway, te lučka kapetanica u INA-i Petra Petrinić.
Skup je otvorila prof. dr. Ana Perić Hadžić, dekanica Pomorskog fakulteta, koja je tom prilikom istakla kako se ovaj međunarodni dan na riječkom Pomorskom fakultetu održava treću godinu, dok je IMO Međunarodni dan žena ustanovio 2021. godine.

Foto SERGEJ DRECHSLER
– Cilj je bio propagiranje žena u pomorstvu i stvaranje percepcije da pomorstvo nije samo muško zanimanje, već segment u kojem su žene sve više tražene, a što potvrđuju i svjetske statistike pokazuju kako su žene sve prisutnije i na brodovima. Njihov je put možda više usmjeren prema poslu na kruzerima i nekakvim drugačijim tipovima brodova, no činjenica je da se situacija mijenja, kazala je prof. dr. Ana Perić. Dodala je kako Pomorski fakultet osim klasičnih pomoračkih zanimanja nudi i obrazovanje za zanimanja na kopnu, a za koja imaju otprilike isti broj studentica i studenata. Ipak, na brodskim smjerovima, nautici, brodostrojarstvu i elektrotehnici je broj žena manji, ali ih ima, posebno na smjeru nautike.
Danas, reći će, nema prepreka da žena ostvari karijeru u pomorstvu, obzirom da su ugovori na moru kraći, a i nakon određenog perioda plovidbe kako bi stekle obavezno međunarodno plovidbeno iskustvo, mnoge nastavljaju posao na kopnu. Posla ima, a potražnja za ovim kadrovima je velika.
– Unatrag dvije, tri godine se naša regija budi u smislu lučkog razvoja. Općenito riječka luka gura razvoj i svih ostalih komplementarnih djelatnosti koje služe za odrađivanje usluge u pomorstvu. Samim time se i potreba za stručnim kadrom sve veća. Potražnja za kadrom je takva da hrvatsko tržište to ne može isporučiti. Samo Rijeka Gateway ima u planu značajan broj zapošljavanja u naredne dvije godine, tako da mi nezaposlenih studenata s kopnenih smjerova praktički nemamo, rekla je dekanica riječkog Pomorskog fakulteta.