Inovativan program

Novi put: Rijeka dobila Centar za podršku beskućnicima

Bruna Matičić

Foto: S. DRECHSLER

Foto: S. DRECHSLER

Novootvoreni Centar u Ulici Antuna Mihića usmjeren je prema boljoj socijalnoj i društvenoj integraciji beskućnika i korisnika nužnoga smještaja, kojima će se tu omogućiti lakši pristup socijalnim uslugama, pružati psihosocijalna podrška, pomoć u nalaženju posla itd.



RIJEKA – Kao dio riječkog inovativnog programa socijalnog uključivanja beskućnika naziva »Novi put«, jučer je otvoren i pokrenut Centar za podršku beskućnicima.


Novootvoreni Centar za podršku beskućnicima smješten u sklopu nužnog smještaja Grada Rijeke u Ulici Antuna Mihića usmjeren je prema boljoj socijalnoj i društvenoj integraciji ove ugrožene skupine građana. Unutar njega beskućnicima i korisnicima nužnoga smještaja omogućit će lakši pristup socijalnim uslugama, ali i pružati psihosocijalnu podršku, pomoć u snalaženju na tržištu rada i među propisima koji reguliraju njihova razna prava i obveze. Prostor je opremljen informatičkom i drugom opremom te će se, osim podrške, u njemu provoditi edukacijske radionice i predavanja, a pružat će se pomoć u učenju i školskim obavezama za djecu iz nužnog smještaja.


Savjeti i radionice


– Premda projekt nije financijski težak poput nekih drugih projekata iz Kohezijskog fonda, izuzetno je važan, rekao je gradonačelnik Vojko Obersnel u uvodnom obraćanju prilikom otvorenja novog Centra. Naime, projekt »Novi put« dvogodišnji je socijalni program Grada Rijeke čija je provedba započela prošle godine i osigurana su EU sredstva u iznosu od 1,5 milijuna kuna, dok je za uređenje prostorije Centra za pružanje podrške izdvojeno 210 tisuća kuna.




Cjelokupni projekt provodi Odjel za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke u partnerstvu s riječkim prihvatilištima Udruge Oaza i Franjevačkog svjetovnog reda Trsat »Ruže sv. Franje« te Centrom za socijalnu skrb Rijeka.


– Primjereno uređen prostor s opremom namijenjen je za rad s beskućnicima i psihosocijalne tretmane, razgovore, pripremu za uključivanje u normalan život te za pomoć da problem beskućništva i nužnog smještaja ipak riješe na nekakav drugačiji, primjereniji način. I to je velika vrijednost projekta, a vjerujem da će, zajedno s nama, partneri opravdati sredstva i pružiti novu kvalitetu u životu riječkih beskućnika, kazao je Obersnel.


– Vrijednost ovog projekta je što se objekt nalazi u neposrednoj blizini nužnog smještaja Grada Rijeke, čiji će korisnici, ali i beskućnici te osobe koje su u riziku od beskućništva, moći dobiti savjet, imati radionice, dobiti informacije o ostvarivanju svojih prava ili naučiti kako izaći iz kruga beskućništva, kazala je voditeljica projekta Maja Pudić, koja je ujedno i voditeljica Službe za socijalnu skrb Grada Rijeke.


Foto: S. DRECHSLER

Foto: S. DRECHSLER


Mobilni FollowUp tim


U novootvorenom Centru za podršku beskućnicima djelovat će članovi mobilnog stručnog FollowUp tima koji čine stručni djelatnici iz dva prihvatilišta za beskućnike te djelatnik Centra za socijalnu skrb Rijeka. Stoga, između ostalog, kaže Pudić, projekt predviđa i osnaživanje i jačanje kapaciteta stručnjaka kroz dodatnu edukaciju, razne tečajeve i kontinuiranu superviziju tijekom trajanja provedbe. Važno je educirati stručnjake na koji način raditi s ovom ugroženom populacijom ljudi koja je fragilna i zapravo treba jedan novi, inovativniji pristup, kako bi riješili svoje probleme.


Dejan Travica iz Prihvatilišta Oaza istaknuo je važnost Centra za resocijalizaciju beskućnika.


– Budući da je riječ o ljudima koji su socijalno prilično izolirani jer nemaju iskustva, načina i znanja, Centar je zamišljen kao točka u kojoj će moći dobiti sve informacije o socijalnom zbrinjavanju, određenim pravima, zatim kao podrška u zapošljavanju, pomoć u učenju i brojne druge aktivnosti. Osim toga, i mi kao partneri, dio aktivnosti provodit ćemo s korisnicima našeg prihvatilišta, kazao je Travica, dok je Pjer Orlić iz Prihvatilišta Ruže sv. Franje istaknuo kako je svrha prihvatilišta i ovoga Centra ljudima pružiti podršku u trenutku kada im ona najviše treba. Također, objasnio je kako će tri puta tjedno ili više, ovisno o potrebi, u određeno vrijeme u Centar dolaziti predstavnici FollowUp tima koji će biti na raspolaganju korisnicima nužnog smještaja, ali i svim beskućnicima na području Rijeke i osobama u socijalnoj potrebi.