Svjetski dan žena u pomorstvu

Susret na Pomorskom fakultetu: ‘Žena na brodovima malo, više ih je u pomorskoj industriji’

Marinko Glavan

Vojka Zorović, Dajana Mršić, Ana Perić Hadžić, Andrea Kučan i Zlatka Gulam / Foto : V. KARUZA

Vojka Zorović, Dajana Mršić, Ana Perić Hadžić, Andrea Kučan i Zlatka Gulam / Foto : V. KARUZA

Pomorska časnica Dajana Mršić je istaknula kako je, kada je počinjala karijeru, bilo teško naći ukrcaj za kadete, neovisno o njihovom spolu, ali je ipak uspjela. U poslu se, kaže rijetko susretala s diskriminacijom po pitanju spola



 


RIJEKA – Na Pomorskom fakultetu obilježen je Svjetski dan žena u pomorstvu, zanimljivim susretom uspješnih žena koje su ostvarile uspješne karijere kao pomorkinje ili u pomorskom gospodarstvu i obrazovanju, sa studenticama i studentima fakulteta, kojima su prenijele svoja iskustva u profesionalnoj karijeri. Studentima i studenticama su se obratile Ana Perić Hadžić, dekanica Pomorskog fakulteta u Rijeci, Dajana Mršić, druga časnica palube na kontejnerskim brodovima kompanije CMA CGM, Vojka Zorović, suvlasnica Zorović Maritime Services agencije za posredovanje u zapošljavanju pomoraca, Zlatka Gulam, direktorica MSC pomorske agencije, Andrea Kučan, suvlasnica ATI Logistike, tvrtke koja se bavi pomorskom špedicijom, a skup je moderirao Jakov Karmelić, ambasador dobre volje Svjetske pomorske organizacije (IMO).


Okupljene je pozdravila dekanica Perić Hadžić, istaknuvši kako na počecima karijere nije očekivala da bi jednog dana mogla postati prva dekanica Pomorskog fakulteta.




– Trud, rad i upornost su se isplatili, uz potporu kolega i zahvaljujući dobrim međuljudskim odnosima na fakultetu koji se smatra izrazito muškim. Nisam u pomorskom gospodarstvu, nego u akademskoj zajednici, gdje se zaista nikad nisam susretala s predrasudama muških kolega, rekla je Perić Hadžić, dodajući kako na Pomorskom fakultetu, na smjerovima vezanim uz zanimanja na kopnu, žene čine 50 posto studenata, dok ih je na pomorskim smjerovima daleko manje, i to uglavnom na nautičkom.


Pomorska časnica Dajana Mršić je istaknula kako je, kada je počinjala karijeru, bilo teško naći ukrcaj za kadete, neovisno o njihovom spolu, ali je ipak uspjela. U poslu se, kaže rijetko susretala s diskriminacijom po pitanju spola.


– Bio je jedan kapetan koji je, na sastanku, dečkima rekao da ne dopuste da budem bolja od njih, jer sam ja ipak žensko. Do kraja ugovora shvatio je da je pogriješio i bilo mu je žao. Danas smo u dobrim odnosima i cijeni me kao časnicu, rekla je Mršić.


Vojka Zorović je istaknula da je u Hrvatskoj žena na brodovima i dalje vrlo malo, njih 732 od ukupno više od 19 tisuća registriranih pomoraca, a kazala je i kako velik broj onih koje završe školovanje i zaposle se na brodu, obično prekine plovidbu najkasnije u tridesetim godinama, zbog zasnivanja obitelji. Dodala je, ipak, kako takve žene, s iskustvom na brodu, vrlo lako i brzo nalaze posao na kopnu, naravno, vezan uz pomorstvo.


Kučan i Gulam također su iznijele zanimljive detalje iz svoje profesionalne biografije, a obje su istaknule kako su se, svaka u svom poslu više susretale s problemima vezanim uz generacijski jaz između starijih i mlađih zaposlenika, nego uz predrasude i diskriminaciju prema ženama, za koje kažu kako čine velik broj zaposlenih na radnim mjestima vezanim uz pomorstvo.