Monografija

Rijeka filantropije u petnaest priča za petnaest godina

Ingrid Šestan Kučić

Foto Damir Škomrlj

Foto Damir Škomrlj

Dvojezična monografija, na hrvatskom i engleskom jeziku, rezultat je timskog rada, donosi pregled aktivnosti u proteklih 15 godina poput donatorskih aukcija, različitih natječaja i sličnih aktivnosti kroz koje je Zaklada u tom razdoblju u akademsku zajednicu distribuirala više od 6,5 milijuna kuna



RIJEKA – »Rijeka filantropije: 15 priča za 15 godina Zaklade« naziv je monografije Zaklade Sveučilišta u Rijeci koja je sinoć predstavljena, a riječ je o izdanju koje kroz 15 poglavlja, odnosno odabranih priča, na informativan i inspirativan način donosi priču o riječkoj sveučilišnoj filantropiji.


Cilj je Monografije trajno obilježiti rad Zaklade kao potporne institucije koja je do danas poduprijela više od 1.500 korisnika, te koja služi kao originalan i uspješan primjer povezivanja akademske, poduzetničke i civilne zajednice u regionalnom, nacionalnom, pa čak i međunarodnom kontekstu. Navodeći kako ideja monografije nije pružiti suhu povijest Zaklade, ravnateljica izv. prof. dr. Iva Rinčić, istaknula je da 15 poglavlja pruža priču o nastanku i razvoju jedne institucije.


Poseban grad


– Rijeka je po mnogočemu posebna. Više od petnest godina Zaklade je za nama, a njeni osnivači još uvijek su uz nas. Ta riječka stabilnost možda je i tajna riječke ideje koju Zaklada kao svoju strategiju pokušava promicati, ideja da sveučilište mora biti u svemu i uvijek u službi zajednice kako bi imalo pravo tražiti od te zajednice potporu, kazala je ravnateljica.




Sinoć predstavljeno izdanje rezultat je timskog rada, a dvojezična monografija, na hrvatskom i engleskom jeziku, donosi pregled aktivnosti u proteklih 15 godina poput donatorskih aukcija, različitih natječaja i sličnih aktivnosti kroz koje je Zaklada u tom razdoblju u akademsku zajednicu distribuirala više od 6,5 milijuna kuna. Prisjetivši se samih početaka Zaklade jedan od njenih osnivača, akademik Daniel Rukavina, istaknuo je snažnu podršku Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije, koji i danas čine njene osnivače.


– U to vrijeme ideja zaklade u hrvatskoj sveučilišnoj zajednici bila je potpuna nepoznanica, a kada smo osnovali Zakladu, bilo ju je važno osnovati na takvim temeljima koji će sve cijljeve, koji lijepo zvuče na papiru, i realizirati. Zaklada je do danas zadržala principe bitne za akademsku zajednicu, a riječ je o principima čestitosti, izvrsnosti i društvene angažiranosti u akademskom radu, istaknuo je akademik Rukavina.


Izražavajući zadovoljstvo osnivača onime što je Zaklada postigla riječki gradonačelnik Vojko Obersnel podsjetio je da se prilikom osnivanja radilo o prvoj sveučilišnoj zakladi u Hrvatskoj, ali i prvoj zakladi čiji osnivač nije samo sveučilište, dok je predsjednik Upravnog odbora Zaklade, prof. dr. Damir Zec, istaknuo da je ta institucija bila ispred svog vremena te je danas također ispred svog vremena u Hrvatskoj. Ocijenivši pak sinoć predstavljeno izdanje impresivnim u pogledu sadržaja i formata, rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. Snježana Prijić Samaržija istaknula je da su osnivači Zaklade bili vizionari, a kao jedan od najvažnijih projekata izdvojila je sustav nagrađivanja mladih znanstvenika.


Alumna


Sinoćnja promocija monografije ujedno je bila i prilika predstavljanja Alumna Zaklade – zajednice dobitnika Zakladinih nagrada. Naime, do danas je Zaklada nagradila 102 znanstvenika i umjetnika, 3 studenta, 3 dobitnika nagrade u kategoriji Transfer znanja te dodijelila 3 posebne nagrade–zahvale institucijama. Inicijativa njihovog okupljanja i povezivanja, te kontinuirane popularizacije znanstvenog i umjetničkog rada, pridonijet će, ne samo ostvarivanju misije Zaklade Sveučilišta u Rijeci, nego i promociji akademske filantropije uopće.