
Nekadašnja robna kuća Karolina Riječka / Foto Vedran Karuza
Visoki trgovački sud razriješio je slučaj podzakupa gradskog poslovnog prostora u Karolini Riječkoj
povezane vijesti
Davanje u podzakup poslovnih prostora koji su u vlasništvu Grada Rijeke po višim cijenama bio je način zarade za mnoge, a dugo vremena to je bio slučaj i s prostorom koji mnogi poznaju kao Karolina Riječka ili Stara Nama na Korzu, a u kojem se nalazila trgovina H&M.
Gradski vijećnici često su postavljali u Gradskom vijeću pitanja o tome, primjerice vijećnik Akcije mladih Vedran Vivoda prošle godine: »Je li gospodin Pavičić kao tadašnji vlasnik tvrtke ZBIG d.o.o. platio nezakonito zarađenih 664.000 eura Gradu Rijeci za nezakonito iznajmljivanje Karoline drugim tvrtkama, tj. tvrtki H&M?
Navedeni iznos predstavlja razliku između dopuštenog iznosa podzakupnine i podzakupnine koju je ZBIG d.o.o. kao podzakupodavac ubirao od H&M«, naveo je Vivoda u svom vijećničkom pitanju gradonačelniku koji je tada odgovorio kako uplata nije stigla u tom trenutku, te da je cijeli slučaj na sudu.
Rješenje u korist Grada
No, sada je Visoki trgovački sud u Zagrebu to riješio i to u korist Grada Rijeke, odbijajući žalbu tvrtke ZBIG d.o.o. U presudi stoji da se nalaže tuženiku da Gradu isplati iznos od 664.745 eura sa zateznom kamatom. Također, tvrtka ZBIG dužna je Gradu nadoknaditi i troškove parničnog postupka u iznosu od 102.704 eura sa zateznim kamatama.
U svom odgovoru vijećniku Vivodi prošle godine gradonačelnik Filipović je rekao kako je »Grad Rijeka 14. listopada 2019. obaviješten o tome da postoji ugovor o podzakupu između tvrtke ZBIG d.o.o. i H&M-a, kojim je utvrđena cijena zakupnine u iznosu od 27,88 eura/m².
Analizom predmeta utvrđeno je da je taj ugovor o podzakupu sklopljen suprotno ugovoru o zakupu sklopljenom između Grada Rijeke i tvrtke ZBIG d.o.o., s obzirom na to da cijena zakupnine u tom ugovoru ne iznosi 20,88 eura/m², koliko je Grad naplaćivao tvrtki ZBIG d.o.o., već 27,88 eura/m².
Slijedom navedenoga Grad Rijeka raskinuo je ugovor s tvrtkom ZBIG d.o.o. te tu tvrtku pozvao da u proračun Grada Rijeke uplati iznos od 5.008.523,53 kuna (ekvivalent u kunama u tom trenutku) i to na ime razlike između dopuštenog iznosa podzakupnine i podzakupnine koju su kao podzakupodavac ubirali od H&M d.o.o. Taj iznos dodatno je uvećan za pripadajuće troškove i kamate.
Kako tvrtka ZBIG d.o.o. nije postupila prema tom pozivu, Grad je pokrenuo postupak pred nadležnim trgovačkim sudom«, rekao je tada Filipović.
Prihodi im sada na nuli
U međuvremenu je tvrtka ZBIG ustala protutužbom, no Visoki trgovački sud odbio je njihove argumente presudom od 19. ožujka ove godine. Dio zahtjeva Grada Rijeke za isplatu kamate od 2013. je odbijen.
U gradskoj upravi navode kako je važno napomenuti da je Grad Rijeka tvrtki ZBIG slao dopis 2. prosinca 2019. godine kojim raskida ugovor o zakupu za ovaj prostor »jer je bilo razvidno da Grad Rijeka nije imao saznanje da je tuženik predmetne prostore dao u podnajam pod uvjetima koji su bili različiti od onih koji su određeni ugovorom o zakupu«.
– Pritom iz dopisa ureda USKOK-a kojeg je tužitelj primio 30. rujna 2019. godine proizlazi da je tek tada tužitelj bio obaviješten o tome da je ugovorena jedinična cijena podzakupnine različita od jedinične cijene zakupnine.
Osim toga, i sam ZBIG navodi da mu se Grad obratio dopisom 9. listopada 2019. tražeći hitno očitovanje o spomenutoj razlici, stoji u objašnjenju iz gradske uprave.
Tvrtka ZBIG, koja je tada bila u vlasništvu Mirka Pavičića, prostor od 1.283 kvadrata u Staroj nami izlicitirala je 2012. godine po početnoj cijeni od 20,88 eura po kvadratu kao jedini ponuđač.
U međuvremenu je promijenila vlasnika, i danas je jedina osoba za zastupanje Željko Tomić. Tvrtka od 2020. nema prihoda ni zaposlenih. Prihodi su tijekom 2018. i 2019. iznosili preko 400.000 eura, no od raskida ugovora s Gradom padali su i sada su na nuli.