Izložba

“Stipe & Viki – 50 godina zajedničkog rada”: Luda priča o kretanju uvis, ušir, pa na dno

Katarina Bošnjak

Foto Ana Križanec

Foto Ana Križanec

Izložba o 50 godina suradnje Stipe Božića i Vikija Grošelja, koji su jučer održali i kratko predavanje, ostaje otvorena iduća tri tjedna



RIJEKA – »Stipe & Viki – 50 godina zajedničkog rada« naziv je izložbe koja ja sinoć, u organizaciji Slovenskog doma KPD Bazovica, otvorena u atriju HKD-a na Sušaku. Izložbu je pripremio Slovenski planinarski muzej iz Mojstrane, ustanova koja umnogome i često povezuje hrvatsko i slovensko planinarstvo.


Stalna suradnja


U 20 godina planinarska sekcija Slovenskog doma Bazovica organizirala je više od 100 raznih kulturnih događanja, od izložbi i predavanja, do predstavljanja knjiga, a suradnja sa Slovenskim planinarskim muzejom već je konstanta – Viki Grošelj i Stipe Božić već su u organizaciji planinarske sekcije gostovali u Rijeci prije 16 godina, kada su se predstavili filmom »Makalu – 30 godina poslije«.


– Ono što bih posebno želio istaknuti jest misao da i hrvatsko planinarstvo zaslužuje jednu instituciju tako vrijednu i radišnu kao što je Slovenski planinarski muzej. Znamo da hrvatski planinari imaju jednu malu zbirku u Ogulinu i stvarno bih želio da i Hrvati dobiju jedan pravi planinarski muzej – izjavio je Darko Mohar, voditelj planinarske sekcije Slovenskog doma KPD Bazovica.




Izložba govori o 50 godina suradnje ova dva vrhunska svjetska alpinista koji su jučer u HKD-u na Sušaku održali i kratko predavanje, a ostaje otvorena iduća tri tjedna. Sadrži kronološki pregled svih njihovih zajedničkih ekspedicija, od trenutka kada su se upoznali, pa sve do 2022. godine.


– Donosimo vam priču dugu 50 godina koja je posve neobična, možemo reći i da je luda jer smo mi »ludi« kud se sve krećemo, uvis, ušir, pa onda u dno, ali to je ono što čovjeka i civilizaciju goni naprijed, ta pozitivna ludost. Nadam se da smo ovim fotografijama i tekstom to i objasnili – kazao je Stipe Božić.


Kvalitetni aplinizam


Kako je naglašeno na otvorenju izložbe, njihovo djelovanje nije vezano samo uz zajedničke uspjehe u penjanju. Napisali su brojne knjige i snimili dokumentarne filmove, a promiču vrijednosti kvalitetnog alpinizma kako u svojoj zemlji, tako i u svijetu. Za svoj rad nagrađeni su brojnim nagradama i priznanjima, a kao primjer dobre suradnje sa susjednim državama, počasni su članovi Društva slovensko-hrvatskog prijateljstva.


Stipe i Viki upoznali su se 1972. godine tijekom služenja obaveznog vojnog roka u Bovcu. Godinu dana kasnije, u svibnju 1973., već su se zajedno penjali u Paklenici, a između ostalog, ispenjali su i zahtjevni smjer Klin u stijeni Anića kuka. U ekipi koju je predvodio Tone Škarja 1979. godine bili su u najvećoj jugoslavenskoj, a ujedno i njihovoj prvoj zajedničkoj ekspediciji na Himalaju. Viki je zbog ozeblina morao odustati na visini od 8.250 metara, dok je Stipe do vrha došao sa Stanetom Belakom i šerpom Ang Phuom, iza Nejca Zaplotnika i Andreja Štremflja.


Zajedno su bili i na vjerojatno najzahtjevnijoj ekspediciji u povijesti jugoslavenskog alpinizma, na južnoj stijeni 8.516 visokog Lhotsea. Stipe i Viki morali su odustati na visini od 8.250 metara, a za Vikija je ekspedicija bila posebno nesretna jer se prilikom spuštanja niz stijenu toliko teško ozlijedio da je nakon povratka u domovinu morao na operaciju kralježnice.


»Alpski ratnici«


Osim toga, spominje se i Manaslu koju su osvojili samo godinu dana nakon Vikijeve ozljede, te ekspedicija na Antarktiku kojom su zaokružili plan 7 Summits. Pedeset godina nakon prvog susreta Stipe i Viki pripremili su ovu izložbu, Stipe uz Vikijevu pomoć dovršava film »Alpski ratnici« prema knjizi Bernadette McDonald, a s bosansko-hercegovačkim redateljem Zehrudinom Isakovićem snimaju posljednje kadrove za film o njihovoj 50-godišnjoj suradnji. Istovremeno pišu svaki svoju novu knjigu, Stipe je prošle godine bio jednom u Nepalu, a Viki čak dvaput.