Prva sjednica

Sastao se tim za novi riječki Zdravstveni centar: Evo zašto smo Rujevicu odabrali za helidrom

Barbara Čalušić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Helidrom je preduvjet za organizaciju Hitne helikopterske medicinske službe



Zdravstveni centar Rujevica strateški je projekt koji objedinjuje resurse i djelovanje interventnih službi na području Primorsko-goranske županije, a obuhvaća izgradnju helidroma koji je preduvjet za organizaciju Hitne helikopterske medicinske službe, kao i objekata Doma zdravlja i Zavoda za hitnu medicinu PGŽ-a na lokalitetu Rujevice.


Izgradnja je planirana na građevinskoj čestici površine veće od 13.000 četvornih metara koja je u vlasništvu Grada Rijeke, a prvi korak u realizaciji projekta bila je konstituirajuća sjednica Koordinacijskog tima za njegovu provedbu.


Zašto baš ova lokacija


Članovi tima su zamjenik župana Vojko Braut, koji je ujedno i voditelj, zamjenik gradonačelnika Grada Rijeke Goran Palčevski, pročelnik UO-a za financije Krešimir Parat, pročelnik UO-a za regionalni razvoj, infrastrukturu i upravljanje projektima Ljudevit Krpan, ravnatelj Doma zdravlja PGŽ-a Vladimir Mozetič, ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu PGŽ-a Davor Vukobrat, pročelnik HGSS-a Stanica Rijeka Marko Andrić i privremena pročelnica UO-a za zdravstvo Silvia Hunjadi Korošec.





HGSS Stanica Rijeka započela je realizaciju ovog projekta koji je predviđao izgradnju helidroma na Rujevici još prije devet godina.


U Koordinacijskom timu objašnjavaju da je lokalitet odabran jer to područje ima povoljne meteorološke uvjete, a zbog blizine zaobilaznice i čvora Rujevica dobro je povezan s KBC-om Rijeka i drugim dijelovima grada.


Ova lokacija ima mogućnost pokrivanja otoka, Istre, Gorskog kotara i područja Sjevernog Velebita. Vrijednost investicije procijenjena je na više od deset milijuna eura, te Koordinacijski tim razmatra modele financiranja.


S obzirom na to da je Hitna helikopterska medicinska služba uvrštena u Nacionalni plan razvoja zdravstva za razdoblje 2021. – 2027. godine, na prvom sastanku Koordinacijskog tima razgovaralo se i o kandidiranju projekta na Operativni program Konkurentnost i kohezija za razdoblje 2021. – 2027. godine, kako bi se osigurala sredstva iz fondova EU-a.


U 2022. prvih 1,5 milijuna kuna


Ako u četvrtak bude usvojen, proračun Primorsko-goranske županije za 2022. godinu planira inicijalna sredstva u iznosu od 1.500.000 kuna namijenjena za izradu projektne dokumentacije i za građevinske radove.


HGSS za prvu fazu iskopa koji kreću iduće godine ima osigurano tri milijuna kuna, dva milijuna vlastitih sredstava i milijun od PGŽ-a.


S obzirom na to da je građevinska čestica u vlasništvu Grada Rijeke, HGSS Rijeka je s Gradom sklopio ugovor o pravu građenja bez naknade.


Projektnom dokumentacijom planirana je gradnja u nekoliko faza. U prvoj bi se gradio helidrom i objekt za potrebe HGSS-a, a u preostalim fazama je predviđena izgradnja hangara objekata.


Lokacijskom i građevinskom dozvolom nije bila predviđena izgradnja objekta Doma zdravlja i objekta Zavoda za hitnu medicinu PGŽ-a zbog čega je potrebno izraditi izmjenu i dopunu idejnog i glavnog projekta te ishoditi rješenje o izmjeni i dopuni lokacijske i građevinske dozvole.


Objekt Doma zdravlja PGŽ-a – uprava, laboratorij i skladište imat će gotovo 5.000 četvornih metara, dok će objekt Zavoda za hitnu medicinu PGŽ-a biti površine oko 2.000 »kvadrata«.