Edukativna kampanja

Rijeko, počeši se. Ako se navrijeme otkrije, rak testisa je potpuno izlječiv

Sanja Gašpert

Prof. dr. Dean Markić / Foto A. KRIŽANEC

Prof. dr. Dean Markić / Foto A. KRIŽANEC

Cilj je promovirati samopregled testisa, kako bi se, u slučaju da netko ima tumor, on otkrio u najranijoj fazi, dok nema metastaza, jer je njegovo liječenje ustvari najmanje agresivno, s najmanjim posljedicama, rekao je izv. prof. dr. sc. Dean Markić



RIJEKA – Tumori testisa najčešći su tumori kod muškaraca između 15. i 45. godine života i statistika je, nažalost, takva da nam ukazuje kako će se taj broj sve više povećavati. Također, njemu su najviše skloni Europljani.


Stoga želimo ukazati na značaj samopregleda, jer ne postoji prevencija tumora testisa. Ako se testisi adekvatno palpiraju jednom mjesečno, onda se može otkriti tumor testisa na samom početku. Naravno, što se on ranije otkrije, rezultati izlječenja su bolji. Naš je cilj promovirati samopregled testisa, kako bi se, u slučaju da netko ima tumor, on otkrio u najranijoj fazi, dok nema metastatske bolesti, jer je njegovo liječenje ustvari najmanje agresivno, s najmanjim posljedicama, rekao je izv. prof. dr. sc. Dean Markić, dr. med., jedan od dva izlagača na tribini riječkoj gradskoj vijećnici organiziranoj u sklopu kampanje “Rijeko, počeši se!”.


Doc. dr. Antun Gršković (treći s lijeva) govorio je o pokretu Movember / Foto A. KRIŽANEC


Pokret Movember


Kampanja je dio pokreta obilježavanja studenog kao mjeseca zaštite zdravlja muškaraca, pa je osim o tumorima testisa i njihovu pregledu, bilo još riječi općenito o samom pokretu Movember te o testosteronu i njegovu utjecaju na muško zdravlje. Pokret Movember, čije je ime nastalo spajanjem engleskih riječi moustache i november, tj. brkovi i studeni, nastao je u Australiji 2003. godine. U njegovu fokusu su zdravstveni problemi koji pogađaju muškarce, kao što su rak prostate i rak testisa, ali i često zanemarene poteškoće vezane uz mentalno zdravlje i samoubojstvo.


Samopregled najbolje obaviti tijekom tuširanja



 


Prof. Markić istaknuo je kako je Hrvatska na ljestvici učestalosti i smrtnosti od tumora testisa među dvadeset zemalja s najvećom incidencijom, na visokom šestom mjestu. Čimbenici koji mogu ukazati na povećan rizik od razvoja tumora testisa su nespušteni testisi, obiteljska opterećenost, postojanje tumora na jednom testisu te prehrana i čimbenici okoliša, dok su najčešći simptomi karcinoma bezbolno otvrdnuće testisa, odnosno »kvržica«, značajno uvećanje testisa i tupa bol. Kod samopregleda testisa, profesor Markić je sugerirao kako ga je najbolje napraviti tijekom ili neposredno nakon tuširanja toplom vodom, u stojećem položaju.

– Pokret postoji već dvadeset godina, dok se u Rijeci započelo s obilježavanjem Movembera unazad nekoliko godina, a na inicijativu studenata Medicinskoga fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Drago mi je da su ljudi prepoznali važnost ove priče, no volio bih da to ne ostane na mjesecu studenom, jer muško zdravlje ne definiraju samo testisi ili prostata, već i drugi organski sustavi u muškom tijelu o kojima treba brinuti. Žene su nam pokazale put k tome, jer već postoje inicijative osvještavanja vezane uz karcinom dojke, cerviksa itd, rekao je doc. dr. sc. Antun Gršković, dr. med.


Rana detekcija


Javnozdravstvenu kampanju “Rijeko, počeši se!” organizirao je Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, u suradnji s Gradom Rijekom, a u nju su se još uključili i igrači HNK-a Rijeka, navijači Armade te djelatnici brojnih drugih institucija i privatnih tvrtki. Njezin je cilj podignuti svijest i potaknuti muškarce da jednom mjesečno naprave samopregled testisa u svrhu rane detekcije raka testisa. Treba spomenuti kako je on dvadeseti karcinom po učestalosti te da od njega u Hrvatskoj godišnje oboli oko dvjesto muškaraca, no dobre su vijesti da je on u čak 95% slučajeva potpuno izlječiv.