Smanjenje rizika

Riječkim studentima prikazane mogućnosti snaga civilne zaštite

Vladimir Mrvoš

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Na Kampusu na Trsatu obilježen je Međunarodni dan smanjenja rizika od katastrofa



Na kampusu na Trsatu povodom Međunarodnog dana smanjenja rizika od katastrofa koji se obilježava 13. listopada Područni ured civilne zaštite Rijeka u suradnji sa Građevinskim fakultetom u Rijeci održao je edukaciju studenata u koju su uključeni i pripadnici operativnih snaga sustava civilne zaštite Primorsko-goranske županije.



– Cilj održavanja ove edukacije je da se studenti upoznaju sa sustavom civilne zaštite u RH, pravilima i postupanjima uslijed velike nesreće ili katastrofe, kao i sa djelovanjem interventnih službi u takvim slučajevima, objasnio je Matko Škalamera pročelnik Područnog ureda civilne zaštite Rijeka.




Međunarodni dan smanjenja rizika od katastrofa (International Day for Disaster Reduction – IDDR) na inicijativu Ujedinjenih naroda, diljem svijeta obilježava 13. listopada, a svrha mu je promicanje potrebe smanjenja rizika od katastrofa, uključujući i prevenciju, ublažavanje i pripremu na svim razinama i aktivno sudjelovanje od osobne do nacionalne razine.



Aktivnosti su započele predavanjem studentima o sustavu civilne zaštite i iskustvima članova tima CZ RH koji je angažiran nakon potresa u Turskoj ove godine, te prezentacijom rada potražnog psa u cilju pružanja pomoći u pretraživanju ruševina.


Nakon predavanja operativne snage sustava CZ na vanjskom prostoru, između Gradevinskog fakulteta i Objekta studentske prehrane u pet radnih točki proveli su prezentacije, odnosno edukacije studenata.



Tako je Državna intervencijska postrojba CZ studentima prezentirala opremu i tehniku spašavanja u velikim nesrećama i katastrofama, dok je Dobrovoljno vatrogasno društvo Sušak studente upoznala sa vatrogasnom tehnikom, odnosno vatrogasnim vozilom, pumpama, armaturama, cijevima te osobna zaštitna oprema vatrogasca.



Zavod za hitnu medicinu PGŽ, dao je prikaz opreme i djelovanja, dok je Društvo crvenog križa PGŽ prezentiralo opremu Službe spašavanja života na vodi i upoznalo studente s djelovanjem Interventnih timova Hrvatskog Crvenog križa.


Na prezentaciji svojih mogućnosti, Hrvatska gorska služba spašavanja Stanica Rijeka, objasnila je studentima svoju ulogu i pokazala opremu za djelovanje u planinama.



– Osim prikazane opreme i upoznavanje s ulogom ovih službi, cilj ove aktivnosti je i da se studente upozna sa mogućnostima dragovoljnog učešća u sustavu CZ PGŽ, ali i pružanju osobne i uzajamne pomoći, zaključio je Škalamera.