Međunarodni skup

Zbornik o industrijskoj baštini: Rijeka kao grad bez industrije, u potrazi za novim identitetom

Bruna Matičić

Nana Palinić i Iva Mrak / Foto Marko Gracin

Nana Palinić i Iva Mrak / Foto Marko Gracin

Riječka industrijska baština predstavlja bogatstvo koje treba očuvati kao osnovu budućeg gospodarskog i urbanog napretka, ističe Nana Palinić



U Gradskoj vijećnici predstavljen je Zbornik 8. međunarodne konferencije o industrijskoj baštini posvećen temi Obnova industrijskog naslijeđa, građevina i struktura koje su činile, a i danas čine, značajan dio urbanog tkiva europskih i svjetskih gradova.


Riječ je o posljednjem u nizu uspješnih međunarodnih skupova o industrijskoj baštini koju od 2003. godine redovito organizira druge Pro Torpedo, održanom u svibnju 2018. godine na Građevinskom fakultetu u Rijeci.


Zbornik koji je nastao kao produkt konferencije predstavile su urednice Nana Palinić i Iva Mrak u društvu nakladnika Velida Đekića, predsjednika udruge Pro Torpedo i Ivane Štimac Grandić, nekadašnje dekanice Građevinskog fakulteta.





– Rijeka, nekoć velika luka i industrijsko središte, a danas grad bez industrije, u potrazi je za novim identitetom. Tijekom godina izrađen je niz kvalitetnih studija, programa, projekata čija je svrha bila osiguranje opstanka najvrjednije riječke industrijske baštine koja predstavlja bogatstvo koje treba očuvati kao osnovu budućeg gospodarskog i urbanog napretka.


Ideja 8. konferencije bila je pokazati domaća i inozemna iskustva u zaštiti i obnovi industrijske baštine te ukazati na probleme koji se pojavljuju, ali je bila i prilika za sveobuhvatnu sintezu o vrijednosti industrijske baštine, industrijskom i postindustrijskom društvu i njegovim baštinicima, rekla je Nana Palinić.


Istaknula je da su u Zborniku objavljena i prezentirana 53 rada hrvatskih, ali i inozemnih stručnjaka koji su sudjelovali na konferenciji, a koji daju zanimljiv prikaz sadašnjeg stanja i problematike obnove industrijske baštine te prikazuju niz realizacija i kvalitetnih projekata za buduće prenamjene industrijskih građevina.


– Ono što možda još uvijek nije prezentirano i što očekujemo od budućih konferencija, a vjerujem da će ova situacija tomu doprinijeti, jest samoodrživost i povratak proizvodne namjene u nekadašnje industrijske obnove, kazala je Palinić.


Iva Mrak dodala je kako je 8. konferencija, poput prethodnih pokazala da je industrijska baština aktualna tema koja i dalje izaziva veliko zanimanje stručne, ali i šire javnosti.


– S obzirom na visoku kvalitetu radova objavljenih u Zborniku, a koji su osim obnove obuhvatili i neke druge teme vezane uz ovo široko područje, za nadati se da će analize i zaključci znanstvenika i stručnjaka ovdje prezentirani biti uključeni u buduće procese planiranja, gradnje i turističke ponude, zaključila je Mrak.


Zbornik je moguće nabaviti preko udruge Pro Torpedo, koja priprema sljedeću međunarodnu konferenciju o industrijskog baštini.


Naime, kako je istaknuo Velid Đekić, 9. konferencija posvećena industrijskoj baštini nakon 1945. godine već se trebala održati, ali je zbog pandemijskih okolnosti odgođena do nepoznatog datuma.