Voće i povrće

Stanari riječke ulice Luki žale se na rad novih “susjeda”. Smetaju im buka i smeće, oglasili se i iz prozvane tvrtke

Bruna Matičić

SERGEJ DRECHSLER

SERGEJ DRECHSLER

Stanari poručuju da skladištu voća i povrća nije mjesto u stambenoj zoni, a u tvrtki VIP Maravić kažu da pokušavaju poslovati u suživotu sa stanarima i poštujući pravo na miran život, ali da svi moraju biti svjesni prostornih ograničenja grada



RIJEKA – Susjede je najčešće nemoguće birati. Nekada imate sreće i sa susjedima provedete čitav život u miru i tišini te dobrim odnosima, ali situacija se može u trenu promijeniti i život u kvartu pretvoriti u kaotičan.


Nema mira


Takav je slučaj u Ulici Luki, odakle su nam se javili stanari i požalili na rad skladišta voća i povrća koje već mjesecima djeluje u objektu koji je, napominju, kompletno okružen stambenim zgradama. Najviše su ogorčeni, kažu, na neizdrživu buku koja se stvara ukrcajem i iskrcajem robe u noćnim satima, ali i na jaku svjetlost tijekom noći koja direktno tuče u spavaće sobe stanara zgrade koja se nalazi nasuprot objekta, čime im se remeti san i kvaliteta života.


– Nedavno je u Ulici Luki s radom počelo skladište voća i povrća, i od tada više nema mira za pola stanara u ulici. Skladište svaku noć s radom počinje oko jedan, dva sata te tortura i maltretiranje traju sve do ujutro. Počinje se s utovarom kamiona i kombija koji dolaze po robu i tom prilikom stvara se buka i galama bacanjem paleta po betonu, povlačenjem viličara po utovarnim rampama, radom pojedinih motora kamiona, koji se za vrijeme utovara uopće ne gase. Uz to, vode se glasni razgovori i dovikivanja, a reflektori objekta uredno osvjetljavaju prozore stanara cijelu noć. Uz navedeno, veliki dio stanara pored ove torture još trpi buku i vibracije rada vanjske jedinice rashladne komore koja se pa skoro nikad ne gasi – napisali su u poruci koju su uputili našoj redakciji.




Nekolicina stanara Ulice Luki, Goran Pešić, Zdravko Gašparić, Milan Selaković i Blaž Boškovski u razgovoru su nam istaknuli da je situacija prouzrokovala puno problema, poput smeća koje se sprema u kamion i drži u prolazu između zgrada, a iz kojeg se širi smrad, ali i prolaza koji stanovnicima zgrada iznad ulice predstavlja jedini prilaz stanovima. Osim toga, navode da je u slučaju neke hitne intervencije od strane hitne pomoći ili vatrogasaca pristup totalno nemoguć. No sve to lako bi pretrpjeli, kada ne bi bilo buke u noćnim satima. Pozivajući se na Zakon o zaštiti buke, odnosno Pravilnik o najvišim dopuštenim razinama buke u sredini u kojoj ljudi borave i rade, apelirali su sve gradske službe i Mjesni odbor Mlaka kako bi se nešto promijenilo. Također, izvršili su prijave policiji, sanitarnoj i komunalnoj inspekciji, no do konkretnog rješenja problema još nije došlo.


Snimio Sergej Drechsler


Upozoravajući na činjenicu da je Ustavom Republike Hrvatske svakom građaninu zagarantirano pravo na javni red, mir i privatnost, te je svaki pokušaj kršenja i kršenje kažnjivo djelo, kazali su da smatraju da ovoj djelatnosti nikako nije mjesto u stambenoj zoni. No jedino što traže jest uzajamno razumijevanje i prilagođavanje radnog vremena skladišta, a poručili su da će se svakako nastaviti boriti do rješavanja problema.


Komentar o cjelokupnoj situaciji zatražili smo i od tvrtke VIP Maravić koja je nedavno započela s radom na adresi Luki 56A, na čiji se rad stanari žale.


Ishodovane dozvole


– Početkom ove godine naša tvrtka je uzela u dugogodišnji najam spomenuti prostor. Od samoga početka željeli smo miran suživot s okolnim stanarima. Ostavljali smo poruke s brojem telefona i obavijesti kako ćemo uskoro početi s radom i ako bude problema da nam se slobodno obrate. Također, istovremeno smo od Grada Rijeke tražili da nam omogući pristup našem prostoru, jer je nogostup ispred prostora uvijek bio zakrčen parkiranim vozilima. Izradili smo elaborat prema kojem je označeno parkirališno mjesto za dostavno vozilo i zabrana parkiranja duž cijelog prostora i pripadajućeg dvorišta. Nakon toga krenuli su problemi sa susjednim stanarima jer smo im zauzeli parkirališni prostor.



ljedeći problem je nastao kada smo stavili reflektore na vanjsku stranu prostora radi zaštite stvari unutar prostora. Ne želeći ulaziti u sukob, spustili smo reflektore na najniže i najkraće vrijeme rada – odgovorili su nam iz tvrtke VIP Maravić opisujući cijelu situaciju. Također, naveli su da su u uređenje prostora utrošili znatna financijska sredstva i ishodovali sve dozvole.


Na optužbe stanara kazali su kako kamioni nikada ne rade prilikom iskrcavanja robe, da je prolaz prema zgradama iza prostora veći od zakonom propisanog te da su djelatnici upozoreni da tijekom ranih jutarnjih sati djelatnost obavljaju unutar zatvorenog prostora i toga se pridržavaju. Među ostalim, navode da kamione ne ukrcavaju i iskrcavaju prije 5 ujutro te da smeće odvoze na smetlišta te da su vanjske jedinice rashladnih komora stavili na najtiše i zvučno su izolirali prostor.


– Zaista pokušavamo poslovati u suživotu sa stanarima i poštujući pravo na miran život, ali isto tako moramo biti svjesni prostornih ograničenja grada u kojem živimo. Ako ćemo ići tom logikom, onda moramo zabraniti rad mnogim poslovnim subjektima poput brodogradilišta »3. maj«, kontejnerskog terminala na Pećinama i slično – kazali su nam te zaključili da su uvijek spremni za normalan dijalog i kompromisna rješenja.


Grad Rijeka: Nemamo ovlasti postupati po pitanju buke koja nastaje


O problemu s kojim su se stanari Ulice Luki susreli upitali smo i gradsku upravu iz koje smo dobili odgovor da je Odjel za komunalni sustav Grada Rijeke zaprimio nekoliko prijava problema koji, na žalost, opterećuju stanare i vlasnika poslovnog prostora.


– Temeljem Odluke o dopuštenom prekoračenju najviše dopuštene razine buke za noć na otvorenim prostorima grada Rijeke na kojima se pružaju ugostiteljske usluge, komunalno redarstvo nadzire isključivo ugostiteljske objekte koji posluju u ulicama koje su taksativno navedene u Odluci. Dakle, nemamo ovlasti postupati po pitanju buke koja nastaje prilikom manipulacije robom. U više navrata smo, u želji da pridonesemo rješenju nastale situacije, uputili zaprimljene prijave na postupanje nadležnom Državnom inspektoratu, međutim, nemamo saznanja o njihovim daljnjim radnjama, odgovorili su iz Grada Rijeke.