
Goran Protega, Darko Kinkela, Bojan Mušćet i Vladimir Mrvoš / Foto Marko Gracin
Bili smo na retrovečeri posvećenoj legendarnim riječkim videoklubovima i VHS kulturi
povezane vijesti
U sklopu manifestacije “Ljetna priča iz Benčića” i koncepta Gradske knjižnice Rijeka “Radio Benčić”, a uz suradnji s muzejem Peek&Poke, u Gradskoj knjižnici Rijeka održana je retrovečer posvećena legendarnim riječkim videoklubovima/videotekama, VHS kulturi i emocijama koje nam je ona stvarala u kombinaciji sa stripovima, knjigama, časopisima, računalima, glazbom i ostalim.
Retroćakuli prisustvovali su Darko Kinkela i Goran Protega kao pioniri snimanja i presnimavanja videokazeta te Bojan Mušćet i naš Vladimir Mrvoš koji su tih osamdesetih djelovali kao promicatelji niza projekata i događaja.
Velika promjena
U razgovoru su dotaknuli brojne pojedinosti iz tog vremena vrijeme koje je opisao Bojan Mušćet.
– Blisku povijest često zanemarujemo. Više znamo o nečemu što je bilo prije 60, 70 godina, dok se o onome što je bilo prije 30-ak godine rjeđe govori.
Primjerci videokaseta, videorekordera i svega o čemu smo danas pričali nisu samo nostalgična ćakula, već i razgovor o doprinosu bliske povijesti koju smo zanemarili.
Videokasete su promijenile način na koji smo pratili vizualne umjetnosti. Do pojave videorekordera i VHS kaseta na raspolaganju smo imali kinodvorane i filmove koje nam je televizija nudila uglavnom nedjeljom.
Po pojavi videorekordera i kaseta mogli smo pogledati film u trenutku kada i koliko puta želimo, rekao je Mušćet.
Škurinje kao Bronx?
Darko Kinkela (Video Darko) i Goran Protega (Grand prix) u svojim su stanovima započeli nuditi sadržaj na koji se mladost brzo zakačila.
– U počecima nitko nije ni razmišljao o videotekama kao takvim, točnije videoiznajmljivanjima. U kućnoj radinosti montirali smo i snimali videosadržaj.
Najčešće sam nasnimavao animirane filmove, sportske zgode i nezgode. Oaza snimanja i presnimavanja videokaseta u stanovima bile su Škurinje, riječki Bronx, u vremenu kada nisu postojala autorska prava, kazao je Kinkela.
Oaza piratstva
Goran Protega opisao je zgodu iz tog živopisnog razdoblja.
– Krenulo je iz hobija, a na kraju je od toga nastao ludi posao. Jugoslavija se raspadala pa je, takoreći, piratstvo bilo legalno. Ex-Juga bila je vodeća u svijetu što se tiče piratskih snimki.
Primjerice, u New Yorku je bila pretpremijera novog Stalloneova filma, a već sedam dana poslije mi smo imali tu snimku. Doduše, jako loše kvalitete, ali vrlo brzo nakon američke premijere, zaključio je Protega.