Zabrinjavajuće stanje

BORBA S PANDEMIJOM Riječki liječnici pomažu u Čakovcu i Varaždinu

Alenka Juričić Bukarica

Snimio VEDRAN KARUZA

Snimio VEDRAN KARUZA

Za sada ne zna točno koliko će liječnici biti na ispomoći, ali ravnatelj KBC-a Rijeka, dr. Alen Ružić, naglašava da je situacija u riječkoj bolnici dobra te da nema većih organizacijskih problema



RIJEKA  Hrvatska je s 1.194,3 aktivna slučaja bolesti COVID-19 na 100.000 stanovnika u prethodnih 14 dana najgora od ukupno 31 europske zemlje, pokazuju najnoviji podaci Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC). Više od tisuću aktivnih slučajeva na 100.000 stanovnika u Europi imaju još samo Litva, Luksemburg i Slovenija. Za usporedbu, Austrija ima 503,3, Francuska 231,6, Italija 443,4, Španjolska 218,1, Njemačka 328,1, Mađarska 732, Slovačka 440, a Grčka 199,2 slučajeva.



S jučerašnjih novih 4.135 slučaja, u Hrvatskoj je u ovom trenutku ukupno 25.270 aktivnih slučajeva COVID-19, a u samoizolaciji je trenutno 63.908 osoba. Od početka epidemije do danas ukupno su zabilježene 172.523 osobe zaražene koronavirusom. Jučer je na bolničkom liječenju bilo 2.792 pacijenta, a 295 pacijenata na respiratoru.


LJESTVICA ECDC-a

(aktivni slučajevi na 100.000 stanovnika u 14 dana)
1. HRVATSKA 1.194,3
2. Litva 1.146,7
3. Luksemburg 1.079,7



 


Plato u PGŽ-u


U Primorsko-goranskoj županiji, prema jučerašnjim podacima, bilo je 367 novooboljelih na 1.229 napravljenih testova. Ozdravilo je 268 osoba pa je ukupan broj aktivnih slučajeva na području županije sada 3.495. Prema podacima Ureda ravnateljstva KBC-a na bolničkom liječenju se nalazi 130 pacijenata, a od tog je broja na respiratoru 19 osoba. U 24 sata, izvijestio je primorsko-goranski stožer, preminulo je pet osoba.



O novim brojkama u PGŽ-u izvijestio je jučer prof. dr. sc. Vladimir Mićović, ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo, navodeći kako je u proteklih 14 dana prosjek novozaraženih u PGŽ-u ustabilio na tridesetak posto testiranih, kao i da se jako puno testira.


Vladimir Mićović / Foto M. GRACIN

Vladimir Mićović / Foto M. GRACIN


 


– To ide u prilog tome da dolazimo do platoa epidemije koji će potrajati još neko vrijeme, dok nove mjere ne počnu davati efekte. Svi dijelovi zdravstvenog sustava dobro djeluju i broj oboljelih osoba u KBC-u nije srazmjeran tako velikom broju zaraženih, kazao je prof. dr. sc. Mićović napominjući, međutim, kako je u proteklih 14 dana broj umrlih od COVID-19 narastao na čak 51 osobu.



Još je jednom upozorio građane na važnost odgovornog ponašanja tijekom predstojećih blagdana.


– Predsjednik Svjetske zdravstvene organizacije je poručio, a s time se svi slažemo, kako ove blagdane jedni drugim prije svega zaželimo život i zdravlje, a onda sreću. Provedimo blagdane u krugu najuže obitelji i budimo nadasve disciplinirani skrbeći na taj način za starije. Da bi, nakon blagdana krenuli prema smanjenju brojki novozaraženih, poručio je ravnatelj NZZJZ-a.


Po smrtnosti četvrti u Europi

Prema jučerašnjim podacima Nacionalnog stožera civilne zaštite u Hrvatskoj je zabilježeno i rekordnih 78 preminulih osoba u 24 sata, pa se ta brojka sada ukupno od početka pandemije popela na čak 2.562 osobe. Po broju umrlih Hrvatska je na neslavnom četvrtom mjestu u Europi sa stopom od 21,7 umrlih od COVID-19 u protekla dva tjedna na 100.000 stanovnika. Više mrtvih na 100.000 stanovnika u prethodnih 14 dana imaju samo Bugarska, Slovenija i Mađarska, pokazuju podaci ECDC-a. S druge strane, Španjolska i Njemačka, primjerice, imaju tek nešto više od šest umrlih od COVID-19 na 100.000 stanovnika.

 


Fluktuacija timova


Govoreći o suradnji zdravstvenih ustanova, Mićović je kazao kako fluktuacije ima, pa su županijske zdravstvene ustanove dale određeni broj timova na ispomoć KBC-u, kao i da je KBC pomogao svojim kadrom Nastavnom zavodu.



– Jako dobro komuniciramo i međusobno surađujemo, i to nas možda čini i uspješnijima od drugih županija, dodao je prof. dr. sc. Mićović.
Liječnici iz riječkih zdravstvenih ustanova pomažu i kolegama u drugim krajevima Hrvatske.


Kako doznajemo od prof. dr. sc. Alena Ružića, ravnatelja KBC-a Rijeka, nekoliko riječkih liječnika je već proteklog tjedna otišlo pomoći kolegama u kontinenalne županije temeljem odluke Ministarstva zdravstva o privremenom rasporedu djelatnika. U druge županije su, doznajemo, išli i liječnici iz bolničkih cenatara u Puli, Lovranu i Opatije.


– Konkretno, iz našeg KBC-a su tri liječnika internista otišla u Čakovec prije nekoliko dana, a idući tjedan u Varaždin odlaze dva internista i jedan anesteziolog, rekao nam je ravnatelj riječkog KBC-a, navodeći kako se za sada ne zna točno koliko će liječnici biti na ispomoći. Naglasio je kako je situacija u KBC-u Rijeka dobra te većih organizacijskih problema nema.



– Situacije za sada stabilna, čuvamo se i gledamo unaprijed, zaključio je prof. dr. sc. Ružić.


U riječkom KBC-u se srećom za sada dobro nose s pandemijom, a kako bi tako i ostalo, osobito u predstojeće blagdnko doba, vrlo je važno pridržavati se protupandemijskih mjera i doista se ponašati odgovorno.