Profesorica emerita

“Širinom filološke misli”: Predstavljen zbornik radova u čast Diani Stolac

Ervin Pavleković

Diana Stolac / Foto Sergej Drechsler

Diana Stolac / Foto Sergej Drechsler

Zbornik ukazuje na širinu filološke misli koju je tijekom četiri desetljeća znanstveno-nastavnoga rada riječka profesorica obuhvatila



U časti redovitoj profesorici u trajnom zvanju i emeriti riječkoga Filozofskog fakulteta Diani Stolac danas je predstavljen zbornik “Širinom filološke misli” u izdanju Hrvatske sveučilišne naklade i Filozofskog fakulteta, a radi se o zborniku koji, kako i sam naziv kaže, ukazuje na širinu filološke misli koju je tijekom četiri desetljeća znanstveno-nastavnoga rada riječka profesorica obuhvatila.


Neumorna u radu


Na predstavljanju zbornika “Širinom filološke misli” urednica izv. prof. dr. sc. Anastazije Vlastelić i doc. dr. sc. Borane Morić Mohorovičić sastavljena u čast profesorici emeriti Diani Stolac Odsjeka za kroatistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci okupilo se mnoštvo, veliki broj suradnika, kolega, prijatelja, sadašnjih i bivših studenata koji su se osvrnuli na značaj i širinu njezina znanstvenoga rada, kao i na njezin odnos prema radu, njezinu proaktivnost i agilnost, jer, kao što smo saznali, iako je prošle godine umirovljena, profesorica je i dalje neumorna u svojemu radu, pa tako u svojstvu emerite i dalje održava nastavu, a prema najavi ravnatelja Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje Željka Jozića, u pripremi su nova profesoričina monografija te nekoliko znanstvenih članaka.





Kako je i sama u svojem emotivnom govoru zahvale na ovome vrijednom priznanju profesorica Stolac istaknula, u Rijeku je došla iz Zagreba, a osim što je taj grad postao njezin dom, također je na riječkome Filozofskom fakultetu pronašla brojne drage suradnike i prijatelje, a nakon četrdeset godina rada, sa sigurnošću je ustvrdila da je sretna što je mogla raditi i što još uvijek radi ono što voli.


Neshvatljiva energija


U svojem osvrtu na rad i djelo emerite Stolac akademkinja Silvana Vranić ocijenila je kako Stolac ima neshvatljivu energiju, koja se sada još i zahuktava, nedostižna je, a njome je neumorno uvijek pristupala projektima, znanstvenim skupovima, popularizaciji znanosti te aktivnostima fakulteta.


– Kao vrstan kroatisti raznolika opusa Stolac je usmjerena na temeljna, ali i primijenjena istraživanja, od lokalne, preko nacionalne do inozemne, uglavnom slavističke sfere.


Unutar te je sfere polazno područje njezina znanstvenoga zanimanja povijest hrvatskoga jezika, odnosno kajkavski hrvatski književni jezik i njegova sintaksa, u kojoj je uspostavila klasifikacije koje su promijenile ustavljene modele, posebice kada je riječ u funkciji genitiva.



Uz tu, povijesnojezičnom segmentu pripadaju i radovi o sintaktostilistici hrvatskoga kajkavskoga književnoga jezika osamnaestoga i devetnaestoga stoljeća, o hrvatskom književnome jeziku, a drugi je segment njezina znanstvenoistraživačkoga rada posvećen suvremenom hrvatskom jezikoslovlju, od nazivoslovlja, sintakse, sociolingvistike, jezičnoga krajolika do metodologije lingvističkoga istraživanja, pojašnjava Vranić te dodaje da zbornik uistinu oslikava širinu njezine filološke misli.


Izvrsnost rada i djelovanja


O izvrsnost rada i djelovanja Stolac govorila je i njezina suradnica Anastazija Vlastelić koja se uz znanstvenu aktivnost profesorice dotaknula i njezina nastavnoga rada sa studentima, jer profesoricu Stolac, naglašava, osim stručnosti, entuzijazma, empatije i jasnoće, odlikuju i “životnost i energija u nastavi, korisne vještine i znanja, spremnost i pripremljenost za dodatna pojašnjenja, a napose razumijevanje i uvažavanje potreba i očekivanja studenata”.


Dekan Filozofskog fakulteta prof. dr. sc. Aleksandar Mijatović istaknuo je da je predstavljanje zbornika trenutak u kojem se osvrćemo na jedan opus koji proizlazi iz gotovo pola stoljeća pojedinačnog rada u filologiji, jednoj od najstarijih ljudskih intelektualnih djelatnosti.



– Ovakva prilika u kojoj obilježavamo višedesetljetni rad znanstvenice i nastavnice profesorice Stolac ujedno je i prilika da razmišljamo o filologiji kao znanosti i što filologija može reći o drugim znanostima – ‘njima’ i o ‘njima’.


No, prilika je da se podsjetimo da su uvjet svih mjerljivih pokazatelja, kako to kaže jezik današnjih strategija, predanost i posvećenost.


O zborniku “Širinom filološke misli” govorili su prof. dr. sc. Bernardina Petrović koja je i recenzentica zbornika, zatim direktorica Hrvatske sveučilišne naklade Anita Šikić te ravnatelj Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje Željko Jozić koji su ga, s obzirom na širinu tema kojima se pedeset i sedam autora i autorica bavi, ocijenili znanstveno relevantnim, važnim, a upućuje na sve ono čega se u svojem radu Stolac dotaknula.



Također, publikacija je oblikovana, napominje, kako i treba biti u čast slavljenici, znanstveno relevatno i čitateljski uspješno. Zbornik broji sedam stotina stranica te sadrži pedeset i jedno poglavlje uz uvodno slovo dekana Filozofskog fakulteta.


Predstavljanju Zbornika prisustvovala je i zamjenica gradonačelnika Sandra Krpan.