LJETNI UPISNI ROK

Rezultati upisa u srednje škole u PGŽ: Nitko neće u mesare i zidare, svi bi u gimnazije

Ingrid Šestan Kučić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Interes za strukovne četverogodišnje programe je na prošlogodišnjoj razini, a za trogodišnje programe nešto je manji nego lani



Za tri godine na primorsko-goransko tržište rada neće izaći nova generacija mesara i zidara, jer među ovogodišnjim osmašima nema interesa za ta zanimanja.


Zbog neinteresa, najavila je na današnjoj konferenciji za novinare pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Primorsko-goranske županije, Edita Stilin, na jesenskom roku upisa ti se programi neće nuditi učenicima koji još nisu našli mjesto u srednjoškolskoj klupi.


Iako je Primorsko-goranska županija turistički orijentirana čini se da to nisu i ovogodišnji osmaši, jer nakon niza godina Ugostiteljska škola Opatija ostvarila je nešto slabiji upis i to u programima za tehničara posluživanja, konobara i kuhara, ali i slastičara.




– Sve ove godine u toj smo školi bilježili lijepi upis, ali možda se to najesen promijeni, ustvrdila je pročelnica.


Ogroman pomak


Ne ide se budućim srednjoškolcima ni u soboslikare, oblagače podova i uzgajivače cvijeća, ali im se ide u gimnazije. Učenika koji čekaju jesen za odabir srednjoškolskog obrazovanja, dodala je Stilin, je malo, a iznoseći podatak da je na ljetnom roku upisa mjesto u srednjoj školi našlo 2.595 učenika, zamjenik primorsko-goranskog župana Robert Matić izrazio je zadovoljstvo činjenicom da je 87 posto ukupne upisne kvote popunjeno.


– Gimnazijski programi popunjeni su 88 posto, a to u odnosu na prošlu školsku godinu predstavlja rast od pet posto. To nas veseli, jer ukazuje na jačanje interesa za općim obrazovanjem i spremnosti mladih da nastave školovanje na visokoškolskim ustanovama.


Također, vesele i rezultati upisa u četverogodišnje i petogodišnje strukovne programe, jer popunjeno je 94 posto upisne kvote. To je dobar pokazatelj da mladi prepoznaju i važnost strukovnog obrazovanja, a nešto slabiji interes je za trogodišnje obrtničke programe.


Tu je popunjeno 79 posto kvote, što ostavlja prostor za poslodavce da motiviraju učenike za upis obrtničkih programa, kazao je Matić.



Foto Sergej Drechsler

Najveći interes osmaši su ove godine pokazali za gimnazijske programe, interes za strukovne četverogodišnje programe na prošlogodišnjoj je razini, a kako je iznijela Stilin interes za trogodišnje programe nešto je manji.


– Međutim, tu smo napravili ogroman pomak, jer prije dvije godine popunjenost tih programa bila je 63 posto, a danas je to 79 posto. Tu je napravljen ogroman iskorak, napomenula je pročelnica.


Nakon ljetnog upisnog roka u gimnazijskim je programima ukupno ostalo 110 slobodnih mjesta, u strukovnim četverogodišnjim i petogodišnjim 83, u trogodišnjim programima 128, u umjetničkim programima 28, a u programima za učenike s teškoćama u razvoju ima još 43 upisna mjesta.


Obrazovni programi


Osvrćući se na obrazovne programe za koje učenici nisu pokazali interes te se neće upisivati u jesenskom roku pročelnica je podsjetila da od jeseni kreće reforma strukovnog obrazovanja, odnosno uvođenje modularne nastave zbog čega su formirani novi kurikuli, njih 147 za koje se očekuje da budu usklađeni s tržištem rada.


Tako su zidari postali građevinski radnici u održivoj gradnji, a uz nepopularne zidare i mesare Stilin je istaknula da ima još škola koje će morati poraditi na programima kako bi oni postali atraktivniji budućim srednjoškolcima.


– Voljela bih da pojedini ravnatelji razmisle o promjeni programa. Primjerice u Srednjoj talijanskoj školi nisu dobri upisi u prirodoslovno-matematički smjer, u Srednjoj školi “Hrvatski kralj Zvonimir” slab je upis konobara, na Rabu kuhara, na Malom Lošinju tehničara za brodostrojarstvo, kao i kuhara.


