Predstavili rezultate

“S nama nisi sam”: Depaul svakodnevno skrbi za riječke beskućnike i osobe starije dobi

Mirjana Grce

S. Veronika Mila Popić s korisnikom Kuće utočišta od 2007. godine / Foto Mirjana Grce

S. Veronika Mila Popić s korisnikom Kuće utočišta od 2007. godine / Foto Mirjana Grce

Predstavili su rezultate programa dnevnog centra za beskućnike i osobe starije životne dobi u riziku beskućništva



Riječka Udruga Depaul Hrvatska, od prosinca 2021. godine provodi projekt “S nama nisi sam – program dnevnog centra za beskućnike i osobe starije životne dobi u riziku beskućništva”, financiran sredstvima Europske unije – Europski socijalni fond.


Na kraju završne, druge projektne godine, 16. prosinca 2023. održana je u prostoru Dnevnog centra Kuća utočišta, konferencija za medije tijekom koje su predstavljeni rezultati projekta.


Ovaj projekt, vrijedan 129.192,31 eura, dio je poziva Unaprjeđenje postojećih i širenje usluga izvaninstitucionalne skrbi na području odabranih urbanih aglomeracija područja Osijek, Pula, Rijeka, Slavonski Brod, Split, Zadar i Zagreb, a projektni partneri Depaul Hrvatske su Grad Rijeka i Dom za starije osobe Volosko.




Povećan broj beskućnika i osoba u riziku od dugotrajnog siromaštva, koje u velikoj mjeri čine osobe starije životne dobi, potaknuo je Depaul Hrvatsku na poduzimanje konkretnih aktivnosti na području grada Rijeke.


Svakodnevna skrb


Predsjednica Udruge s. Veronika Mila Popić, izvijestila je da su rezultati projekta ostvareni te da je njime obuhvaćeno 35 osoba starije životne dobi u riziku beskućništva, kao i 20 beskućnika.


S. Veronika Mila Popić / Foto Mirjana Grce


– Svakodnevnu skrb za beskućnike i osobe u riziku beskućništva, kojih je tijekom godine bilo više od 230, Depaul Hrvatska provodi putem više svojih programa, od kojih je središnji Dnevni centar Kuća utočišta.


Otvoren je tijekom cijelog dana i pruža cjelovite usluge ciljanoj skupini – od tri obroka dnevno, pa sve do specijalizirane pomoći stručnih osoba, prilagođene individualnim potrebama pojedinog korisnika.


Projektom “S nama nisi sam” svakodnevna skrb u Dnevnom centru je značajno poboljšana uvođenjem dodatnih usluga stručnog tima (vozač, njegovatelj, psihijatar, psiholog, socijalni radnik, medicinska sestra) koji je također mobilan te sudjeluje i u aktivnostima planiranim na terenu, uz dodanu vrijednost koja je pritom ostvarena angažmanom volontera, objasnila je predsjednica Udruge s. Veronika Mila Popić dodajući da su tijekom 2023. godine 103 osobe volontirale u Udruzi Depaul Hrvatska.


Nabava vozila


Projekt je dijelom omogućio i nabavu vozila za pružanje izvaninstitucijskih socijalnih usluga, programa, mjera i aktivnosti.


– Projektne aktivnosti obuhvatile su ciklus edukacijskih radionica za korisnike, provoditelje programa, ali i događaje usmjerene široj javnosti s ciljem podizanja svijesti o problemu beskućništva povezanog sa starijom životnom dobi.


Krajnji učinak ovakvog oblika skrbi je smanjenje broja korisnika usluge smještaja kao institucijskog oblika skrbi izvan vlastite obitelji, te unaprjeđenje kvalitete izvaninstitucijskih socijalnih usluga.


Izuzetno smo zadovoljni što smo i putem ovog projekta mogli uložiti u kvalitetu pružanja usluga putem naših programa, a nove usluge koje su se putem projekta uvele pokazale su se važnima za djelotvornu resocijalizaciju naših korisnika te prevenciju institucionalizacije za osobe u riziku beskućništva starije životne dobi, što su nam u kasnijem razgovoru potvrdili i oni sami, rekla je s. Popić.


Našao dom u Kući utočišta


Nakon pressice, u Kući utočišta upoznali smo 69 godišnjeg Riječanina, koji je od 2007. godine korisnik Kuće utočišta, a neko vrijeme ondje je i volontirao.


On je ulični beskućnik, kako to kažu u Depaulu, a to znači da živi doslovno na ulici, bez krova nad glavom, 95 postotni je invalid i ima vrlo malu mirovinu. Često je na bolničkom liječenju i sada uz pomoć Depaula traži bar sobu kako bi mogao dostojno živjeti.


– Ovdje sam zadovoljan, po cijele dane boravim u Kući utočišta. Ovdje mi je sada dom. Imam tri obroka, dobivam odjeću koja mi je potrebna, ovdje obavljam higijenu, a najvažnije je da mogu porazgovarati sa svima, potražiti savjet, i svi su prema meni dobri i ljubazni. Obilaze me i nose mi hranu i na mjesto gdje spavam na ulici, ako se dogodi da ne dođem u Kuću utočišta, rekao je.