Predstavljen program

Strip bez granica: Kvarnerska kolonija u Rijeci širi prostor slobodnog autorskog izraza

Valentina Botica

Foto Matea JURČIĆ

Foto Matea JURČIĆ

“Ovdje nema cenzure, nema natjecanja – samo prostor za stvaranje“, istaknula je Marta Berčić



 


 


U riječkom prostoru Društva za istraživanje i potporu predstavljen je program šestog izdanja Kvarnerskog simpozija i kolonije autorskog stripa i ilustracije, manifestacije koja se tijekom godina profilirala u jedinstvenu platformu za razvoj domaće i regionalne strip scene. Kolonija se održava od 9. do 12. travnja, a okuplja etablirane autore, mlade umjetnike i studente, nudeći im rijetku priliku za zajednički rad bez zadatih tema i ograničenja.




Predsjednica DIP-a Marta Berčić naglasila je kako je riječ o projektu koji od početka njeguje slobodu izraza i autorski pristup. “Ovdje nema cenzure, nema natjecanja – samo prostor za stvaranje“, istaknula je, dodajući kako upravo takav koncept rezultira originalnim i relevantnim umjetničkim radovima. Posebno je istaknula kontinuitet projekta koji je opstao i kroz pandemiju, zahvaljujući dugogodišnjoj podršci Primorsko-goranske županije, kojoj su se kasnije pridružili Grad Zagreb i Ministarstvo kulture i medija.

Foto galerija: Predstavljen program šestog izdanja Kvarnerskog simpozija i kolonije autorskog stripa i ilustracije Foto: Matea Jurčić



Ovogodišnje izdanje donosi i novost – simpozij „Strip i kultura otkazivanja“, koji po prvi put uvodi teorijsku dimenziju u program i otvara prostor za kritičko promišljanje društvenih fenomena. Kako su istaknuli sudionici, riječ je o pokušaju da se kroz strip progovori o suvremenim izazovima i promjenama koje oblikuju javni prostor.


Umjetnički voditelj Damir Stojnić naglasio je kako Kolonija nije zamišljena kao formalni produkcijski okvir, već kao otvoreni prostor razmjene ideja: autori mogu raditi, ali i samo razvijati koncepte, skicirati i eksperimentirati. Upravo takav pristup potiče kreativnost i međusobno učenje, osobito među studentima Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci, koji sudjeluju kroz terensku nastavu.


Jedan od ključnih rezultata Kolonije je strip-almanah “Iracionalist”, čiji je novi, opsežniji broj predstavljen na konferenciji. Publikacija kontinuirano raste – od prvih izdanja do danas razvila se u svojevrsni “četverobroj“ s velikim brojem radova koje uredništvo, kako ističu, sve teže reducira zbog njihove kvalitete. Dizajnerica Nina Klarić naglasila je kako je riječ o izdanju koje je izazovno, ali i iznimno inspirativno oblikovati, a donosi i dodatne sadržaje poput interaktivnih elemenata i igara.


Važan aspekt Kolonije jest i njezina sve izraženija međunarodna dimenzija. Uz autore iz Hrvatske i Slovenije, organizatori najavljuju sudjelovanje umjetnika iz Francuske, Italije, Finske, Švedske i Tajlanda u budućim izdanjima, dok je “Iracionalist” već predstavljen studentima stripa i animacije u Kini. Publikacija se redovito promovira i kroz izložbe te gostovanja na festivalima u Hrvatskoj i inozemstvu, uključujući Ljubljanu, Šibenik i Istru, a planiraju se i daljnje prijave na relevantne europske manifestacije.


Sudionici ističu kako je riječ o jedinoj strip-koloniji ove vrste u Hrvatskoj, ali i rijetkom primjeru u širem kontekstu. Upravo neformalna atmosfera, zajednički rad i razmjena iskustava između afirmiranih autora i mladih umjetnika čine njezinu najveću vrijednost. Zanimljivo je i da se, i bez zadane teme, motivi Rijeke spontano pojavljuju u brojnim radovima, potvrđujući snažnu povezanost projekta s lokalnim kontekstom.