U Srednjoj školi Delnice loše je prošao upis operatera za strojne obrade, kao i u Prometnoj školi za tehničara za poštu i poštansku logistiku, a tu se na izmjenama programa već radi, objasnila je pročelnica.


Podsjećajući da je Županija ove godine predlagala upis 28 učenika u razrednim odjelima medicinskih sestara Stilin je rekla da je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih taj broj smanjilo na 26, dok je za razliku od županijskog prijedloga da gimnazijski programi broje 24 učenika u razredu Ministarstvo tražilo upis 26 učenika po gimnazijskom razrednom odjelu.


– Svi naši učenici imali su mogućnost izbora, jer škole su raspolagale s 2.875 upisnih mjesta, a mogli su upisati 94 obrazovna programa.


Od toga sedam gimnazijskih, jedan petogodišnji, 35 četverogodišnjih, 20 trogodišnjih strukovnih, 27 umjetničkih i četiri programa za učenike s teškoćama u razvoju.


Županija je osnivač 30 srednjih škola, dok je jedne osnivač salezijanska provincija te tri privatne osobe, a u škole čiji je osnivač Županija upisan je 2.461 učenik.


U odnosu na lani to je nešto manje učenika, ali očekujemo da će se na jesenjem roku upisati još od 50 do 60 učenika, zaključila je Stilin.


Jesenski rok upisa u srednje škole počinje 25. kolovoza, a škole će raspolagati s 391 upisnim mjestom.


Gotovo svi gimnazijski programi popunjeni


Škole koje su u potpunosti popunile upisne kvote su Prva sušačka hrvatska gimnazija, Salezijanska klasična gimnazija, Srednja škola Ljudevita Adamića. Prva riječka hrvatska gimnazija ima još svega 13 mjesta, Gimnazija “Eugen Kumičić” 15 i to za program jezičnog usmjerenja, a GAM samo jedno mjesto.


U gimnazijskim programima kvote su popunile i Srednja talijanska škola, Srednja škola Ambroza Haračića Mali Lošinj te Ekonomska škola Mije Mirkovića, u kojoj je gimnazijski program u potpunosti popunjen.


Škole koje su u potpunosti popunile svoje upisne kvote u strukovnim programima, četverogodišnjim i petogodišnjim zanimanjima, su: Srednja talijanska škola, Prirodoslovna i grafička škola, Srednja škola “Hrvatski kralj Zvonimir” Krk, Medicinska škola, Ekonomska škola Mije Mirkovića, Srednja škola za elektrotehniku i računalstvo, Tehnička škola, Građevinska tehnička škola, Hotelijersko-turistička škola Opatija, Škola za trgovinu i modni dizajn, Elektroindustrijska i obrtnička škola te Obrtnička škola Opatija.


Škole koje su u potpunosti popunile svoje upisne kvote u strukovnim obrtničkim i industrijskim programima su Prometna škola te Elektroindustrijska i obrtnička škola.


Slobodna mjesta za jesenski rok


SŠ Ambroza Haračića Mali Lošinj – 34


Graditeljska škola za industriju i obrt – 28


SŠ dr. Antuna Barca Crikvenica – 26


Ugostiteljska škola Opatija – 26


Ekonomska škola Mije Mirkovića – 24


Strojarska škola za industrijska i obrtnička zanimanja – 24


SŠ “Hrvatski kralj Zvonimir” Krk – 21


Željeznička tehnička škola Moravice – 17


SŠ Markantuna de Dominisa Rab – 17


Međunarodna srednja škola Adria – 16


SŠ Delnice – 16


Glazbena škola Ivana Matetića Ronjgova – 16


Pomorska škola Bakar – 15


Gimnazija Eugena Kumičića Opatija – 15


Srednja Waldorfska škola – 14


Prva riječka hrvatska gimnazija – 13


SŠ “Vladimir Nazor” Čabar – 12


Srednja talijanska škola – 12


Prometna škola – 11


Obrtnička škola Opatija – 8


Prva sušačka hrvatska gimnazija – 8


Škola za primijenjenu umjetnost – 4


SŠ Andrije Ljudevita Adamića – 4


Škola za trgovinu i modni dizajn – 4


Drvodjeljska i strojarska škola – 4


Prirodoslovna i grafička škola – 1


Gimnazija Andrije Mohorovičića – 1