Volim svoj dom

Stara zgrada nestaje pod bagerima: Na mjestu stacionara za djevojke niče dom za stanovanje mladih dječaka

Bruna Matičić

Foto Sergej Drechler

Foto Sergej Drechler

Zgrada iz 1950-ih godina nestaje pod bagerima, a uz dom za dječake, projektom »Volim svoj dom« predviđeno je da u objektu bude i poludnevni boravak te drugi prostori



Svi koji su posljednih dana prošli Vukovarskom ili Ulicom Franje Čandeka nisu mogli ne primijetiti rušenje stare zgrade iz 1950-ih godina.


Naime, radi se o starom i nefunkcionalnom objektu Doma za odgoj djece i mladeži Rijeka unutar kojeg je djelovao stacionar za djevojke, a po rušenju i uklanjanju postojeće zgrade na istom mjestu će se izgraditi novi, funkcionalan objekt u kojem će ova javna ustanova socijalne skrbi pružati izvaninstitucijske usluge poludnevnog boravka, savjetovanja i pomaganja te organiziranog stanovanja.


Veliki značaj


Riječ je o infrastrukturnom projektu naziva »Volim svoj dom« čija ukupna vrijednost iznosi 14.971.775 kuna, a koji se u potpunosti financira iz Europskog fonda za socijalni razvoj.




Prema riječima ravnateljice Doma za odgoj djece i mladeži dr. sc. Dine Šverko, unutar novog objekta konkretno se planira smjestiti jedinica organiziranog stanovanja za dječake mlađe dobne skupine od sedam do četrnaest godina te poludnevni boravak i prostori za pružanje savjetovanja i pomaganja djece, ali i cijelih obitelji, bioloških i udomiteljskih.



Dom za odgoj djece i mladeži Rijeka djeluje još od 1952. godine prvo kao Prihvatilište za maloljetnike, a zatim i Prihvatilište za maloljetnice, a koji od 2001. godine nosi sadašnji naziv i pruža razne oblike socijalnih usluga i psihosocijalnih tretmana djeci koja su u riziku za razvoj problema u ponašanju te djeci i mladim osobama s problemima u ponašanju i teškoćama mentalnog zdravlja.


– Naša djelatnost je osiguravanje stalnog i privremenog smještaja, cjelodnevnog i poludnevnog boravka djeci i mladima koji iskazuju različite intenzitete odstupanja u planu ponašanja te njihov prihvat, zbrinjavanje, dijagnosticiranje i pružanje odgovarajućih oblika stručne pomoći.


Isto tako, poseban naglasak u radu stavlja se upravo na provođenje preventivnih programa, odnosno rad s djecom koja su u riziku za razvoj problema u ponašanju – pojasnila je ravnateljica Šverko.



Dodaje da za Dom, koji do sada svojim korisnicima nije pružao izvaninstitucijsku uslugu organiziranog stanovanja, ovaj projekt itekako nosi veliki značaj.


Opći cilj projekta je poboljšati socijalnu uključenost djece i mladih kroz prelazak s institucionalne skrbi na skrb u zajednici i prevencija daljnje institucionalizacije.


Osim izgradnje i opremanja nove zgrade namještajem i informatičkom tehnologijom, projektom je kupljeno građevinsko zemljište u Općini Viškovo te izgradnja i opremanje još jednog objekta, također namijenjenog pružanju izvaninstitucijske usluge organiziranog stanovanja.


Osim toga, u okviru projekta kupit će se i nova vozila, osobni automobil i kombi vozilo koji su neophodni za učinkovito pružanje izvaninstitucijskih usluga korisnicima.


Deinstitucionalizacija


Projekti koje Dom za odgoj djece i mladeži provodi pomoći će u transformaciji i deinstitucionalizaciji njihove ustanove, govori nam Šverko.


– S procesom deinstitucionalizacije započeli smo već 2003. godine s otvaranjem poludnevnih boravaka u raznim riječkim školama, u sklopu kojih se radi na preventivnom programu u koji su uključena djeca koja su u riziku za razvoj problema u ponašanju.


Novim projektom koji se provodi uz pomoć nadležnog Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te financiranjem Europske unije nastavljamo u smjeru deinstitucionalizacije kojim ćemo djeci, našim korisnicima, moći pružiti kvalitetniji program te pridonijeti njihovoj socijalnoj uključenosti i manjoj stigmatizaciji u društvu, pojasnila je.



I dok će se u novi objekt u Rijeci smjestiti mlađe dječake, u zgradu koja se planira izgraditi na području Općine Viškovo smjestit će se čak dvije jedinice organiziranog stanovanja, jedna za djevojke, a druga za starije dječake od četrnaeste do osamnaeste godine.


Razdoblje provedbe projekta predviđeno je krajem svibnja 2023. godine, stoga se i dovršetak radova navedenih projekata može očekivati sredinom sljedeće godine.


Za veću kvalitetu života


Do tada Dom za odgoj djece i mladeži već je organizirao uslugu organiziranog stanovanja za djevojke u iznajmljenom dvoetažnom stanu na području Općine Viškovo uz pomoć još jednog projekta, »Zajednica za novi početak«, koji u vrijednosti od 5.999.155,18 kuna financira Europski socijalni fond.


– Osim pružanja usluge organiziranog stanovanja, pomoću ovog projekta zaposlili smo i osam djelatnica, dvije za pružanje pomoći kod provedbe usluge organiziranog stanovanja, a preostalih šest za uslugu savjetovanja i pomaganja.


Također, osnovali smo dva mobilna stručna tima koji pružaju uslugu savjetovanja i pomaganja za obitelji koje žive u Rijeci i okolici te smo nabavili dva automobila za potrebe timova, dodala je Šverko.



U konačnici, ova dva projekta »Volim svoj dom« i »Zajednica za novi početak«, čija vrijednost zajedno iznosi oko 21 milijun kuna, uvelike će podignuti kvalitetu života korisnika riječkog Doma za odgoj djece i mladeži, njihov standard pružanja psihosocijalnih programa te će unaprijediti i modernizirati ustanovu u skladu sa svim strategijama i planovima na nacionalnoj i europskoj razini.


– Unapređujemo sustav socijalne skrbi i moderniziramo ga, a na kraju sve dovodi do toga da naši krajnji korisnici, to jest djeca, dobivaju jednu kvalitetniju uslugu koja će podići i kvalitetu njihova života.


Posebna želja i cilj jest podići socijalnu uključenost djece i mladih s problemima u ponašanju u lokalnu i širu zajednicu koja ih okružuje, odnosno pojačati tu inkluziju o kojoj se toliko puno govori, zaključila je Dina Šverko.