Samovolja

Stanari na Trsatu ogorčeni činom susjeda: ‘Posjekao je desetak stabala između zgrada i – nikom ništa’

Bruna Matičić

Nezadovoljni susjedi su sve prijavili komunalnom redarstvu, no budući da se stabla nalaze na površini zajedničke okućnice, što je u nadležnosti suvlasnika zgrade, u ovom slučaju gradske službe ne mogu postupati već se treba obratiti policiji ili nadležnom sudu



RIJEKA – Međususjedski odnosi ponekad zaista mogu biti složeni i problematični, posebice ako netko od susjeda provodi samovolju.


Zajednička okućnica


O provođenju samovolje nedavno su nam se putem elektroničke pošte obratili stanari Radićeve ulice na Trsatu, ogorčeni postupcima susjeda koji je samoinicijativno, bez suglasnosti stanara, posjekao desetak stabala između dviju stambenih zgrada. »Između naše dvije zgrade, Radićeve 15 i 13, postojao je jedan krasan parkić sa stablima koja su posađena prije šezdeset godina i koja su bila visine naših peterokatnica.


No, nažalost, jedan od novodoseljenih susjeda želio je posjeći ta stabla, ali su stanari bili protiv sječe i zaključili da se ona neće i ne smiju bespravno rezati«, piše jedan od stanara čiji su podatci poznati redakciji.




Unatoč protivljenju većine, stanar je samovoljno u dva navrata i periodu kada ostali stanari nisu bili kod kuće, samovoljno posjekao sva ta šezdesetogodišnja stabla. Riječ je o gotovo desetak stabala koja su imala krasne, velike krošnje i bile su ukras okolišu zgrade i cijele ulice. Nažalost, umjesto raskošnih krošnji na tom se mjestu sada nalaze panjevi.


»Ne trebam niti reći da su stanari obje zgrade konsternirani i šokirani takvim vandalizmom i svojevoljom«, piše u poslanoj poruci stanara te se navodi kako su svjesni da je šteta učinjena i da drveća više ne mogu vratiti no želja im je zaštiti stabla koja, očito u nedostatku vremena ili ometenosti, nisu posječena, ali su obilježena za sječu.


U nadi da će uspjeti sačuvati preostalo drveće, stanari su se obratili i Komunalnom redarstvu te prijavili slučaj. No budući da se posječena stabla nalaze na privatnom vlasništvu, odnosno zelenoj površini koja pripada stambenoj zgradi i u nadležnosti je suvlasnika, ova gradska institucija im ne može pomoći te će susjedi, kažu, svoje sporove morati rješavati sudskim putem.


– I u prijavi je navedeno je da se orezana stabla nalaze u zajedničkoj okućnici koja je zajednički dio zgrade i spada u nadležnost suvlasnika, ovlaštenih predstavnika suvlasnika i upravitelja zgrada, koji bi ta pitanja trebali regulirati međuvlasničkim ugovorom i Odlukom o kućnom redu. Ovo je jedan od slučajeva u kojem gradske službe nisu ovlaštene postupati, već se potrebno obratiti policiji ili problem rješavati sudskim putem, kazali su iz Odjela gradske uprave za komunalni sustav.


Zaštititi vlasništvo


Na pitanje što građani u ovakvim slučajevima mogu učiniti i na koji način zaštiti vlasništvo od samovolje pojedinaca, odgovorili su kako osoba, koja je odrezala stablo bez suglasnosti ostalih suvlasnika, može biti izložena pokretanju sudskog postupka od strane ostalih suvlasnika. Tim više, sukladno Zakonu o vlasništvu, svaki od suvlasnika nekretnine dužan je prigodom izvršavanja svoga prava postupati osobito obzirno prema ostalima, u protivnom suvlasnici mogu ishoditi njegovo isključenje iz suvlasničke zajednice, odgovorili su te građane podsjetili da im na raspolaganju stoji novi sustav »Gradsko oko«, odnosno besplatna mobilna aplikacija kojom vrlo jednostavno i brzo mogu prijavljivati različite komunalne probleme koje uoče. Riječ je o sustavu sustav koji objedinjeno koriste sve nadležne institucije Grada Rijeke i omogućava bržu reakciju nadležnih službi, a građani su obaviješteni o statusu rješavanja komunalnog problema koji su prijavili.