Osma godišnjica

Riječki Fakultet zdravstvenih studija uskoro uvodi nove diplomske programe sestrinstva

Ingrid Šestan Kučić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Pokrenuta je akreditacija dva sveučilišna diplomska programa - Javno zdravstvo te Zdravstvena gerontologija i palijativna skrb starijih



Svečanom sjednicom Fakultetskog vijeća Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci obilježio je osmu godinu djelovanja, a dekanica prof. dr. Daniela Malnar kazala je da je ta ustanova u posljednjih godinu dana osnovala Odbor za znanost, Odbor za nastavu i studente, kao i povjerenstva za etička pitanja, za izdavačku djelatnost te za unutarnju prosudbu.


Kvalitetnija nastava


– Time smo značajno doprinijeli poboljšanju kvalitete i u nastavi i u znanosti. U rad svih odbora uključeni su studenti na koje smo i inače ponosni, jer su se vrlo aktivno uključili u rad Fakulteta, ali i u rad društvene zajednice.


U izuzetno teškoj situaciji u kojoj se zdravstveni sustav našao za vrijeme pandemije zbog nedostatka zdravstvenog osoblja, studenti su se aktivno uključili kao volonteri i pomagali KBC-u Rijeka, tako i Nastavnom zavodu za javno zdravstvo gdje su se aktivno uključili u cijepljenje stanovništva, istaknula je dekanica.




Proteklu godinu obilježila je i akreditacija sveučilišnog studija sestrinstva, odnosno ukidanje stručnog studija, inicirana je i promjena programa preddiplomskog studija fizioterapije, a pokrenuta je i akreditacija dva nova sveučilišna diplomska programa sestrinstva.


Riječ je o programima Javno zdravstvo te Zdravstvena gerontologija i palijativna skrb starijih.


– Programi su moderno koncipirani, na bazi modula i u skladu s europskim programa. Ponovo probijamo tržište s nečim za što smatramo ne samo da postoji za tim veliki interes, nego i velika potreba, najavila je prof.dr. Malnar.


Brojni iskoraci


Fakultet je napravio i iskorake u području znanosti, formirano je šest istraživačkih timova, a trend objavljivanja znanstvenih i stručnih radova je uzlazan. Ove je godine prvi put organiziran i neformalan doručak za 14 doktoranata kako bi izmijenili svoja iskustva, a to će, prema najavama dekanice, postati tradicija.


U okviru svečanosti dodijeljena je i nagrada »Viktor Finderle« najboljim studentima koja je pripala Tomislavu Stašiću i Petru Lendlu, dok je kao najcitiranija znanstvenica nagrađena prof. dr. Sandra Kraljević Pavelić, zahvalnice su uručene dekanu Medicinskog fakulteta prof.dr. Goranu Hauseru te ravnatelju KBC-a Rijeka prof.dr. Alenu Ružiću.


Kako su ovogodišnji Dani Fakulteta posvećeni svjesnosti o limfedemu, otvorena je i izložba pod naslovom »Limfa i ja« koja predstavlja osam žena koje povezuje svakodnevica života s limfedemom.