HGK Rijeka i Krug

Susret poduzetnica: ‘Žene kreiraju razvoj industrije’

Biljana Savić

U RH svaku petu tvrtku vodi žena, dok je u Europi svaka treća tvrtka pod vodstvom žene /  Snimio Sergej DRECHSLER

U RH svaku petu tvrtku vodi žena, dok je u Europi svaka treća tvrtka pod vodstvom žene / Snimio Sergej DRECHSLER

Samo 13 posto zaposlenih u ICT sektoru su žene, što je znatno niže od europskog prosjeka od 17 posto. Žene se često odlučuju za poduzetništvo iz potrebe da osiguraju financijsku sigurnost obitelji, a manje zbog vlastite ambicije. No, u kontrastu s navedenim, na globalnoj razini žene u pravilu uspješnije vode tvrtku, osiguravajući konstanti rast i dugoročni uspjeh i prosperitet tvrtke, kazala je Kesić Šapić



RIJEKA U povodom obilježavanja Dana žena, Hrvatska gospodarska komora – Županijska komora Rijeka, u suradnji s riječkim ogrankom Hrvatske udruge poslovnih žena Krug, organizirala je 3. Susret poslovnih žena s temom »Žene kreiraju razvoj industrije«.


Direktorica Sektora za industriju HGK Tajana Kesić Šapić, naglasila je da, sukladno podacima FINE u 2017. godini udio žena poduzetnica raste i doseže dosad najveću brojku od 21.9 posto u ukupnom broju gospodarskih subjekata, što je porast od gotovo 4 posto naspram 2011.g godini te da u RH svaku petu tvrtku vodi žena, dok je u Europi svaka treća tvrtka pod vodstvom žene.


– Samo 13 posto zaposlenih u ICT sektoru su žene, što je znatno niže od europskog prosjeka od 17 posto. Žene se često odlučuju za poduzetništvo iz potrebe da osiguraju financijsku sigurnost obitelji, a manje zbog vlastite ambicije. No, u kontrastu s navedenim, na globalnoj razini žene u pravilu uspješnije vode tvrtku, osiguravajući konstanti rast i dugoročni uspjeh i prosperitet tvrtke, kazala je Kesić Šapić.




Susret brojnih poslovnih žena započeo je panelom na temu »Jačanje uloge žena u sektoru industrije«, a sudionice panela redom su bile vlasnice ili direktorice tvrtki koje se bave industrijskom proizvodnjom, pa čak i tekstilom, Primjerice, Ivana Kovač, direktorica tvrtke KAP-KO d.o.o. koja se bavi proizvodnjom uniformi, službenih kapa, oznaka i dijelova za uniforme.


Susret poslovnih žena, HGK Rijeka, snimio Sergej DRECHSLER


Susret poslovnih žena, HGK Rijeka, snimio Sergej DRECHSLER



– Naše tržište su MORH, Ministarstvo pravosuđa, MUP. To su iznimno zahtjevni kupci, a da ne govorim o postupcima javne nabave, jer jedino tako im prodajemo svoje proizvode. Mi smo u pogonu žene, koje rade proizvode za gotovo pa isključivo za muškarce. Stanje u industriji je gotovo nikakvo, a posebice u tekstilnoj, pa smo se odlučile usko specijalizirati i uspjeli, kazala je Kovač, inače majka troje djece.


– Nije lako, ali dobrom organizacijom i planiranjem, nekako usklađujem obiteljske i poslovne obaveze, kazala je Kovač. Jasminka Korotaj, direktorica tvrtke Odjeća d.o.o. koja proizvodi ostatak za »klijente« tvrtke Ivane Koval, a to je zaštitna i službena odjeća i uniforme, kazala je da je 1992. godine počela situacija stani-pani.


– Ulovila sam se direktorskog mjesta u vrijeeme kad to nitko nije htio, tekstilna industrija nije imala nikakvu perspektivu. Kao pravnica sam si u Zagrebu mogla lako naći posao, ali nisam htjela da tvrtka tek tako propadne, pa sam našla nišu koja nas je spasila, odnosno tržište MORH-a, MUP-a i Ministarstva pravoduđa, kazala je Kotoraj i naglasila su joj vjetar u leđa dali upravo komentari muškaraca koji su govorili »Ma, gle ovu malu plavu, što si ona fantazira«.


Blaženka Datković članica je uprave tvrtke Metalac d.o.o., koja se bavi izradom i montažom proizvoda od metala. Zanimanje ne zvuči nimalo ženski, no gospođa Blaženka se snašla među radnima, uglavnom bravarima i inženjerima strojarstva.


Na panelu je sudjelovala i nova direktorica Industrijske zone Bakar Linda Sciucca, koja je na tu funkciju došla iz financijskog, odnosno bankarskog sektora.


– Sad sam na drugoj strani, u privredi, teže je, ali puno izazovnije, i nikad se više ne bih vratila u bankarstvo, kazala je.


Kako je rečeno, u Hrvatskoj ne postoji registar koji bi pratio žene u poduzetništvu, pa se u brojkama HGK oslanja na podatke iz FINA-e. Žene u poduzetništvo u Hrvatskoj najčešće ulaze u dobi od 35 dop 44 godine, a zanimljiv je statistički podatak da od 100 nezaposlenih osoba 15 žena pokrene vlastiti posao, dok to učini tek petorica muškaraca.


Najveći dio žena poduzetnika u prošloj je godini imala Bjelovarsko-bilogorska županija, a zatim Sisačko-moslovačka. Žene poduzetnice najčešće se susreću s problemima na bazi stereotipa, zatim zbog nedostatka infrastrukture za poduzetnice majke, kao što su nedostatak vrtića i jaslica koje rade poslijepodne, ali i nedovoljno modela financiranja za poduzetničke projekte žena, a imaju teškoće i kod podizanja kredita jer često nisu vlasnice nekretnina.


Postoji i zanimljiva usporedba, zapravo fenomen – muškarac koji je uspješan, ima više sljedbenika, a žena, što je uspješnija, ima više neprijatelja.