Uspješna suradnja

Srce donora iz Rijeke spasilo život pacijentu u Dubravi. Reakcija je bila munjevita – od Sušaka do Zagreba za samo 55 minuta!

Šarlota Brnčić, Barbara Čalušić

Mladi policajci Mark Mrkonja i Ivan Savić svojim su vozilom osigurali koridor neometanog prolaza medicinskog tima iz KBC-a Rijeka do naplatnih kućica u Lučkom



RIJEKA – Kada je riječ o presađivanju ljudskih organa i spašavanju života, svaki medicinski stručnjak će potvrditi kako je u takvom postupku za uspješan ishod, uz stručni tim liječnika i ostalog medicinskog osoblja te vrhunske opreme, neophodna i brzina izvođenja transplatacije organa.


Kako se u takvim slučajevima organi namijenjeni za transplantaciju, koordinacijom i suradnjom medicinskih centara u Hrvatskoj i inozemstvu, najčešće prevoze iz različitih mjesta do bolnice za izvođenje postupka transplantacije, nerijetko medicinari zatraže pomoć i drugih institucija.


Takav jedan poziv za pomoć prilikom prijevoza ljudskog organa – srca namijenjenog za transplataciju u Zagrebu, zaprimljen je na Badnjak poslijepodne u Policijskoj upravi primorsko-goranskoj iz KBC-a Rijeka od prof. dr. Željka Župana, bolničkog transplantacijskog koordinatora.




Promptno donešenom odlukom određeni su policijski službenici iz Postaje prometne policije Rijeka koji su s policijskim vozilom, kao prethodnica vozilu s medicinskim timom i srcem, osigurali koridor neometanog prolaza između KBC-a Rijeka na Sušaku i naplatne postaje Lučko na autocesti Rijeka – Zagreb.


Tu su vozilo s medicinskim timom i srcem preuzeli policijski službenici prometne policije Zagreb i za desetak minuta u pratnji ih dovezli do Kliničke bolnice Dubrava gdje je i obavljena operacija transplantacije srca.


Unatoč kiši i magli te izrazito lošim vremenskim uvjetima koja ih je pratila na autocesti Rijeka – Zagreb kroz Gorski kotar, mladi policajci Mark Mrkonja i Ivan Savić osigurali su prijevoz na udaljenosti od 150 kilometara do Naplatne postaje Lučko za manje od sat vremena! Pamtit će oni tu Badnju kišnu večer zauvijek i vožnju od 21.30 do 22.25 sati, a međuresornom suradnjom policije i medicinara još jednom je na najbolji mogući način ostvarena dobrobit građana, spašen je ljudski život.


– Štoviše, njome je omogućen put rođenja novog života osobe kojoj je upravo u božićnoj noći presađeno srce. Tako se simbolika rađanja života i nade, dok je sav kršćanski svijet iščekivao rođenje Božjeg sina, spasitelja Isusa Krista, novim životom prelila u stvarnost, istaknuli su iz Policijske uprave primorsko-goranske.


Kako je objasnio prof. dr. Željko Župan, transplantacijski timovi redovito traže pomoć policije kod transporta eksplantiranih organa.


– Pomoć policije najčešće tražimo kod transporta srca i pluća, no ponekad i za druge organe, ako procijenimo da su moguće gužve na prometnicama, pogotovo u ljetnim mjesecima. Zahvalni smo im na pomoći u spašavanju života, a također ovdje trebam razjasniti eventualnu dvojbu da bi ovakav transport bio lakši uz pomoć helikoptera. Transport helikopterom nije tako jednostavan kao što se ljudima čini, osim što zahtijeva poseban tim za transport, također je vrlo upitno gdje na odredištu može sletjeti, a posljedično i u kojem onda vremenu organ može stići do primatelja, ističe Župan.


Medicinski tim koji eksplantira organe u pravilu ih prati do odredišta gdje drugi transplantacijski tim preuzima organe, što je u ovom slučaju bilo Lučko. Kako kaže Župan, riječki medicinski tim koji obavlja eksplantacije čine educirani i licencirani stručnjaci, a organizacija je uvijek besprijekorna te se uvijek traži najbrže rješenje kako bi organ stigao do primatelja.


Iako se Hrvatska po broju darovanih organa već godinama nalazi u svjetskom vrhu, pandemija koronavirusa smanjila je opsege transplantacijskih programa, a neke su ih bolnice u potpunosti i ukinule. Naime, jedinice intenzivnog liječenja u kojima se u pravilu najčešće nalaze potencijalni darivatelji organa, trenutačno su zauzete COVID-bolesnicima. U KBC-u Rijeka broj darovanih organa smanjen je za 30 posto, što ovu vijest o uspješnom transportu organa do primatelja čini izrazito važnom kad je riječ o opstojnosti transplantacijskih programa.


– Svugdje se, nažalost, gase životi, ali se iz toga najčešće ne rađa novi život. No, trenutak kad se u tragediji, kao što je ugašeni život, rodi novi život, budi optimizam, zaključuje Župan.