Visoka ocjena

Riječki Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku proslavio 55 godina djelovanja

Ingrid Šestan Kučić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Godine 2018., prvi put u povijesti Zavoda, dogodilo se da su studenti upravo nastavnika Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku izabrali za najboljeg nastavnika na studiju medicine



U sklopu Dana Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci svečano je obilježena 55. obljetnica Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku Medicinskog fakulteta u Rijeci, a kako je istaknuo njegov predstojnik prof. dr. Dražen Cuculić, od osnutka Zavoda do 2020. godine obavljeno je više od 18.500 pregleda umrlih osoba, izvršeno više od 7.000 histopatoloških pretraga, te približno 50.000 kemijskih analiza u krvi i urinu umrlih ili živih osoba.


U okviru mrtvozorničke službe, liječnici Zavoda su od 1995. do danas obavili više od 25.000 mrtvozorničkih pregleda.


– U 55 godina postojanja, Zavod se razvijao i napredovao u stručnom, nastavnom i znanstvenom smislu, suočavajući se s brojnim profesionalnim izazovima.




Svakodnevne stručne aktivnosti djelatnika Zavoda u vidu provođenja obdukcija, mrtvozorstava, kvalifikacije težine tjelesnih ozljeda i ostalih vrsta vještačenja za potrebe sudova, državnog odvjetništva, policije, županije i građanstva iziskuju maksimalni angažman svih zaposlenika, kazao je predstojnik.


Veliko iskustvo


U svom osvrtu na povijest Zavoda, prof. dr. Cuculić je kazao da su ratno i poratno razdoblje osigurali stjecanje neprocjenjivog profesionalnog iskustva.



– Za vrijeme Domovinskog rata u Hrvatskoj sav je kadrovski i stručni potencijal Zavoda bio usmjeren na rješavanje pitanja vezanih za ratna zbivanja i žrtve Domovinskog rata.


Djelatnosti vezane za ekshumacije, identifikaciju i preglede civilnih žrtava rata i smrtno stradalih pripadnika HV-a provodile su se na terenu Zbornog područja Gospić i u prostorima Zavoda za sudsku medicinu.


U tu svrhu, dio djelatnika Zavoda aktivno je sudjelovalo u Domovinskom ratu, te su stekli status hrvatskih branitelja, a za svoj su doprinos odlikovani i Spomenicom Domovinskog rata, kazao je prof. dr. Cuculić.


Dodajući da je Zavod za sudsku medicinu integriran u nastavnom programu Medicinskog fakulteta za studente medicine, kazao je da je Zavod i vanjski suradnik Stomatološkog fakulteta na studiju dentalne medicine te se po potrebi drže predavanja studentima medicinsko-laboratorijske dijagnostike i pri Fakultetu zdravstvenih studija u Rijeci.


– Nastavno osoblje uključeno je i u programe trajne izobrazbe zdravstvenih djelatnika hitne medicinske pomoći, KBC-a Rijeka te mrtvozorničke tečajeve u organizaciji Primorsko-goranske županije.


Od osnutka Zavoda do danas, značajno je proširen nastavni kurikulum nizom elektivnih kolegija, kao što su: Hitna stanja u sudskoj medicini, Sudska medicina i kardiovaskularni sustav, Obrada i klasična sudsko-medicinska identifikacija ljudskih posmrtnih ostataka te Bioetički aspekti forenzike, kazao je prof. dr. Cuculić.


Ujedno je dodao i da je na Zavodu obranjeno 7 magistarskih radova, 9 doktorskih teza te skoro 80 diplomskih radova studenata opće medicine i stomatologije, a ono na što je Zavod posebno ponosan su studentske ankete kojima se evaluira nastava na Katedri te imaju uvijek natprosječno visoku ocjenu.


Ljetna škola CSI


– Tako se 2018. godine prvi put u povijesti Zavoda dogodilo da je našeg nastavnika na fakultetskom vijeću izabrala studentska organizacija za najboljeg nastavnika na studiju medicine.


Na znanstvenom planu, liječnici Zavoda međunarodnu suradnju ostvaruju članstvom u međunarodnim forenzičkim društvima, sudjelovanjem u programima stručnog obrazovanja i aktivnim sudjelovanjem na domaćim i međunarodnim kongresima.


Od samog utemeljenja Zavoda, objavljeno je stotinjak radova u prestižnim forenzičkim stručnim i znanstvenim časopisima, samostalno ili u suradnji s domaćim ili stranim kolegama.


Unatrag 5 godina, kao poseban brend, u organizaciji našeg Zavoda je tijekom 2017., 2018. i 2019. godine održana Ljetna škola CSI, koja je izazvala veliki interes polaznika, a među predavačima su bili renomirani znanstvenici i forenzičari iz Beograda, Ljubljane i Splita, kao i profesori s Pravnog fakulteta u Rijeci, istaknuo je predstojnik.


S obzirom na to da je Ljetna škola zaustavljena zbog epidemije, prof. dr. Cuculić je zaključio da će se program opet revitalizirati kad se za to stvore epidemiološki uvjeti.